ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

לפיד בעד הכרה בפליטים מדרפור, אך תומך בחוק שיחזיק אותם בחולות

צילום: סוניה חיים
תאריך: 6.12.14 מקור: הארץ, אילן ליאור

שר האוצר היוצא יאיר לפיד אומר כי על ישראל להכיר בפליטים מחבל דרפור בסודאן. "בפליטים מדרפור עלינו לטפל כמו בניצולים משואה. במהגרי העבודה מאריתריאה, שהם רוב מוחלט של המסתננים, עלינו לטפל כמו במהגרים בלתי חוקיים", כתב אמש (שישי) לפיד בדף בפייסבוק שלו, בתגובה לגולשת שרון ליבנה שמתחה ביקורת על התנהלותו.

לפיד הצהיר השבוע כי יש עתיד תתמוך בתיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, אם יובא לקריאה שנייה ושלישית בכנסת בנוסח זהה לזה שאושר בממשלה ובקריאה ראשונה במליאה.  

התיקון החדש לחוק מסדיר את המשך הפעלתו של מתקן חולות ומגביל את השהייה בו לשנה ושמונה חודשים. במתקן מוחזקים עתה יותר מ-2,200 מבקשי מקלט מאריתריאה וסודאן, כ-70% מהם יוצאי חבל דרפור. ישראל לא העניקה עד כה מעמד פליט לאיש מיוצאי דרפור, אף שרבים מהם הגישו בקשות מקלט.

חלק מהבקשות הוגשו לפני חודשים רבים ואף שנים, אך המדינה אינה משיבה להן. המדינה אף טענה כי אינה מגרשת בחזרה לארצם את אזרחי סודאן, ובהם יוצאי דרפור, בשל היעדר יחסים דיפלומטיים בין המדינות ולא מחשש לשלומם.

מוטסים עלי, מבקש מקלט מדרפור, המוחזק זה יותר מחצי שנה במתקן חולות, פנה אף הוא אתמול ללפיד בדף הפייסבוק שלו. "השם שלי מוטסים עלי, מבקש מקלט מדרפור, מערב סודאן. אני בישראל מאז מאי 2009. בקשתי מקלט מאז 2010 ועד היום אין החלטה לגבי המקרה שלי, המקרה שלי הוא רק דוגמא לאלפי אזרחים אפריקאים אחרים המתגוררים בישראל במשך שנים", כתב עלי.

"אני מבקש ממך להצביע נגד החוק, כי בסופו של דבר אני לא יכול לחזור עכשיו. אז למה אני בכלא למרות שאני מדרפור? זה בזבוז מיותר של כסף, כי הממשלה מנותקת. הממשלה פוגעת פגיעה חמורה ביותר בזכויות שלנו וגם של תושבי דרום תל אביב, כי היא כל כך מנותקת", כתב עלי, אך טרם נענה.