ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

לאוגנדה אסור להיכנס בלי חיסון נגד קדחת צהובה - אך מבקשי מקלט נשלחו למדינה בלעדיו

תאריך: 8.4.18 מקור: הארץ, לי ירון

מבקשי מקלט שעזבו מישראל לאוגנדה הוכנסו למדינה מבלי שקיבלו חיסון הכרחי למחלה מסכנת חיים - כך עולה מעשרות עדויות שהגיעו לידי "הארץ". לדברי לשכת נשיא המדינה, יוורי מוסווני, כניסה ללא חיסון נגד קדחת צהובה מהווה עבירה על החוק האוגנדי. הוא הוסיף כי לאוגנדה לא ידוע על מבקשי מקלט שנכנסו אליה בדרך לא חוקית. דברים אלה מעלים שאלות בנוגע לטיבו של ההסדר במסגרתו נשלחו עד היום מבקשי מקלט לאוגנדה, וכן על ההסדר הנבדק בימים אלה בידי המדינה לגירוש מבקשי המקלט למדינה.

העדויות שהגיעו לידי "הארץ" חושפות כי מבקשי המקלט שעזבו את ישראל לאוגנדה בשנים האחרונות במסגרת "תוכנית עזיבה מרצון" נכנסו למדינה בדרך צדדית, בידי אדם שהמתין להם בשדה התעופה והכניס אותם למדינה ללא הבדיקות הנדרשות. זאת, אף שבכניסה מחויב כל אדם להוכיח כי קיבל חיסון מפני קדחת צהובה בהצגת כרטיס צהוב המעיד על כך.

"אני ועוד ארבעה מבקשי מקלט מישראל הגענו ביחד לאוגנדה בסוף 2017 דרך טורקיה", סיפר "להארץ" ב', שהגיע למדינה לפני כחצי שנה. "בשדה התעופה פגשנו אשה ששאלה אותנו האם אנחנו מישראל. היא אמרה לנו לבוא איתה לצד, לא לתורים הרגילים דרכם נכנסים כל התיירים. היא אמרה לנו שהיא עובדת עם ישראל, לקחה לנו את המסמכים והכניסה אותנו בלי כל הבדיקות. מאז לא קיבלנו חזרה את המסמכים שלנו. תיירים מגרמניה שהיו איתנו על המטוס נכנסו לאחר שקיבלו פתק צהוב שמעיד שהם מחוסנים. אנחנו לא קיבלנו כלום. בישראל לא חיסנו אותנו ולא דיברו אתנו על זה. אמרו לי אחרי זה שזו מחלה מסוכנת ושזו חובה לכל אדם שנכנס לאוגנדה לעבור את החיסון. הייתי דורש לעבור אותו לפני שעזבתי את ישראל אם הייתי יודע". את העדויות אסף "הארץ" בשיתוף העיתונאית השוודית ממוצא אריתריאי מרון אסטפנוס, שראיינה 52 מבקשי מקלט שהגיעו מישראל לאוגנדה, ועוד 14 מבקשי מקלט שאחרי העזיבה לאוגנדה עברו לשוודיה.

מלשכתו של נשיא אוגנדה נמסרה ל"הארץ" תגובה חריפה לדברים, ממנה נובע כי בפעולתה זו מפרה ישראל את החוק במדינה. "מדובר בסיכון גבוה להיכנס לאוגנדה ללא החיסון. בשביל להיכנס למדינה בצורה חוקית, משרד הבריאות בודק בכניסה למדינה אם עברת חיסון. החוק באוגנדה מחייב שיהיה לך כרטיס צהוב המוכיח כי עברת חיסון לקדחת צהובה או קבלת חיסון לפני הכניסה למדינה", הודגש. באשר לשאלה אם לאוגנדה ידוע על מבקשי מקלט מישראל שנכנסו אליה מבלי לקבל את החיסון הנדרש נמסר: "אנחנו לא מודעים למבקשי מקלט שנכסנו בדרך לא חוקית".

הקדחת הצהובה היא מחלה זיהומית חמורה, לעתים קטלנית, הנפוצה בעיקר במדינות מרכז אפריקה ודרום אמריקה והיא עלולה לסכן את חייהם של הנדבקים בה. חרף העדויות, באתר משרד החוץ הישראלי נכתב מפורשות כי נדרש חיסון למחלה בכניסה לאוגנדה. "משרד החוץ מבקש להודיע כי במספר מדינות באפריקה (קניה, אוגנדה, טנזניה, מלאווי ועוד), שאינן נגועות בקדחת צהובה, ואשר לא קיימת המלצת משרד הבריאות הישראלי להתחסן לנוסעים אליהן, קיימת דרישה מקומית להצגת פנקס חיסונים המעיד על חיסון מפני קדחת צהובה לנוסעים המגיעים דרך מדינה נגועה, זאת על מנת למנוע התפרצות עתידית במדינה". באתר משרד הבריאות הישראלי נכתב בנוסף כי בהידבקות בקדחת צהובה, "הכבד והכליות עלולים להיפגע, והמחלה אף עלולה להיות קטלנית".

