ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מבקשי מקלט שלא יגורשו יחדשו את האשרה מדי חצי שנה במקום מדי חודשיים

תאריך: 3.3.18 מקור: הארץ, לי ירון

רשות האוכלוסין וההגירה הודיעה הערב (שבת) כי שר הפנים אריה דרעי אישר השבוע הקלות למבקשי מקלט מאריתריאה ומסודן, שלא יגורשו מישראל לאונגדה ורואנדה בסבב הגירוש הראשון.

לפי הודעת הרשות, יוצאי חבל דרפור, גברים בעלי משפחות ונשים שיישארו בישראל אחרי מבצע הגירוש הנוכחי יידרשו לחדש את אשרות השהייה שלהם מדי חצי שנה ולא מדי חודשיים, כפי שמקובל היום. "אנו נחושים להוציא לפועל את החלטת הממשלה", צוטט דרעי בהודעה. "עם זאת, אין סיבה שנקשה על מי שממילא אינו נכלל במהלך". 

מהמוקד לפליטים ולמהגרים ומארגון סיוע לפליטים (א.ס.ף.) נמסר בתגובה: "מדובר בעוד הוכחה לכך שיש כאן אנשים שזקוקים להגנה ולזכויות. מדובר בצעד קטן מדי ומאוחר מדי - אלו קבוצות שהיו זקוקות כבר שנים למעמד ובכל זאת רשות האוכלוסין וההגירה מתעמרת בהן במשך עשור". בארגונים ביקשו להדגיש כי בקשות המקלט של האריתראים והסודנים לא נבחנות, מערכת המקלט איננה מתפקדת, ואלפי בקשות נדחות כי ישראל אינה עומדת בסטנדרטים בין-לאומיים של מתן מקלט וכינו את ההקלות "לא יותר מסיפור כיסוי. יד אחת מקלה ויד אחת מגרשת".

בינואר החלו מבקשי מקלט מאריתריאה ומסודאן לקבל הודעות על גירושם. בחודש שעברנכלאו לראשונה שבעה מבקשי מקלט שסירבו לעזוב את ישראל בכלא סהרונים - ללא הגבלת זמן.  

https://www.haaretz.co.il/news/education/1.5867879