ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

חדשות מחולות: מחסור במים במתקן הכליאה לפליטים בנגב

תאריך: 7.11.17 מקור: שיחה מקומית, קרן מנור

כבר למעלה משבועיים שמבקשי המקלט הכלואים ב"חולות" בנגב מדווחים על מחסור קשה במי שתיה במתקן. בשבועות האחרונים אספה קבוצת "חדשות מחולות" עדויות על מצבם המוזנח של ברזי השתיה במתקן חולות, כמו גם על מחסור מתמשך בבקבוקי מים מינרליים בקנטינות המשרתות את הכלואים.

בארוחות המוגשות בכלא מקבלים האסירים כ-15 קנקני מים שאמורים להספיק ל-250 אנשים בכל חדר אוכל. ברזי השתיה במתקן חולות מלוכלכים ושבורים ולרוב מלאים בחלודה ועובש ולכן מבקשי המקלט נמנעים מלשתות מהם במהלך היום. כדי לשתות מים באיכות ראויה הם נאלצים לרכוש על חשבון הקצבה החודשית הזעומה שלהם (16 שקלים ליום) בקבוקי מים מינרלים. את המים הם קונים בקנטינות שפרוסות באגפים השונים בכלא, מאחר ונאסר על הכלואים להכניס לכלא מוצרי מזון ושתיה, ומי שעובר על האיסור נענש.

בשבועיים האחרונים ישנו מחסור חמור במים במתקן. במשך כשבועיים לא הגיעו בקבוקי מים מינרליים לקנטינות באופן סדיר. לאחר כשבועיים, ביום חמישי האחרון הגיעה משאית ופרקה שני משטחי מים מינרלים לקנטינות. האסירים המיובשים עמדו בתורים ארוכים כדי לנסות להשיג מעט מים. ברי המזל יצאו כשבידיהם בקבוק מים, אולם הכמות לא הספיקה לכולם. כמות קטנה נוספת של בקבוקי מים הגיעה אתמול (שני) בבוקר, אולם עד שעות הצהרים כבר לא נותרה טיפת מים מינרלים לרפואה בקנטינות.

ביולי 2015 הארגונים האגודה לזכויות האזרח, המוקד לפליטים ומהגרים ורופאים לזכויות אדם עתרו לבג"ץ נגד מדיניות שב"ס שאוסרת על מבקשי המקלט להכניס מוצרי מזון לתוך מתקן חולות. "מניעת מים הוא צעד מחפיר הפוגע בזכות לבריאות של מבקשי המקלט", אומרת ד"ר זואי גוטצייט, מנהלת מחלקת חסרי מעמד בעמותת רופאים לזכויות אדם. "לא מספיק  שהם נכלאים על לא עוול בכפם רק משום שביקשו מקלט, אלא שכעת שב"ס גם חושף אותם לסיכון ממשי לבריאותם, כשהוא מתמהמה במתן פיתרון מיידי לכלל הכלואים במתקן", הוסיפה.

מתקן חולות מאוכלס כיום חלקית במבקשי מקלט מסודן ומאריתראה. הוא אמנם מוגדר "מתקן פתוח", אך מיקומו בלב המדבר ומחויבות האסירים להתייצב לספירה מידי ערב לא באמת מאפשרים יציאה ועיסוקים מחוץ לתחומו. בספטמבר האחרון דיווחנו כאן על התנאים הקשים בכלא חולות. אוכל מזוהם, טיפול רפואי לקוי והזנחה. ועכשיו מתווסף לכך גם מחסור במי שתיה – מצרך חיים בסיסי.בשנת 2012, כשמתקן חולות עדיין הלך ונבנה, אמר שר הפנים דאז אלי ישי, "עד שתהיה לי אפשרות לגרש אותם, אני אכלא אותם ואמאיס עליהם את חייהם", והגדיר בכך את מטרת הקמתו של הכלא לפליטים בנגב. אלו לא אסירים רגילים שנענשים על פשעים שביצעו, אלא אסירים שנשלחים כדי שהשהות בכלא תשכנע אותם למצוא בעצמם רצון פנימי עז לעזוב את ישראל לעבר הלא נודע וסכנת החיים במדינות איתם חתם נתניהו על הסכמים עלומים.

נשלחה בקשה לתגובת שרות בתי הסוהר וזו תתפרסם כאן אם וכאשר תתקבל.

https://mekomit.co.il/%D7%97%D7%93%D7%A9%D7%95%D7%AA-%D7%9E%D7%97%D7%95%...