ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מאות אנשי אקדמיה לנתניהו ולח"כים: עצרו את גירוש מבקשי המקלט

תאריך: 20.1.18 מקור: הארץ, אילן ליאור

470 אנשי אקדמיה ישראלים, חברי סגל באוניברסיטאות ובמכללות, חתמו על מכתב הקורא לעצור את גירוש מבקשי המקלט מאריתריאה וסודאן. "אנו קוראים לכם להפוך את החלטת הממשלה לעצור ולגרש בכפייה את מבקשי המקלט החוסים בישראל. חובה עלינו לזכור את היותנו נרדפים, פליטים וגרים ועלינו לקבל בברכה ובחום את מבקשי המקלט שנמלטו ממולדתם וביתם כדי להציל את נפשותיהם ואת נפשות קרוביהם", כתבו בפנייה לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשרים, לחברי הכנסת ולנשיא המדינה ראובן ריבלין.

"ההיסטוריה של עמנו מחייבת את מדינת ישראל לשמש מופת בטיפול בילדים ומבוגרים המחפשים מחסה מפני טיהור אתני, רדיפה ואלימות פוליטית, סחר בבני אדם, אונס ועינויים", כתבו אנשי האקדמיה במכתב. "מדינת ישראל גדולה וחזקה דיה על מנת לספק בית ומחסה זמניים לעשרות אלפי מבקשי מקלט ממזרח אפריקה, עד לשעה בה יוכלו לשוב לביתם בחופשיות ובביטחון", הוסיפו. לדברי אנשי האקדמיה, ישראל חייבת לבחון את בקשות המקלט המוגשות לה "בהגינות ובמידת החמלה" ואסור לה לגרש בכוח מבקשי מקלט או לעצור אותם, ועליה להימנע מפגיעה כלכלית בהם.

לקריאת המכתב המלא ששלחו אנשי האקדמיה

אנשי האקדמיה קראו להעניק למבקשי המקלט גישה לדיור, למזון, לשירותי בריאות, למוסדות חינוך ולתעסוקה. בנוסף, המכתב קורא להפסיק לכנות את מבקשי המקלט "מסתננים". "מה נספר לילדינו ונכדינו כאשר ישאלו אותנו  'מה עשיתם עבור מבקשי המקלט מסודאן ואריתריאה'? 'איך הגנתם עליהם? האם עשיתם את הדבר הנכון'? 'מה היה גורלם'?" עשו את הדבר הנכון. עשו את מה שהעולם היה צריך לעשות למעננו", כתבו במכתב, שיזם פרופ' עמית ברנשטיין מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה.

מכתב נוסף נשלח על ידי 50 רבנים אורתודוכסים מהארגון הפלורליסטי "תורת חיים". "אנו החתומים מטה מאמינים כי עיקר ייעודה של מדינת היהודים אינה רק לאכלס את עצמה באחוז מרבי של יהודים, אלא גם לנהוג על פי המוסר היהודי וההלכה. היחס הראוי לבורחים על נפשם נאמר מפורשות בתורה: 'לא תסגיר עבד אל אדניו אשר ינצל אליך מעם אדניו. עמך ישב בקרבך במקום אשר יבחר באחד שעריך בטוב לו לא תוננו'. נוסף לעוול שבגירוש השוהים כאן, שליחתם חזרה לגורל מר באפריקה תגרום לחילול השם ולהכתמת המוניטין של ישראל", כתבו.

הרבנים ציינו כי בישראל כ-35 אלף מבקשי מקלט ממזרח אפריקה. "מספר זה, המהווה פחות מחצי אחוז מן האוכלוסיה, אינו עשוי לשנות מהותית את האיזון הדמוגרפי בין יהודים לשאינם יהודים במדינה. אפשר בהחלט להתמודד עם מספר זה של אנשים על ידי פיזור שירותי הפליטים, המתרכזים כיום בדרום תל אביב, לערים אחרות, ותוך הענקת מעמד של פליט לראויים לכך, כדי שיוכלו להתפרנס בכבוד ולהשתלב בחברה. דילול אוכלוסיית המהגרים בדרום תל אביב תסיר ממעט אזרחים את עומס היתר הלא הוגן, ותאפשר לשכונות שבדרום תל אביב להשתקם".

שני מכתבים אלו מצטרפים למכתבם של 35 אנשי רוח שנשלח השבוע. "אנחנו קוראים לכם לעצור את גירושם של מבקשי המקלט מאריתריאה ומסודן, גברים ונשים הנושאים בגופם ובנפשם את הצלקות המחרידות מבריחתם וממחנות העינויים בסיני, ילדים שנולדו בישראל, המבקשים מאיתנו רק דבר אחד: לחיות", כתבו במכתב ששלחו לראש הממשלה בנימין נתניהו ולחברי הכנסת. על המכתב חתומים בין השאר הסופרים דוד גרוסמן, עמוס עוז, א.ב. יהושע, מאיר שלו, אתגר קרת, צרויה שלו, אורלי קסטל בלום ונעה ידלין והמחזאים עדנה מזי"א ויהושע סובול. גם הליגה נגד השמצה פנתה השבוע לראש הממשלה בדרישה למנוע את גירוש מבקשי המקלט.

בימים האחרונים גברה המחאה נגד הכוונה לגרש מישראל מבקשי מקלט מאריתריאה וסודאן. ביום רביעי השתתפו מאות בני אדם בכנס נגד הגירוש בכנסת, שיזמו חברי הכנסת מיכל רוזין (מרצ), איל בן ראובן (המחנה הציוני) ודב חנין (הרשימה המשותפת). יום קודם נערך אירוע דומה בהשתתפות רבנים ביוזמת מכון הרטמן ורבנים למען זכויות אדם. השבוע התקיימו הפגנות שיזמו סטודנטים מול בתי שרים וחברי כנסת בירושלים, תל אביב, באר שבע וחיפה. גם אלי נחמה, מנהל בית הספר ביאליק רוגוזין, שבו לומדים ילדים רבים של מבקשי המקלט, קרא השבוע למנוע את הגירוש והזהיר כי הגירוש אינו מוסרי ויהיה בכייה לדורות.

לפני כחודשיים פורסמו ב"הארץ" עדויות מבקשי מקלט אריתראים וסודאנים המעלות כישליחתם לרואנדה בתוכנית ה"עזיבה מרצון" רחוקה מלספק להם מקום מבטחים. על פי העדויות, מבקשי המקלט נאלצו לצאת למסע נוסף של רדיפה מהמדינה שהיתה אמורה לקלוט אותם — מסע שכלל כליאה בתנאים קשים, אלימות, סחיטה וסכנת מוות בלתי פוסקת. בהיעדר מעמד ומסמכים, מבקשי המקלט שעזבו היו חשופים לאיומי גירוש חוזרים ונשנים לארצות המוצא שלהם מהן נמלטו, ובדרכם לאירופה נמלטים מאנשי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), מוחזקים בתנאים קשים במתקנים בלוב ואחר כך עוברים דרך מסוכנת בים.

https://www.haaretz.co.il/news/education/1.5747650