ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

ליווי נשאי HIV

תוכנית תמיכה למבקשי מקלט החיים עם HIV

בשל היעדר נגישות לשירותי בריאות למבקשי ומבקשות מקלט בישראל, מצבם של חולים ונשאי HIV קשה ביותר. ללא טיפול רפואי, מצבם הבריאותי מידרדר והמערכת הקיימת, המושתתת על עמותות וארגונים, מסורבלת וקשה להבנה ותפעול. אל מול הקשיים האלו ואל מול הקשיים הרגשיים והיעדר רשתות תמיכה כגון משפחה וקהילה, מפעילה עמותת א.ס.ף מערך ליווי ותמיכה לנשאי HIV ולחולי איידס.
במציאות שבה לעתים החולה מתמודד לבד עם המחלה מחשש לנידוי והדרה, המתנדבים מהווים גורם לתמיכה רגשית, אוזן קשבת וחברה. המתנדבים מבקרים את הפונים באופן קבוע, ובעת הצורך מלווים אותם לטיפולים רפואיים ולבדיקות.

בעמותת א.ס.ף פועל צוות של מתנדבים ומתנדבות שעברו הכשרה לליווי נשאים וחולים - הן מהפן הרפואי-תפעולי (מעקבים) והן מהפן הרגשי-תמיכתי. הם מסייעים לפונה להכיר את התהליך הרפואי; סוגי הבדיקות והטיפולים הדרושים, התדירות, מקום הביצוע, העלויות והיכרות עם גורמי טיפול ותמיכה רלוונטיים שונים כגון: הוועד למלחמה באיידס, ארגון רופאים לזכויות אדם, בית החולים איכילוב, מרפאת לוינסקי ועוד.

מערך התמיכה והליווי של א.ס.ף משמש תשתית חשובה ללמידה, לניתוח ולהבנה של המציאות המורכבת שעמה מתמודדים מבקשי ומבקשות המקלט שהינם נשאים או חולים. באמצעות היכרותו הקרובה של הצוות עם השטח ועם נקודת מבטם של מבקשי המקלט, חבריו מובילים ומקדמים שינויים ושיפורים במערכי התמיכה, כך שיהיו ידידותיים ונגישים יותר לשימוש. למשל, במשך הליווי היה הצוות עד שוב ושוב לנתק בערוצי התקשורת בין הגורמים הרפואיים השונים וכן לקשיים של רבים ממבקשי ומבקשות המקלט להבין ולעקוב אחר המידע, ההמלצות וההפניות השונות. בעקבות זאת גיבשו חברי הצוות חוברת מידע ומעקב רפואי הכתובה בשפות עברית, אנגלית, ערבית וטיגרניה, הכוללת הסברים על הבדיקות השונות, הגדרות של מונחים חשובים וטבלאות עדכון ומעקב. באמצעות שימוש בחוברת יכולים הפונים לסיוע לעקוב ולנהל את התוכנית הטיפולית שלהם ולהרגיש כי הם שולטים במצב.