ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מבקשי המקלט מאפריקה - רק שליש מהשוהים הבלתי חוקיים

תאריך: 25.1.18 מקור: ynet, אמיר אלון

בעיצומה של המחאה הציבורית נגד גירוש מבקשי המקלט מסודן ומאריתריאה לרואנדה, פרסמה היום (ה') רשות האוכלוסין וההגירה את דו"ח "נתוני הזרים בישראל" לסיכום שנת 2017. על פי הדו"ח, בישראל שוהים כ-37 אלף זרים שנכנסו לישראל דרך הגבול עם מצרים שלא כחוק ומוגדרים "מסתננים". 71% מהם הינם אזרחי אריתריאה, ומספרם עומד על כ-26,600. 21% מהמסתננים הם מסודן, ומספרם עומד על כ-7,600.

לעומת זאת, כמות השוהים הבלתי חוקיים שאינם מאפריקה גדולה הרבה יותר, ועל פי הדו"ח עומדת על 74 אלף איש, שהם תיירים ללא אשרה בתוקף. כ-70% מהם ממדינות ברית המועצות לשעבר, ומספרם עומד על כ-51 אלף איש. הם, כאמור, אינם מוגדרים "מסתננים" מכיוון שלא חצו את הגבול מאפריקה. מלבדם יש כ-18 אלף איש שמוגדרים כ"עובדים זרים לא חוקיים", אך אין בדו"ח פילוח שלהם לפי מדינות מוצא.

על פי הדו"ח, שנת 2017 עמדה בסימן עצירה מוחלטת של זרם המסתננים. מדובר בשנה הראשונה מאז החלה תופעת ההסתננות לישראל ממצרים שבה לא נכנסו מסתננים כלל לשטח ישראל.

עד לאחרונה, המדיניות שהייתה נהוגה בישראל לגבי נתינים מאריתריאה וסודן הייתה "מדיניות אי הרחקה זמנית", עקב המצב במדינות המוצא שלהם, ובאותם מקרים שיצאו מישראל הדבר נעשה במסגרת תוכנית "יציאה מרצון" - לארץ המוצא או למדינה אחרת.

בעקבות פסיקת בג"ץ, שקבעה שאין מניעה להוציא מסתננים למדינה שלישית גם שלא מרצונם, שונה ההסכם שנחתם עם רואנדה לקליטתם, ובהתאם להחלטת הממשלה שהתקבלה בעקבות אותה פסיקה - בחודש אפריל תחל רשות האוכלוסין וההגירה להרחיק לרואנדה, באופן הדרגתי, מסתננים שלא ייצאו מרצון.

בשנת 2017 "עזבו מרצון" כ-3,400 מסתננים את שטח ישראל, כמות דומה לשנה שלפניה. כ-2,900 מהם היו מאריתריאה. הדו"ח מלמד כי בשנים האחרונות חל שינוי ביעד העזיבה של העוזבים בתוכנית "יציאה מרצון".

בשנת 2014, 81% מאזרחי אריתריאה וסודן שיצאו מישראל חזרו למדינת המוצא שלהם, והשאר – לרואנדה ואוגנדה, שאיתן מדינת ישראל חתמה על הסכמים לקליטתם. לעומת זאת, מאז שנת 2015 גדל בהדרגה מספר העוזבים למדינות אחרות, ובשנת 2017 היווה שיעורם של אזרחי אריתריאה וסודן שיצאו למדינות אחרות 60.5% מכלל העוזבים במסגרת תוכנית "יציאה מרצון".

"הטענה כי מדובר במי שנשלחים לכאורה אל מותם אין בה אחיזה במציאות. מדובר במדינות שיצאו אליהן במהלך השנים האחרונות מסתננים רבים והעובדה שטענה זאת עולה כעת - אינה מקרית".

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5076342,00.html