ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מבקשי מקלט שהוחזקו בחולות בטעות יפוצו בחצי מיליון שקל

תאריך: 7.11.17 מקור: הארץ, אילן ליאור

המדינה תפצה חמישה מבקשי מקלט מסודאן ב–425 אלף שקל כל אחד מכיוון שנשלחו למתקן חולות והוחזקו שם תקופה ממושכת, אף שהיו זכאים למעמד תושב ארעי בישראל. סכום הפיצויים נקבע בהסדר פשרה שהושג בהליך גישור. החמישה נכנסו לישראל לפני כעשור והיו בין 600 יוצאי חבל דארפור הראשונים בארץ, להם החליטה ממשלת אולמרט להעניק מעמד תושב ארעי מטעמים הומניטאריים. החמישה נכללו ברשימת הזכאים למעמד שהעבירה נציבות האו"ם לפליטים למשרד הפנים, אך לא קיבלו אותו מסיבות שונות — חלק לא ידע על הזכאות ואחרים לא הצליחו לממש את זכאותם.

עם זאת, בזמן שהסכימה לפצות חמישה יוצאי דארפור, ביקשה המדינה למחוק תביעות פיצויים של שישה נוספים בעלי סיפורים דומים, המיוצגים על ידי משרד עורכי דין אחר. המדינה כלל לא עדכנה את המשרד בהסדרי הפיצויים, חרף הדמיון בין המקרים. בהודעה שמסרו שלשום עורכי הין גיא ברנד ונועה דיאמונד לבית משפט השלום בתל אביב, המייצגים את הדארפורים שהמדינה ביקשה למחוק את תביעותיהם, האשימו את המדינה בחוסר תום לב ובהתנהלות לא שוויונית, כאשר אינה מעדכנת על נכונותה לשלם פיצויים לתובעים בעניינים דומים ומבקשת לסלק תביעות אחרות. בית המשפט הורה למדינה להגיב לטענות תוך שבוע.

סיפורו של אחד ממבקשי המקלט שהמדינה תפצה פורסם ב"הארץ" בינואר 2015. אחמד, היום בן 44, נכנס לישראל ביוני 2007, וביקש מקלט זמן קצר לאחר מכן, אך לא נענה. לאחר שנודע לו על החלטת הממשלה שמקנה לו תושבות ארעית, הגיע אחמד למשרד הפנים בתל אביב, אך לא הצליח להיכנס ולפגוש את נציגי רשות האוכלוסין וההגירה. גם פניות לעמותת "בני דארפור" המסייעת ליוצאי דארפור ולנציבות האו"ם לפליטים לא הובילו להסדרת מעמדו. על כן נותר מאז עם אשרה שהעניקה לו הגנה זמנית מגירוש, אך לא זכויות של תושב ארעי, ובהן אשרת עבודה, ביטוח בריאות ממלכתי וקבלת תעודת מעבר המאפשרת לצאת מישראל ולשוב אליה. אחמד גר באילת במשך שש שנים ועבד באחד המלונות בעיר, עד שקיבל הוראה להתייצב במתקן חולות ונאלץ לעזוב את ביתו, עבודתו וחבריו.

אחמד הגיש בקשה שנייה לקבלת מקלט בישראל בעת שהוחזק בחולות, אך גם זו לא זכתה להתייחסות, בדומה לשאר יוצאי חבל דארפור שהמדינה אינה משיבה להם. כשפורסם סיפורו ב"הארץ" לראשונה, בינואר 2015, מסרה רשות האוכלוסין בתגובה כי בשום שלב "לא טען להיותו יוצא דארפור — גם בעת זימונו לחולות ובעת שהייתו במקום לא העלה את הטיעון האמור ולא הגיש בקשה לאשרה מתוקף זה — דבר תמוה לכשעצמו". בניגוד לטענת הרשות, מסמכים המצויים בידי "הארץ" מעידים כי אחמד ציין לפני זמן רב את היותו יוצא דארפור.

לפני כשלוש שנים, לאחר שנה בחולות, פנה אחמד למשרד עורכות הדין של סמדר בן נתן וביקש סיוע. המשרד פנה לרשות האוכלוסין שהודתה בטעות ומיהרה לשחרר אותו. לפני כשנתיים הגיש אחמד לבית משפט השלום בתל אביב תביעה לפיצויים בסך 2.5 מיליון שקלים מהמדינה בגין כליאת שווא ונזק גופני ונפשי. "כתוצאה מכליאת התובע בחולות נקטע סיפור חייו", נכתב בתביעה. עוד צוין כי מחלת הסכרת ממנה הוא סובל החמירה בשל התזונה הלקויה בחולות, לחץ הדם שלו עלה והקור השפיע עליו לרעה.

עו"ד מיכל פומרנץ, שייצגה את מבקשי המקלט שהמדינה תפצה יחד עם עורכות הדין מייסא ארשיד וגלית לובצקי, אמרה כי "התביעות הללו הוגשו עקב רשלנות חמורה ומקוממת של רשות האוכלוסין. מדובר בפליטים מדארפור, שרשות האוכלוסין כלאה במשך קרוב לשנה במתקן חולות בלי לטרוח לברר לגביהם פרטים בסיסיים. לו היה נעשה בירור כזה, היה מתגלה שהם זכאים לתעודות זהות וכלל לא אמורים להיות בחולות. יש להצר שלמרות שרשות האוכלוסין מקבלת החלטות הרות גורל לגבי אוכלוסיות מוחלשות, הרשות טרם הפנימה את חובתה לברר את כל העובדות תחילה. אנחנו מברכות שבעניינם של התובעים הרשות הכירה למעשה ברשלנותה והסכימה לפצות אותם, אף שכמובן לא יהיה בכך להחזיר את הזמן שאבד להם".

רשות האוכלוסין וההגירה בחרה לא להתייחס להסדרי הפיצויים.

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.4572985