ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

כאלף עובדים סוציאליים דורשים להעניק שירותי רווחה למבקשי מקלט

תאריך: 9.12.18 מקור: הארץ, לי ירון

כאלף עובדים סוציאליים פנו היום (ראשון) במכתב לשר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים חיים כץ בדרישה להעניק שירותי רווחה למבקשי מקלט. לדבריהם, הקוד האתי המקצועי שלהם מחייב אותם להעניק שירות לכל אדם שחי בישראל.

פנייתם של העובדים הסוציאליים מגיעה בעקבות הרצח של סילבנה צגאיי בת ה-12 בחודש שעבר. כיום מבקשי מקלט לא מקבלים טיפול בלשכות הרווחה, מלבד במקרים של סכנת חיים. לדברי כותבי המכתב, אין ביכולתם להשלים עם הזנחת אוכלוסייה זו. על המכתב חתומים ראשי המחלקות ובתי הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטאות ובמכללות וחברי סגל, כמו גם בכירים לשעבר במשרד העבודה.

לפני כשבועיים פורסם ב"הארץ" כי צוות ממשלתי בין-משרדי בראשות מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה ממליץ לפתוח את לשכות הרווחה באופן חלקי למבקשי מקלט לאחר עתירה בנושא של עמותת אס"ף - ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל. ההמלצות, שהוגשו לשרי הפנים והרווחה, כוללות המלצה להשקיע 26 מיליון שקלים בנושא, אך חילוקי דעות בין משרדי הממשלה מונעים את אישורן הסופי. ועדה מיוחדת של משרד הרווחה, שעסקה בבגירים שאינם בני הרחקה, המליצה לפתח מענים בקהילה ומסגרות חוץ ביתיות, שיספקו שירותים לאוכלוסיות פגיעות במיוחד בקרב מבקשי המקלט. במכתבם דורשים העובדים הסוציאליים ליישם את המלצות הוועדות ולהקצות לכך את התקציבים הדרושים.

"יותר מעשור חיים מבקשי ומבקשות המקלט מסודן ומאריתריאה בינינו", כתבו העובדים הסוציאליים, והוסיפו ש"למרות שהם חיים כאן כחוק, והמדינה מכירה בכך שאסור לגרשם, היא אינה מעניקה להם נגישות לשירותי רווחה". במכתבם ציינו ש"כיום, ההתערבות של שירותי הרווחה נעשית רק במקרים של קטינים בסיכון, נשים קורבנות אלימות במשפחה (במצבי סכנה בלבד) וקורבנות סחר מוכרים. פעמים רבות ההתערבות נעשית מאוחר מדי. הלשכות לשירותים חברתיים אינן פתוחות בפני מבקשי המקלט, ואין כמעט שירותים הניתנים בתוך הקהילה".

רציחתה של צגאיי "היא מקרה קיצון, אולם היא חושפת עשור של הזנחה והתעלמות ממצוקותיהם של מבקשי המקלט", כתבו העובדים. "כמי שפוגשות מדי יום את החברה הישראלית - על כל גווניה - מקרוב, יש לנו חובה מקצועית ואזרחית לומר די. גם למען מבקשת המקלט הבאה שתירצח על ידי גבר אלים בסביבתה, גם למען השכנים הישראלים של אותה אשה, וגם למען עצמנו: זאת לא החברה שאנחנו רוצים להיות", הוסיפו.
 
בין החותמים על המכתב נמנים דיקנית בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית, פרופ' מונא חורי-כסאברי, ראשת בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב, פרופ' עידית וייס-גל, ראש המחלקה לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בן-גוריון, פרופ' דורית סגל-אנגלצ'ין, ראש בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר אילן, פרופ' נחמי באום, ראש החוג לקרימינולוגיה במכללת עמק יזרעאל, העובדת סוציאלית פרופ' דלית יסעור-בורוכוביץ, ונשיאת ארגון יוניטף, העובדת הסוציאלית עליזה אולמרט.