ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מבקשי המקלט פונו מגבול מצרים לאחר עימותים עם שוטרים ופקחים

תאריך: 29.6.14 מקור: הארץ, שירלי סיידלר

פקחי יחידת עוז של משרד הפנים וכוחות משטרה פינו הערב (ראשון) בכוח את מאות מבקשי המקלט שיצאו שלשום ממתקן חולות לעבר גבול מצרים, יותר מ-48 שעות לאחר שעזבו את המתקן. כמאה שוטרי מג"ב הגיעו למחנה המאולתר שהקימו מבקשי המקלט ביער ניצנה. אלה ביקשו לקבל ארכה בת חצי שעה לצורך התייעצות, ומשהסתיימה החלו הפקחים והשוטרים לפנותם תוך שימוש בכוח רב ונוצרו עימותים בין הצדדים. כמה מבקשי מקלט יידו אבנים לעבר הפקחים והשוטרים, חמישה מאנשי כוחות הביטחון ועשרה מבין מבקשי המקלט נפגעו. עם סיומו הועברו כל מבקשי המקלט לתשאול שבסופו הם צפויים להיות מועברים לכלא סהרונים.

השוטרים פנו למבקשי המקלט במקום, שקיבלו אותם בקריאות "Freedom", וביקשו מהם לאפשר פינוי מסודר. "המטרה היא להעלות אתכם לאוטובוסים בצורה מסודרת, לא להשתמש בכוח ולערב את מינהלת ההגירה", מסר נציג המשטרה למבקשי המקלט, ואלה השיבו לו "לא רוצים". לאחר שהסתיימה הארכה שביקשו המוחים שבו השוטרים מקום והחלו לגרור את מבקשי המקלט לאוטובוסים בכוח, תוך שאלה מתנגדים לפינוי.

כמה מהמוחים עזבו ביומיים האחרונים את המחנה ושבו לחולות, כנראה בשל התנאים הקשים, ומנגד הגיעו אליו היום עשרות אזרחי סודאן ואריתריאה מאזור המרכז ושני כמרים מהקהילה האריתריאית, המבקשים להזדהות עם חבריהם ולחזק את ידיהם. "המצב פה מאוד קשה", אמר טרי מאריתריאה. "מאוד חם ואין לנו אמצעים להתקיים, אנחנו סומכים על אנשים טובים שעוזרים ונותנים לנו אוכל ומים".

נורי מוסא, אזרח סודאן, אמר כי בכוונתם של מבקשי המקלט להישאר בגבול מצרים כדי להסב את תשומת לבו של האו"ם למצבם. "אנחנו רוצים להגיע לגבול כדי לקבל סיוע מהאו"ם במצרים", אמר. "אין לנו כוונה להישאר במצרים, אנחנו רוצים שיעבירו אותנו למדינה אחרת עם תנאים". על מבקשי מקלט שעזבו את ישראל במסגרת תוכנית ה"יציאה מרצון", אמר כי "כמה מהם הגיעו למדינות באפריקה, הם נמצאים שם בלי תעודות ובלי תנאים". מאליק, גם הוא מסודאן, הוסיף כי "ההפגנה שלנו כאן היא כדי להראות לישראל שאנחנו רציניים, שאי אפשר לקחת לנו את זכויות האדם הבסיסיות. אנחנו לא יכולים להמשיך בכלא, יש לנו משפחות, אנחנו בני אדם".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר מוקדם יותר היום כי "הרשות תפעל על פי הסמכויות שניתנו לה בחוק".

שלשום עזבו מאות מבקשי מקלט את מתקן חולות והחלו לצעוד לעבר מעבר ניצנה בגבול ישראל-מצרים, תוך שהם מצהירים שברצונם לעבור את הגבול. כוחות צה"ל ומשטרה הגיעו למקום ומנעו מהמוחים, שנמצאו בשטח צבאי סגור, להגיע למעבר הגבול. מבקשי המקלט נסוגו ליער ניצנה, שבו הם שוהים מאז. תושבי יישבים סמוכים הביאו להם מים ואוכל.

 

http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2362027