ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

יוזמה פרטית: משפחות יסתירו פליטים שמועמדים לגירוש

תאריך: 17.1.18 מקור: הארץ, שני ליטמן

הרבה הרפורמית סוזן סילברמן, מקהילת קול הנשמה בירושלים, הכריזה אתמול (16.9.2018) בכנס מיוחד שנערך במכון הרטמן בירושלים, על יוזמה חדשה, המכונה בינתיים "מסתור לפליטים בבית של אנה פרנק". המטרה היא לגייס משפחות שיהיו מוכנות בעת הצורך להחביא מבקשי מקלט מאפריקה במידה ומדינת ישראל אכן תיישם את תוכנית הגירוש שעליה הודיעה. "אנחנו מקווים שזה לא יגיע לזה", אמרה סילברמן בראיון למוסף "הארץ", "אנחנו מתפללים שהממשלה תמצא את הנשמה שלה וראש הממשלה לא יתקדם עם הגירוש של אנשים שבאים אלינו בבקשה לעזרה ומקלט. אבל אנחנו מתכוננים". היום (רביעי), סילברמן בישרה על היוזמה גם בכנס מיוחד שהתקיים בכנסת.

כאשר היא סיפרה על הרעיון בכנס בהרטמן ושאלה מי מוכן להצטרף, היא אומרת שכל הידיים באולם הורמו. "מאות אנשים שהיו שם, בהם רבנים מכל קצוות הקשת הדתית — חוץ מרבנים חרדים — אמרו שהם יעשו את זה וגם יגרמו לקהילות שלהם להצטרף. גם אחרי ההודעה שלי בכנסת אנשים ביקשו להצטרף ליוזמה ומסרו לי גם שמות נוספים של חברים שמעוניינים. יחד עם ארגונים אחרים שמעורבים בהגנה על הפליטים, אנחנו מחפשים עכשיו את הדרך הנכונה להכין עבור מבקשי המקלט את רשת הביטחון המתאימה".

למה החלטת לכנות את זה דווקא "בית אנה פרנק"?

"זה קשור לסיפור של פליט שהכרתי ואני לא יכולה להזכיר את שמו כי יש לו משפחה באריתראה, והוא חושש שהם ייפגעו. הוא סיפר לי שכשהיה במחנה פליטים באתיופיה, אחרי שנמלט מאריתראה, הוא קרא את היומן של אנה פרנק. הוא לא שמע קודם בכלל על השואה, וכשגילה שאנה פרנק לא שרדה, בכה במשך שבועות. אחר כך הוא ברח לסיני ושם גנבו לו את מעט הרכוש שהיה לו, וכשעבר את הגבול לישראל, הוא שאל את החייל הראשון שבו נתקל, אם הוא שמע על אנה פרנק. החייל צחק בהפתעה והפליט אמר שהוא חשב לעצמו, העם של אנה פרנק ישמור עלי. העם הזה דווקא לא שמר עליו וכיום הוא חי בארצות הברית".

מלבד הפעילות שלה בבית הכנסת הרפורמי, סילברמן (אחותה של הקומיקאית האמריקאית שרה סילברמן) היתה שותפה בהקמת ארגון "כמוך", שעוסק גם הוא במבקשי מקלט ומארגן אירועים שבהם נבחנת המחויבות היהודית למבקשי המקלט. "מנקודת מבט יהודית, זה כל כך ברור שיש לנו אחריות כלפיהם. אני לא אומרת שאנחנו צריכים לקחת את כל הפליטים בעולם, אבל אני לא רוצה שהשאלה תהיה כמה מעט אפשר לעשות, אלא מה עוד אנחנו יכולים לעשות. במקום לבנות את מתקן חולות ולנסות להעיף אנשים, צריך היה לחשוב על הקמת ארגון לפליטים שיכשיר אותם בתחומים של תעשייה ותשתיות ומים, נכשיר אותם ליצור ארץ חדשנית, ליום שבו הם יוכלו לחזור לארצם".

את מדברת על נקודת מבט יהודית, אבל דווקא ההתנגדות הגדולה להשארת הפליטים באה מצד המפלגות הדתיות.

"הסיפור המרכזי של העם היהודי הוא הגאולה ממצרים. פרעה מדבר על החשש מכך שישראל יגדלו במספרים, וזה יהיה מסוכן למצרים. זה בדיוק מה שנתניהו אמר. ואלי ישי, בדומה להמן, אמר — יש כאן אנשים שאינם שומרי חוק. בתורה אומרים לנו 36 פעמים לשמור על הגר בקרבנו. ואת יודעת כמה פעמים אומרים לא לאכול גדי בחלב אמו? שלוש פעמים. ופה חושבים שזה הדבר שהכי חשוב לאלוהים, ולעומת זאת לגרים מתייחסים כמו לזבל. הברית שלנו עם אלוהים אומרת שיחד נהפוך את העולם לטוב יותר. האנשים האלה שאת מדברת עליהם, מוכנים למסור את חייהם כדי להגן על תעודת כשרות, אבל כשמבקשים מהם להגן על הגר — הם מסרבים. זה דוחה בכל רמה".

https://www.haaretz.co.il/magazine/tozeret/.premium-1.5744331