ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

יורחבו שירותי בריאות הנפש למבקשי מקלט

תאריך: 14.3.17 מקור: הארץ, אילן ליאור

משרד הבריאות החליט להרחיב את שירותי בריאות הנפש למבקשי מקלט, שבעה חודשים אחרי שמרפאת גשר ביפו הפסיקה לקבל מטופלים חדשים בשל עומס. לפי התוכנית, מרפאת גשר, היחידה שטיפלה עד כה במבקשי מקלט, תמשיך לטפל במספר מצומצם של מבקשי מקלט ותפנה אחרים לטיפול בשלוש מרפאות נוספות: איכילוב, אברבנאל והמרכז לבריאות הנפש בבאר שבע.

עם זאת, המשרד לא מתכוון להגדיל את התקציב לשירותי בריאות הנפש למבקשי מקלט, המסתכם בכמיליון שקלים בשנה. במשרד מסבירים כי העברת הטיפולים למרפאות שונות תפחית את העלויות ותאפשר קליטת מטופלים חדשים, שכן העסקת העובדים במרפאת גשר יקרה יותר.

באוגוסט בשנה שעברה הודיעה מרפאת גשר, המתוקצבת על ידי משרד הבריאות, כי אינה יכולה לקלוט מטופלים חדשים בשל עומס רב. מאז פתיחתה ב–2014 טיפלה המרפאה במאות מבקשי מקלט, שמחציתם ממשיכים בטיפולים. עובדי המרפאה עברו הכשרות מיוחדות, בדגש על טיפול במבקשי מקלט מאריתריאה וסודאן ולטיפולים נלווים גם מתורגמנים. המרפאה מספקת שירותים תשע שעות בשבוע בלבד, וחלק ממבקשי המקלט נדרשו להמתין חודשים רבים לפני שהחלו לקבל טיפול.

ד"ר עידית סגל, ממלאת מקום ראש מינהל הרפואה במשרד הבריאות, הציגה את התוכנית במכתב לעמותת רופאים לזכויות לאדם. "בשל עומס במספר הפונים למרפאה, הוחלט על הרחבת השירות למספר מרפאות נוספות בשנת 2017, בכפוף לאישור המנכ"ל לתוכנית העבודה לשנת 2017, והיערכות בתי החולים למערך החדש", כתבה. היא הסבירה כי "מרפאת גשר תשמש מרכז ארצי לאבחון ולהערכה של חסרי מעמד ומבקשי מקלט בישראל. במסגרת זו, יתבצעו במרפאה אבחון והערכה לכלל המטופלים, כולל פגישת אבחון והערכה ראשונית, בניית תוכנית טיפולים ואספקת תרופות ראשונית".

"אני רוצה ליישם את העניין הזה מיידית", הוסיפה סגל בשיחה עם "הארץ". "אני יודעת שאנשים ממתינים כבר אי אלו חודשים בלי מענה. המטרה היא לצאת לפועל עם התוכנית כמה שיותר מהר. יש כאן עניין של ארגון והקמה. אנחנו מדברים על לקיחת מרפאה ופיצולה למרפאות אחרות שצריכות לרכוש את הידע ואת המיומנות, ולהיערך גם מבחינת מתורגמנים". היא ציינה כי המטרות העיקריות של המהלך הן לייעל את השירות ולשפר את הנגישות שלו למבקשי המקלט.

ד"ר עידו לוריא, מנהל מרפאת גשר, בירך על הכוונה להרחיב את שירותי בריאות הנפש למבקשי מקלט. "מניסיוננו אנו יודעים שלא פשוט לגייס עובדים ולהכשיר אותם בעבודה של פסיכיאטרייה בין־תרבותית ונשמח לאתגר הזה. עבודת המרפאה עד סגירת השערים באוגוסט היתה מאוד יעילה מבחינת תפוקות ומפגשים. זו אוכלוסייה שאין לה מענה אחר מבחינה פסיכו־סוציאלית".

ד"ר זואי גוטצייט, מנהלת מחלקת מהגרים וחסרי מעמד ברופאים לזכויות אדם, אמרה כי היא מוטרדת מכך שלא נקבע לוח זמנים ליישום התוכנית. "אני שמחה שמשרד הבריאות מכיר באחריות שלו לספק מענה לזקוקים לשירותי בריאות הנפש. יחד עם זאת, אנחנו כבר בחודש שמיני שאנשים נתונים במצוקה קשה ללא כל מענה. הרופאים שלנו זועקים לעזרה ומרגישים שמציבים אותם בסיטואציות אתיות מאוד בעייתיות, כי הם נאלצים בעצם לשלוח אנשים ללא כל מענה רפואי".

http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.3922420