ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

"חוק הפיקדון" בבג"ץ: "עוני הפליטים פוגע בתושבי דרום תל אביב"

תאריך: 24.7.18 מקור: ערוץ 10, חדשות עשר

בדיון שהתקיים הבוקר (שלישי) בבג"ץ בעתירתם של ארגוני זכויות אדם לביטול "חוק הפיקדון", העותרים הדגישו את הידרדרות מבקשי המקלט אל מתחת לקו העוני, שלטענתם, "שוברת את רוחם ופוגעת בזכויותיהם באופן לא מידתי". מנגד, טענה המדינה כי טרם ניתן להעריך את אפקטיביות החוק.

השופטים ציינו כי "העוני המזדחל פוגע פגיעה משנית קשה בתושבי דרום תל אביב". "ככל שהזמן עובר, המסתננים נהיים עניים יותר, מורע המצב בשכונות והאוכלוסייה סובלת. טוענים שיש להם רמת חיים נהדרת? אולי. אבל עד שהם יעזבו - יהיה כאן רע לתפארת", כתב השופט עמית.

במהלך הדיון, אמרה נשיאת בית המשפט העליון וראש הרכב השופטים בעתירה, אסתר חיות, כי "החוק חוקק בתקופה שבה מתווה העזיבה מרצון היה על הפרק. עם זאת, כרגע אין מתווה ובכל זאת החוק קיים". לשאלתה, "האם יש מתווה מתוכנן?", אמר נציג המדינה כי "אף אחד לא שבע רצון מכך שזה התמריץ היחיד לעזיבה. עם זאת, בשלב זה אין החלטה שאוכל להציג בדיון".

העתירה, לביטול "חוק הפיקדון" החל על מבקשי המקלט, הוגשה ע"י שישה מבקשי מקלט ובסיוע הארגונים "קו לעובד", "א.ס.ף – ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל", "המוקד לפליטים ולמהגרים", "האגודה לזכויות האזרח", "ARDC – מרכז לקידום פליטים אפריקאים" ו"רופאים לזכויות אדם – ישראל".

https://www.10.tv/news/168602