ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

ח"כים: מעצר ילדי מהגרים חייב להיפסק

ActiveStills
תאריך: 10.2.14 מקור: nrg, יובל גורן

שמונה חודשים לאחר פרסום דוח מבקר המדינה, שמתח ביקורת חריפה על הליכי המעצר וכליאתם של ילדים ופעוטות, טרם בוצעו שינויים מערכתיים במנגנון הטיפול בילדים אלו. כך התברר במהלך דיון משותף של הוועדה לזכויות הילד והוועדה לעובדים זרים שהתקיים היום (שני) בכנסת. 

במהלך הדיון הוצגה לחברי הכנסת תכנית פעולה הכוללת חלופה למעצר ילדי העובדים הזרים או מבקשי המקלט המועמדים לגירוש, אשר נחשפה בשבוע שעבר ב-nrg מעריב. מטרת התוכנית  להביא לכך שילדי המהגרים האפריקאים לא ייעצרו וייכלאו בבתי כלא, אלא האכיפה נגדם תכלול העברתם לחלופות מעצר במטרה למנוע מילדים להימצא מאחורי סורג ובריח. 

בשנה האחרונה נעצרו ונכלאו כ-200 ילדים של עובדים זרים, מסתננים ומבקשי מקלט. "חלופות המעצר הנהוגות ברוב העולם המערבי הן לא רק הומניות אלא גם זולות יותר וגם עשויות לעודד עזיבה של המשפחות מרצון", ציינה ח"כ מיכל רוזין. 


ח"כ לוי-אבקסיס הוסיפה כי "רשות ההגירה לא מסוגלת לחשוב פדגוגית, יש צורך בתכנית אחרת. מדינת ישראל חתומה על אמנה בינלאומית לזכויות הילד המחייבת למצוא כל פתרון אפשרי וחלופה לאותם ילדים ורק במקרה האחרון להביא אותם למעצר. אם אין ברירה, לכל הפחות יש לדאוג למסגרות שיתאימו לילדים ויקלו עליהם את השהות במתקנים האלה". ח"כ אילן גילאון (מרצ), קבע נחרצות כי "ילדים לא צריכים להיעצר, נקודה". 

נציגי משרד החינוך הדגישו בדיון כי יש באפשרותם להוציא לפועל תכניות שיסייעו לילדים זרים שנעצרים לצד הוריהם במהלך שהייתם במתקני הכליאה, אולם לדבריהם עד היום לא קיבלו פנייה בנושא מרשות ההגירה. נציג רשות ההגירה ציין כי פנייה דומה למשרד הרווחה, בה עלתה האפשרות לצרף עובד סוציאלי לכל מעצר של משפחה עם ילדים, נענתה מצד משרד הרווחה בביטול. יחד עם זאת ציין כי בעקבות דיון קודם שנערך בנושא הוכנסה עובדת סוציאלית למתקן הכליאה בנתב"ג, שם מוחזקות משפחות עם ילדים בטרם גירושם מהארץ. 

בתוך כך, במהלך הדיון ציינו נציגי רשות ההגירה כי בשלב זה הוחלט שלא לזמן למתקן "חולות" בנגב כ-300 בוגרי פנימיות של משרד החינוך, שהגיעו לישראל כקטינים בלתי מלווים והשתלבו בפנימיות של מערכת החינוך ברחבי הארץ. 

 

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/551/448.html#.UvnqYnbAG8w.facebook