ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

"לשבור את רוחם": בג"ץ קבע כי אין זו מטרת מתקן חולות, גלעד ארדן מעיד אחרת

צילום: סוניה חיים
תאריך: 13.8.15 מקור: הארץ, אור קשתי

בפסק הדין האחרון בעניין החוק למניעת הסתננות דחתה נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, את טענת ארגוני זכויות האדם כי מטרתו העיקרית של מתקן חולות היא "לשבור את רוחם" של מבקשי המקלט ולעודד אותם לצאת "מרצון" את ישראל. אולם הדברים שכתב השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בפייסבוק מיד לאחר הפסיקה סותרים את מסקנת הנשיאה.

"הטענה (כי מטרתו של מתקן חולות היא לשבור את רוחם של מבקשי המקלט, א"ק) הוכחשה לפנינו - הן בתשובתה של המדינה, הן בתשובתה של הכנסת. גם בנוסח החוק ובדברי ההסבר אין לה כל זכר", כתבה נאור, שאף הדגישה כי "בדיון בעל-פה הצהירה בפנינו באת כוח המדינה, עו"ד (יוכי) גנסין מפורשות כי לא ננקטות ואף לא תינקטנה פעולות שתכליתן עידוד המסתננים לעזוב את ישראל". כך, בדיון בעתירה נשאלה גנסין אם היא מוכנה להצהיר "בצורה ברורה, שלא נעשו ולא ייעשו פעולות של שבירת רוח?", ותשובתה של נציגת הפרקליטות היתה "בוודאי בוודאי ובוודאי".

ארדן היה שר הפנים אשר הוביל את התיקון האחרון בחוק למניעת הסתננות. זמן קצר לאחר פסיקת בג"ץ הוא פרסם בעמוד הפייסבוק שלו כי התיקון, אשר קבע בין השאר כי מבקשי המקלט יישהו במתקן חולות במשך 20 חודשים, נועד "לקבוע תקופת שהייה שתייצר להם תמריץ לחזור למדינות מוצאם ולא להשתקע בערים ובשכונות".

אין זו הפעם הראשונה שהפרקליטות טוענת בבית המשפט העליון כי מטרת החוק אינה לשבור רוחם של מבקשי המקלט, בעוד שהדרג הפוליטי והמקצועי אומר דברים הפוכים. בנובמבר 2013, חודשיים לאחר פסק הדין הראשון שפסל את התיקון לחוק ההסתננות, ולאחר פרסום תזכיר החוק השני (שעבר ונפסל גם הוא בספטמבר 2014), אמר בוועדת הפנים מנהל מינהל אכיפה וזרים, יוסי אדלשטיין, כי "המתקן הפתוח מיועד לעודד את יציאתם של מי שיוחזקו בו מישראל". דברים דומים אמר גם שר הפנים באותה תקופה, גדעון סער.

    לדברי עו"ד עודד פלר, ראש תחום מעמד והגירה באגודה לזכויות האזרח ואחד ממגישי העתירות לבג"ץ, "שרים, ח"כים ופקידים בכירים התבטאו ללא הרף - במהלך הליכי החקיקה, בתגובה לדיונים בבג"ץ ובעקבות פסקי הדין - ואמרו במפורש שמטרת החוק היא להפעיל על מבקשי המקלט לחץ כדי שיצאו מישראל. בית המשפט שמע את הקולות, קרא את הדברים - ובחר להפנות את מבטו".

    בארגוני זכויות האדם ממתינים לתחילת השבוע כדי לגלות אם מבקשי מקלט הנמצאים במתקן חולות יותר משנה אכן משוחררים, בהתאם להחלטת בג"ץ שהתקבלה השבוע. לפי ההחלטה, על המדינה לשחרר כ-1,200 מבקשי מקלט כאלה תוך 15 ימים. מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי שחרור זה של מבקשי מקלט העומדים בקריטריונים טרם התחיל. במקביל, כפי שפורסם אתמול ב"הארץ", המדינה נערכת לזמן אלפי מבקשי מקלט חדשים למתקן חולות, במעין "דלת מסתובבת", אליה התייחסו גם שופטי בית המשפט העליון בפסק הדין.

    לדברי סיגל רוזן מהמוקד לפליטים ומהגרים, בימים האחרונים היו אמורים להשתחרר מחולות שני מבקשי מקלט, לאחר שהיו במקום 20 חודשים. זאת על בסיס התיקון לחוק למניעת הסתננות שאושר בכנסת בדצמבר 2014 והביא להגשת העתירה האחרונה לבג"ץ. לדבריה, במתקן חולות נאמר לשני מבקשי המקלט כי "יש להמתין להנחיות" - ואולם אלה היו אמורות להימסר מזמן ואינן קשורות לפסיקה שניתנה השבוע. ברשות האוכלוסין וההגירה העריכו כי שני מבקשי המקלט ישוחררו כנראה בימים הקרובים.

    http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2707509