ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

לא מסתננים ולא פורעי חוק: ההטעיות של נתניהו בנאומו בדרום תל אביב

תאריך: 5.9.17 מקור: הארץ, אילן ליאור

ראש הממשלה ניסה לשוות לביקורו הממודר בדרום תל אביב אופי ספונטני, וגם פיזר במהלכו אמירות שגויות רבות על מבקשי המקלט. הנה כמה מהן

"אנחנו עוסקים במסתננים בלתי חוקיים, לא בפליטים", הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו בתום הביקור הנדיר שלו בדרום תל אביב ביום חמישי שעבר. נתניהו, שרי הממשלה הזאת והממשלות הקודמות, חברי כנסת ובכירי רשות האוכלוסין חוזרים על המסר הזה בשנים האחרונות. הם קבעו שעשרות אלפי אזרחי אריתריאה וסודאן ששוהים בישראל באו לפה רק כדי לעבוד ולא כי היה חשש אמיתי לחייהם ולחירותם, הרבה לפני שבכלל בדקו את טענותיהם.

עד 2012 המדינה כלל לא אפשרה לאריתראים וסודאנים להגיש בקשות מקלט בטענה שהם ממילא זוכים להגנה זמנית ואינם מגורשים. אחר כך התירה להם להגיש בקשות מקלט, אך לא מיהרה לבדוק אותן. כך למשל, יותר מ-2,000 יוצאי חבל דרפור בסודאן, שמוכרים ברחבי העולם באחוזים גבוהים מאוד כפליטים, ממתינים כבר שנים לתשובה. ישראל פשוט מתעלמת מהם. גם אריתראים רבים, שסיפוריהם עשויים להצדיק מתן מעמד, לא זוכים למענה.

מוקף בתומכים בלבד

נתניהו הצהיר כי בכוונתו להרחיק מסתננים בלתי חוקיים ולהחזיר את דרום תל אביב לאזרחי ישראל. "כדי לעשות את זה באתי לשמוע ישירות, שמעתי, שמעתי את סופיה ושמעתי את איילה ושמעתי את רימונה ושמעתי את שפי ושמעתי את עובד ושמעתי את שלמה – שמעתי את כולם, שמעתי את כל התושבים ואת ארנון גלעדי, שמעתי את כולם", אמר. האמת היא שממש לא שמע את כולם, אלא רק את מי שנוח לו לשמוע ומחזיק בדעתו.

לביקור של ראש הממשלה בדרום תל אביב הוזמנו כמה עשרות אנשים ורק הם הורשו להשתתף בו. כמעט כולם היו חברי ליכוד ופעילי ארגונים הקוראים לגירוש מבקשי המקלט. כך, הוא הזכיר את שפי פז, ממובילות המאבק נגד מבקשי המקלט; פעיל הליכוד עובד חוגי שמרבה להופיע בדיונים בכנסת ולתקוף את ארגוני זכויות האדם ואת מבקשי המקלט ומתגורר בכלל ביד אליהו, על גבול גבעתיים; ואת חבר מועצת העיר תל אביב שלמה מסלאוי והמשנה לראש העיר תל אביב ארנון גלעדי, שניהם אנשי ליכוד ותיקים.

נתניהו לא פגש תושבים אקראיים ברחוב. כמה תושבים מחו נגד מדיניות הממשלה כלפי מבקשי המקלט והזנחת דרום תל אביב. הם לא הורשו להתקרב לנתניהו, אף שהם מתגוררים בשכונות הדרום. ראש הממשלה גם לא שוחח אפילו עם אריתראי או סודאני אחד. מבקשי מקלט התבקשו על ידי המשטרה לסגור עסקים במדרחוב נווה שאנן לקראת הביקור ובמהלכו. אחדים נשארו שם והמתינו לראש הממשלה, אך לא הצליחו להחליף איתו ולו כמה מלים.

נתניהו גם הגדיר את מבקשי המקלט פורעי חוק, אף שרובם דווקא שומרי חוק ורק מעטים היו מעורבים בפלילים. ואם כוונתו לשהייתם בישראל, הרי שרשות האוכלוסין מנפיקה להם אשרות שהייה זמניות בישראל והם באים בקביעות לחדש אותן. על האשרות אמנם כתוב שאינן מהוות רישיון עבודה, אך המדינה התחייבה בבג"ץ לא לאכוף את איסור ההעסקה, כדי לאפשר להם להתקיים. פקחי ההגירה למעשה יכולים לנקוט צעדים רק נגד מעט המוחזקים במתקן חולות, שעליהם נאסר לעבוד, נגד מי שאינם מחזיקים אשרה בתוקף ונגד מי ששוחררו מחולות והונחו לא לגור או לעבוד בתל אביב ובאילת. אולם רוב מכריע של מבקשי המקלט מועסקים באופן חוקי. אז מה בדיוק יאכפו?

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הוציא הודעה לתקשורת עוד במהלך הביקור של ראש הממשלה בדרום תל אביב. "אין טעם להחזיק את מתקן חולות תחת המשרד לביטחון הפנים ושב"ס. פסיקת בג"ץ אסרה על סוהרי שב"ס ללבוש מדים במתקן", נכתב בהודעתו. ארדן טוען כי בג"ץ אסר על הסוהרים ללבוש מדים במתקן חולות, אך לא היתה פסיקה כזו. האמת היא שבניסיון להוכיח שחולות אינו כלא כמו סהרונים, אלא מתקן פתוח, הודיעה המדינה לבית המשפט כבר בראשית הדרך, מיוזמתה, כי הסוהרים שם לא ילבשו מדים.

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.4422235