אולם, אף שבמשרד החוץ מכירים את הדרישה האוגנדית, מבקשי המקלט שיצאו מישראל מעידים כי הם לא קיבלו את החיסון. "הגענו לשדה התעופה ונכנסו בלי התורים הרגילים", מספר ר', "אף אחד לא חיסן אותנו בישראל ואף אחד לא אמר שזו מחלה מסוכנת. ברור שאם זה החוק של המדינה, הכניסו אותנו לפה בצורה בלתי חוקית". לדברי ג', אשר החליט לעזוב את ישראל בשנת 2015, החיסון הטריד אותו פחות מאשר תהליכים אחרים שעבר כשהובא לאוגנדה. "לא אכפת לי שלא חיסנו אותי, אכפת לי מזה שלקחו לי את המסמכים שלי ולא החזירו, מזה שאין עבודה באוגנדה. ברור שמה שישראל הבטיחה לנו, שיהיה לנו פה מקלט ועבודה – זה שקר. אין פה כלום". לדברי ח', מבקש מקלט מישראל שהגיע גם הוא לאוגנדה לפני שנה, הוא כלל לא מבין על איזה חיסון מדובר: "לא היה שום חיסון בישראל. אמרתי שאני רוצה לעזוב, עברו שבועיים והעלו אותי על מטוס. זהו. שום חיסון. רצו להעיף אותי כמה שיותר מהר".

יותר מ-4,000 מבקשי מקלט עזבו את ישראל במסגרת תוכנית העזיבה מרצון לרואנדה ולאוגנדה, המופעלת בידי רשות האוכלוסין וההגירה החל מיוני 2013. מאז תחילת השנה הנוכחית עזבו את ישראל במסגרת התוכנית יותר מ-450 בני אדם. בשבוע שעבר הצהירה המדינה בתשובה לבג"ץ כי לאחר קריסת ההסכם לגירוש מבקשי מקלט בכפייה לרואנדה, ישראל תגרש בסבירות גבוהה את כלל מבקשי המקלט לאוגנדה – אשר לא הוזכרה באופן רשמי בשמה – ושליח מיוחד יצא למדינה על מנת לבדוק את היתכנות הגירוש.

"אין ספק שטכנית, אין כל דרך להיכנס לאוגנדה ללא הצגת תעודה המעידה על חיסון מהקדחת הצהובה. הנציג הראשון הפוגש את הנכנסים לאוגנדה הוא נציג של רשות הבריאות ותפקידו לבדוק את תעודת החיסון. בדיקה זו נעשית לפני בדיקת הדרכונים, ומי שאינו יכול להמציא אישור זה כניסתו נמנעת", אומר ד"ר רמי גודוביץ, מרצה לפילוסופיה ומנהל הפרויקט החינוכי Come True, במסגרתו לומדים באוגנדה ילדי פליטים מדרום סודאן שגורשו מישראל.

"הייתי באוגנדה במשך שבועיים, כשצילמתי בעבור הטלוויזיה השוודית, ופגשתי גבר אריתריאי צעיר שגורש מישראל לאוגנדה", מספרת העיתונאית פעילת זכויות אדם מרון אסטפנוס. "התחלנו לדבר על חיסון נגד קדחת צהובה והוא אמר לי שהוא לא יודע מה זה. הצעיר אמר לי שהוא לא לוקח שום חיסון, ושאף אחד בישראל לא סיפר לו על זה. זה עורר את סקרנותי, והתחלתי לחפש עוד אנשים שנשלחו מישראל לאוגנדה". אסטפנוס ראיינה בעברה בתוכנית הרדיו שלה אלפי שבויים ששוהים במחנות העינויים בסיני, ופרסמה דו"ח אודות הסחר בבני אדם בסיני עם שני חוקרים נוספים.

הסקרנות הזו הובילה אותה לערוך עשרות שיחות עם מבקשי מקלט לשעבר מישראל, ולכולם סיפור זהה. "דיברתי עם 52 אריתריאים שגורשו מישראל, ואף אחד מהם לא קיבל חיסון בישראל ואף אחד מהם לא התבקש לקבל כרטיס חיסון. נאמר לי על ידם שאשה שהוקצתה לקבל אותם חיכתה להם בשדה התעופה ולקחה את כל המסמכים הישראליים שלהם, ואז הציגה אותם בפני בעל מלון אריתראי. כולם עזבו את שדה התעופה דרך הדלת האחורית ולא דרך אולם ההגעה כמו כל אחד אחר".

בשבועות האחרונים, מאז שחזרה לשוודיה, החלה לשאול את אותה שאלה גם אריתריאים שגורשו מישראל לאוגנדה, ומתגוררים כיום בשוודיה. היא ראיינה 14 גברים, וגם בשיחות אלו היא שמעה דברים דומים. "כל הגברים שנמצאים בשוודיה אמרו לי שהם אף פעם לא קיבלו חיסון. אוגנדים מקפידים על כך שכולם עוברים חיסונים לקדחת צהובה, וזה גורם לך לתהות איזה סוג של עסקה סגרו ישראל ואוגנדה. אוגנדה צריכה לזעום, שכן היא מעמידה את אזרחיה בסכנה".

ממשרד ראש הממשלה לא נמסרה תגובה. ממשרד הבריאות נמסר: "על פי קביעת גורמי הבריאות של אוגנדה חיסון קדחת צהובה אינו נדרש לנוסעים שמגיעים אליה מישראל בטיסה ישירה".

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.5978501