ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

"להכניס את האחר לקרבנו": בין מגילת רות - למשבר מבקשי המקלט

תאריך: 19.5.18 מקור: ערוץ 10, יואב כהן

לא פעם בספר התנ"ך ישנה התייחסות לסוגיית מבקשי מקלט בארץ ישראל. בספר דברים נכתב: "ואהבתם את הגר כי גרים הייתם בארץ מצרים". גם במגילת רות, אותה קוראים בחג השבועות שחל מחר (ראשון), ישנה התייחסות לנושא כאשר במגילה ישנה גישה המוכנה לקבל נשים נוכריות המקבלות על עצמן את האמונה היהודית.

הסוגיה המדוברת עדיין רלוונטית גם בימים אלה, במיוחד לאור דוח מבקר המדינה שפורסם בתחילת מאי, בו טען המבקר כי רשויות המדינה הקשו על זרים שנקבע כי לא יורחקו, על ידי פגיעה ביכולתם להתפרנס ולחיות בכבוד. כמו כן, נקבע כי רשות האוכלוסין כשלה בטיפול בבקשות למקלט מדיני עבור זרים שנמלטו ממדינותיהם.

"בשבועות, שבו חוגגים את מתן תורה, נהוג לקרוא את מגילת רות, לכאורה מתן תורה ומגילת רות הינם סיפורים הפוכים", נמסר מארגון "לא תסגיר", שהוקם על ידי בני הציונות הדתית ופועל למען מבקשי המקלט, "בעוד שההתכנסות בהר סיני גיבשה אותנו כאומה, סיפורה של רות מדבר על הכנסתה של 'אחרת' לקרבנו. לא רק שרות לא הייתה יהודיה, היא אף הייתה מואביה בתקופה בה מואב היו אויבים מרים לעם ישראל".

בארגון טענו כי "הסיפורים שלובים יחד בחג כדי ללמדנו שהכוח שמחזיק אותנו יחד כעם אחד הוא היכולת לדאוג לאחר ולחלש. בועז שנשא את רות, שהייתה אלמנה וענייה, זכה יחד איתה להקים את זרע המלכות של עם ישראל - שושלת דוד המלך".

פרופ' יעל שמש, מהמחלקה לתנ"ך באוניברסיטת בר-אילן וראש המרכז לחקר האישה ביהדות ע"ש פניה גוטספלד-הלר, הדגישה כי "הזרות של רות מודגשת לאורך המגילה. היא מכונה מואביה גם בפי המספר, גם בפי המשגיח על הקוצרים בשדה בועז ואפילו בפי בועז". לדבריה, "המגילה מלמדת שאישה זרה יכולה להיות דמות מופתית. רות היא אחת הדמויות המקראיות היחידות המתוארת כדמות שכולה חיובית ובעלת חסד נדיר".

"מבקשות מקלט חשופות להתעללויות"

ראש בית המדרש של המכון הגבוה לתורה באוניברסיטת בר-אילן, הרב שבתאי רפפורט, הסביר כי ההקשר של אותה מגילה לסוגיית הפליטים בישראל של היום קשור בפן החברתי. "בסופו של דבר, רות עשתה שינוי מאוד משמעותי אצל בועז", אמר, "מהרגע שהוא יצר איתה קשר הוא נהיה אדם אחר, וזו הנקודה החשובה. הפתיחות שתיווצר אצלנו ברגע שניפתח אל מבקשי המקלט ולא נראה אותם כדמות מאיימת, מובילה לשינוי חשוב".

המסרים שמועברים דרך מגילת רות עוסקים לא רק בסוגיית מבקשי המקלט בכלל, אלא במבקשות מקלט בפרט. לפי ארגון הסיוע לפליטים א.ס.ף, "מבקשות מקלט בישראל חשופות לפגיעות ומצוקה קיצונית, למול שרשרת של אלימות והתעללויות – שלעיתים מתחילה בארץ המוצא, עוברת במחנות העינויים בסיני וממשיכה בישראל".

עדי דרורי אברהם, רכזת פעילות ציבורית בארגון, הוסיפה כי "רות, הפליטה המקראית, לא שונה מהנשים הפליטות שהגיעו לישראל בשנים האלו. אז ועכשיו, אלו נשים שנסו על חייהן ובאו אלינו בבקשה לעזרה. המסר ששולחים לנו אבות אבותינו דרך סיפור המגילה הוא ברור - ציווי ברור לחמול ולפתוח את הלב. משמעות הדבר היא לאפשר לפליטים שבאו הנה חיים יציבים, קיום בכבוד וזכויות בסיסיות. ובעיקר, לאפשר להם להסתכל לנו בעיניים ולהגיד: 'הגעתי לחוף מבטחים'".

"התורה מכירה בכך שהגרים משתייכים לקבוצה חלשה"

שמש טענה שחשוב לזכור בהקשר של המגילה, כי רות הצטרפה לדת ישראל ולכן סיפורה שונה במעט מזה של מבקשי המקלט כיום, אבל עדיין יש לו השלכות לתקופה הנוכחית. "מגילת רות עוסקת בגרה, זרה, שהיא גם גרת צדק במובן ההלכתי – היא מצטרפת לעם ישראל ולדת ישראל", אמרה, "לכן היא אינה קשורה ישירות לנושא, אך חשוב לזכור בנוגע לגרים במשמעות זרים, שאינם מצטרפים לדת ישראל, שיש מצוות רבות בתורה הדורשות לנהוג בהם בהגינות ובכבוד. התורה מכירה בכך שהגרים משתייכים לקבוצה חלשה ושהם חסרי מגן ולכן היא מזהירה פעמים רבות שלא להונות את הגר ולא לעשוק אותו".

רפפורט עוד טען כי במגילת רות, המסר שמועבר הוא מעבר לסיפור הספציפי. "יש פה מסר של רצון בחיים משותפים", הסביר, "אומרים לגר, 'תחיה איתנו ונלמד אחד מהשני'. גם הגר יכול ללמד אותנו. זה החידוש הגדול בסיפור מגילת רות. מכל אדם יש לנו מה ללמוד".

https://www.10.tv/news/163394