ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מבקשי המקלט מסודאן שמחים שנשיאם הודח, אך לא בטוחים שמחליפו טוב יותר

תאריך: 11.4.19 מקור: בר פלג ולי ירון, הארץ

במדרחוב נווה שאנן שבתל אביב נשמעו הבוקר (חמישי) גילויי שמחה ספונטניים מכל עבר. בבתי העסק שמרצפים את המדרחוב שידרו מכשירי הטלוויזיה שידורים ישירים מחרטום בירת סודאן, ומי שלא צפה בהם נצמד לטלפון הנייד כדי לא לפספס אף פיסת מידע מהמולדת. "הנשיא שלנו סוף סוף הלך", הסביר בשמחה מבקש מקלט מסודאן בשנות ה-30 לחייו שצפה בחדשות באחת מהמספרות במדרחוב.

בהמשך המדרחוב, מוסא, בן 40, חילק פירות לעוברים ושבים. "היום סודאן נולדה מחדש", הכריז. "סבלנו הרבה בגלל עומר אל-בשיר. הוא עשה דברים רעים שבגללם אנחנו פה כבר עשור בלי ההורים והמשפחה שלנו. אבל לאחרונה הסודאנים התעוררו ואמרו לו מספיק, 30 שנה המדינה לא מתקדמת". לאורך הרחוב צעקו מבקשי מקלט מסודאן זה לזה "תסקט בט" (בתרגום חופשי: "רק תלך", ב"פ), קריאת הקרב של המפגינים בחרטום. הקריאה הודפסה גם על חולצות לצד דגל המדינה. "מה אומרים היום, חג שמח או מזל טוב?", שאל סוחר ישראלי את חבריו הסודאנים, ואלו ענו שיקבלו בשמחה כל ברכה. 

מחוץ לחנות בגדים במדרחוב הקימה חבורה עליזה של מבקשי מקלט דוכן ארעי שעליו פירות וממתקים, וחיברה למערכת הגברה טלפון עם רפרטואר שירי מולדת. החוגגים שרו "אנא סודאני אנא אפריקי", שיר עם משנות ה-50, ורקדו ביחד. לידם נשען על עמוד תאורה בסור, אזרח סודאן בן 36 שלחם חמש שנים בשורות המחתרת בהרי הנובה. "הדבר שהכי שימח אותי היום זה שקציני הצבא נגד אל-בשיר", אמר בהתרגשות. "הם עומדים עם העם, עם האנשים, עכשיו צריך לעשות סדר במדינה ולערוך בחירות דמוקרטיות בתוך שנה".

כמה שעות אחר כך האווירה באזור השתנתה, כששר ההגנה של סודאן עוואד מוחמד אחמד אבן עוף הכריז כי המדינה תנוהל בידי מועצה צבאית בראשותו, עד לבחירות בעוד שנתיים. מחוץ לאחד מהברים באזור התחנה המרכזית הישנה עמד עומאר, אזרח סודאן, כשארשת פניו מבולבלת. "אני לא יודע מה להרגיש", הודה. "אנחנו לא יודעים מה קורה ונראה שהמצב נשאר אותו הדבר". 

איש המחתרת לשעבר בסור הסבירכי הנשיא החדש מטעם עצמו הוא חלק מהשלטון הישן. "שר ההגנה הוא מהממשלה של אל-באשיר, זו לא ההפיכה הראשונה שכך זה נגמר ועולה מישהו שקרוב לנשיא. כך המשטר נשאר אותו דבר ואף יותר גרוע", אמר בייאוש. "אנשים יצאו להפגין כי המצב הכלכלי ממש גרוע ושמחנו שהצבא הודיע שהוא תומך באנשים ועומד לצד העם, אבל עכשיו יש הרבה בלבול". 

