ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

לשכת נשיא אוגנדה ל"הארץ": אין מגעים עם ישראל, לא נקבל מבקשי מקלט שגורשו בכפייה

תאריך: 5.4.18 מקור: הארץ, לי ירון

באוגנדה מבהירים היום (חמישי) כי לא יהיו מוכנים לקלוט מבקשי מקלט שגורשו בכפייה בישראל. לשכת נשיא אוגנדה סתרה את תשובת המדינה לבג"ץ, לפיה יש סיכוי גבוה להוציא לפועל את מבצע הגירוש של מבקשי המקלט לאוגנדה. בתשובה לפניית "הארץ" מסרה דוברת הנשיא: "אוגנדה אינה מוכנה לקבל מבקשי מקלט מישראל ללא הסכמתם. דבר זה הובהר על ידי שר החוץ שלנו".

בלשכת הנשיא הכחישו כי ישנו הסכם כלשהו בין ישראל לאונגדה והשיבו: "אין באופן מוחלט שום חוזה או הבנות בין אוגנדה וישראל בנוגע לקבלת פליטים". עוד הוסיפו בלשכת הנשיא כי לא התנהל שום דיון בנושא בין נשיא אוגנדה יוורי מוסווני לראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו.

הדוברת סתרה גם את הודעת המדינה שלפיה שליח מיוחד מישראל הגיע לאוגנדה כדי לבדוק את היתכנות קליטת מבקשי המקלט. "אין כל שליח מיוחד מטעם ישראל שמתאם שום דבר. ישראל צריכה להוכיח שהיא שלחה נציג, מי זה ועם מי הוא מנהל משא ומתן. לאוגנדה אין שום מידע על נציג מסוג זה", אמרה והדגישה: "אין כל שליח ושום משא ומתן". 

לפי תשובת המדינה לבג"ץ - שבה אוגנדה לא מוזכרת בשמה - השליח המיוחד מסר כי החלק העיקרי של הבירורים נשלם. לאור התמונה שעלתה, נכתב כי לדעת היועץ המשפטי לממשלה ישנה הסתברות גבוהה לגירוש. עם זאת, נכתב כי דרוש פרק זמן קצר נוסף להשלמת הבירור לצורך הסדרת ההרחקה. בירורים אלה ייערכו גם הם על ידי השליח, שימסור את עדכוניו בנושא ליועץ המשפטי לממשלה, שיגיש את תשובתו הסופית עד ליום שלישי בשבוע הבא. עוד נמסר בהודעה כי אין מקום, לדעת המדינה, לשחרר את מבקשי המקלט הנותרים במתקן סהרונים. לקריאת תשובת המדינה במלואה לחצו כאן

לשכת נשיא אוגנדה חיזקה את דברי שר החוץ במדינה אתמול, שלפיהם אין הסכם שיתיר לישראל "לזרוק לפה את הפליטים שלה". השר הנרי אוקלו אוריים אמר כי לארצו "אין הסכם או הבנות עם ישראל, רשמיות או לא רשמיות".

https://www.haaretz.co.il/news/education/1.5977214