ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

כל מבקשי המקלט יקבלו רישיון עבודה בתוך חודשים; הראשונים לקבל מעמד - אלפי דרפורים

תאריך: 2.4.18 מקור: הארץ, לי ירון

כל יוצאי דרפור בישראל, כ-3,000 בני אדם, יהיו הראשונים לקבל מעמד ארעי במסגרת התוכנית שתחליף את גירוש מבקשי המקלט - כך נודע ל"הארץ". בנוסף, במסגרת התוכנית, יפסיקו אזרחי אריתריאה וסודאן להגיש בקשות אישיות, ומעתה האו"ם וישראל יחלקו אותם לקבוצות וכך יקבעו את מעמדם.

טרם התקבלה החלטה מי יהיו 3,000 הנוספים שיקבלו מעמד בישראל בפעימה הראשונה של התוכנית, שתארך שנה וחצי. בתוך חמש שנים אמורים לקבל בישראל מעמד 16,250 מבקשי מקלט, ומספר זהה אמור לעזוב את המדינה ולהיקלט במדינות מערביות.

עוד נודע ל"הארץ", שהמדינה תתחיל להעניק מחר (שלישי) לכל מבקשי המקלט מעמד חדש המכונה "ב'1", המהווה רישיון עבודה אך לא מקנה זכויות סוציאליות. המהלך אמור להיות מושלם בתוך כמה חודשים. משמעות הדבר היא שמבקשי המקלט יקבלו זכויות סוציאליות בהתאם לקצב התקדמות הפעימות של התוכנית החדשה. 6,000 הראשונים יקבלו את הזכויות הללו בשנה וחצי הקרובות, ולעומתם מי שיקבלו מעמד בפעימה האחרונה עשויים לחכות לכך חמש שנים.

במסגרת מעבר האחריות על הטיפול באזרחי סודאן ואריתריאה, תהיה חלוקת עבודה בין משרד הפנים לבין האו"ם. האוכלוסיות הללו יחולקו לקבוצות לפי יעדן. האו"ם יעניק את המעמד המתאים לבני הקבוצות שיעזבו למדינות המערב כדי להסדיר את קליטתם שם, ומשרד הפנים יעניק לנותרים בישראל מעמד ארעי.

מאז החלו המלחמה ורצח העם בחבל דארפור בסודאן, יוצאי החבל מוכרים ברחבי העולם באחוזים גבוהים מאוד כפליטים. לפי נתוני האו"ם, יותר מ-300 אלף בני אדם נהרגו שם, וכ-2.7 מיליון בני אדם נאלצו לעזוב את בתיהם.

גרמניה ואיטליה הכחישו את דברי רה"מ

מוקדם יותר נודע שאחת הסיבות שהניעו את ישראל לקבל את הסכם הפשרה היא נסיגתן של רואנדה ואוגנדה מההסכמים עימן, בעקבות הפרסומים על כך שהגירוש אליהן יהיה בכפייה. עד כה, ישראל לא ציינה במפורש שאלה שתי המדינות שאליהן היו אמורים להיות מגורשים מבקשי המקלט, והתייחסה אליהן רק כ"מדינות שלישיות".

בנאומו, נתניהו אמר שביטול הגירוש נבע מכך שהתברר כי המדינה השלישית אינה עומדת בתנאי ההסכם עם ישראל, ו"אינה עומדת בלחצים". שר הפנים אריה דרעי אמר:  "אנחנו לצערי כבר כמה שבועות שאנחנו בתוכנו שומרים את זה. קיבלנו את הידיעה שהמדינה השלישית לא... לא עומדים בלחצים, התראיינו בתקשורת שהם לא מסכימים, רק מי שבא מרצון".

בעקבות זאת, הסביר ראש הממשלה, נולד ההסכם שבמסגרתו יקבלו מדיניות מערביות, כמו גרמניה, איטליה וקנדה את מבקשי המקלט מישראל. אך מאוחר יותר, גרמניה ואיטליה אמרו שבניגוד לדברי ראש הממשלה בנימין נתניהו, הן לא קיבלו פנייה מנציבות האו"ם לפליטים או מממשלת ישראל בעניין קליטת מבקשי מקלט. 

גורמים בלשכת ראש הממשלה הסבירו בתגובה שנתניהו ציין את שמות המדינות הללו  כדוגמאות. האו"ם ינהל את המשא ומתן מול המדינות המערביות עצמן, הסבירו הגורמים, וישראל לא מעורבת בזהותן.

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.5974053