בבית קפה בקרבת מקום ישבו כמה מבקשי מקלט סודאנים שפופים וחיזקו את דברי בסור. "התעוררנו בבוקר עם החדשות הדרמטיות מהמדינה וציפינו לתוצאה של חודשים של מחאה", אמר אחד מהם, מונים אהרון, שהגיע לישראל ב-2012 מחבל דארפור. "כל הזמן חיכינו להודעה של הצבא כי ידענו שזה לא סופי. חשבנו שהלחץ של החברה גרם לכך שנפל השלטון, אבל ההודעה של שר ההגנה אכזבה אותי. הוא היה סגן הנשיא וחלק מהממשל האחרון והוא אחד האנשים שעומדים מאחורי רצח העם בהרי הנובה ודארפור. הוא חלק בלתי נפרד מהשלטון ומכל הקטסטרופה במדינה. זה מבחינתנו רק שינוי של פנים". 

מבקשי המקלט עוקבים בדריכות אחר הודעות ראשי המחאה ברשתות החברתיות. אחד הנוכחים, מובארק, סיפר שההנהגה מסרה שאינה מקבלת את הודעת הממשלה, ודרשה מאנשים להמשיך לצאת לרחובות עד שהשינוי המיוחל יתרחש. "אנחנו דורשים ממשלת מעבר אזרחית עד שיהיו בחירות דמוקרטיות", אמר אהרון. "הגורם לשינוי הזה (הדחת הנשיא, ב"פ) הוא ההמשכיות של המחאה והיא תגרום לכך שגם המשטר הזה ילך", הוסיף.

גם את מנהיגי הקהילה בישראל הכותרות על החלפת השלטון בסודאן לא משמחות. הם אמנם מחכים לחזור למולדתם, אך גם הם מבהירים ששר ההגנה שתפס את השלטון הוא למעשה ממשיכו של הנשיא המודח. כבר כמה חודשים שהם מתכננים הפגנת תמיכה בחבריהם שנותרו בסודאן, וזו תתקיים בשבת בצהריים בגינת לוינסקי. "אנחנו צופים בהתרחשויות ומאוד מאוכזבים", אמר אחד מהם, מוטסים עלי. "מבחינתנו, זה לא השינוי שהאזרחים בסודאן רוצים".

"זה עצוב מאוד מה שקורה, עד שבבוקר שמחנו והיתה לנו תקווה, עכשיו הבנו שזה רק עוד סיבוב פוליטי", מוסיף עלי, הסודאני היחיד בישראל שבקשת המקלט שהגיש  אושרה. לשאלה אם הוא מפחד שהרשויות בישראל ישתמשו בשינוי המצב על מנת לקדם שוב את גירושם הוא משיב: "זה הבית שלנו וכרגע אנחנו מוטרדים מהעתיד של המולדת שלנו, ולא אכפת לנו איך הרשויות בישראל מתייחסות לזה. בכל מקרה לא בודקים את הבקשות ולא נותנים לנו פה מעמד".

מנהיג נוסף של הקהילה בישראל, קונדה, אמר: "אנחנו ממשיכים את המחאות שלנו ויוצאים לרחוב. אנחנו רוצים את סודאן דמוקרטית, זו המטרה. 30 שנה סבלנו תחת הנשיא הזה ואנחנו לא נוותר עכשיו ונשמח ממשטר שהוא בעצם המשך של המשטר הקודם. יש יותר מדי קורבנות וסבל בשביל שנוותר. אנחנו רוצים לחזור לבית שלנו ושיהיה שם טוב. לא נוותר".

יוצאי חבל דארפור, הרי הנובה והנילוס הכחול שבסודאן, שבהם התרחש רצח עם, הגישו עד היום כ–3,400 בקשות מקלט בישראל. מלבד אחת שאושרה, אף בקשה לא נענתה. זאת, אף שבין השנים 2012–2017 שבו וטענו נציגי המדינה בתגובה לעתירות שהוגשו בנושא כי הבקשות נבחנות. בין היתר, ב-2015 התחייבה המדינה להכריע בבקשות המקלט שהוגשו עד פברואר 2016, אך לא עשתה זאת. מקור ממשלתי אמר היום ל"הארץ" כי לא צפוי כרגע שינוי בבחינת הבקשות, אך הערכת המצב של משרד החוץ ומשרד ראש הממשלהאת המתרחש בסודאן נמשכת באופן שוטף.

 

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.7110149