ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

הקרב על חוק עוקף בג"ץ

תאריך: 11.4.18 מקור: ידיעות אחרונות, טובה צימוקי, עמיחי אתאלי ותלם יהב

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה למזכיר הממשלה לבלום בשלב זה את יוזמת שרי הבית היהודי נפתלי בנט ואיילת שקד לחוקק את פסקת ההתגברות, שנועדה להתגבר על פסיקות של בית־המשפט העליון שמבטלות חוקים של הכנסת.

נתניהו הודיע לבנט ולשקד שהוא מבקש ללמוד את הצעה, אך הם הודיעו בתגובה שאם הוא ינסה לבלום את הצעת החוק שלהם, הם יעלו אותה לדיון בוועדת השרים לחקיקה שבראשה ניצבת שרת המשפטים שקד, מיד עם כינוס מושב הקיץ של הכנסת.

נתניהו, לטענת סביבתו, מעוניין להעביר את אותה פסקת התגברות, אך בנוסח רחב וגורף הרבה יותר. השיח במערכת הפוליטית עוסק בשני סוגים של פסקות התגברות. באופן המצומצם שלה תוכנס הפסקה רק לתוך החוק למניעת הסתננות וכך תהיה רלוונטית רק לנושא המסתננים.

במתכונתה הרחבה הפסקה היא ביצוע שינוי בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, מה שיאפשר לכנסת לגבור על בג"צ בשלל חוקים, ביניהם גם כאלה שנוגעים לתנאי כליאה של מחבלים, להרס בתי מחבלים ועוד.

בשבוע שעבר, מיד לאחר שראש הממשלה הודיע שהוא נסוג בו מההסכם עם סוכנות האו"ם לפליטים באשר להוצאת מהגרי העבודה, הודיעו בנט ושקד שיקדמו את חקיקת פסקת ההתגברות במתכונתה הרחבה, כתיקון לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. כחלופה, הסכימו השניים להעברת הפסקה המצומצמת, כך שתחול רק על החוקים שמסדירים את בעיית מהגרי העבודה – החוק למניעת הסתננות וחוק הכניסה לישראל.

אתמול הפכה הפסקה, ולו במתכונתה המצומצמת, למשמעותית עוד יותר בעקבות החלטה שקיבל בג"ץ לפיה כל 207 מבקשי המקלט שכלואים במתקן סהרונים בדרום ישוחררו תוך חמישה ימים - אלא אם יתקבל אישור של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, על הסכם עם "המדינה השלישית השנייה" שאמורה לקלוט את המגורשים.

היום צפויה להתקיים ישיבת ראשי הקואליציה, וגורמים בבית היהודי אמרו אמש שמבחינת המפלגה חייבת להתקבל היום הסכמה לפחות על פסקת התגברות מצומצמת.

ההערכה היא שמשה כחלון, יו"ר סיעת כולנו, יתנגד באופן נחרץ לפסקת ההתגברות הרחבה. בבית היהודי מבינים זאת ולכן מתעקשים לקדם כבר היום את הפסקה המצומצמת. במפלגה היה אפילו מי שהזהיר אתמול שחוסר התקדמות, בכל פסקת התגברות שהיא, עשוי אפילו לייצר משבר קואליציוני.

בסביבת נתניהו טוענים מאידך שראש הממשלה מעוניין בפסקת התגברות רחבה וטענו שהיום הנושא יעלה לדיון ראשון בפורום ראשי המפלגות. גורם בליכוד אמר אמש: "בעניין פסקת ההתגברות ראש הממשלה לא ישאיר לבנט ולשקד אפילו חצי סנטימטר לאגף אותו מימין. הוא בכל מקרה רוצה ללכת על זה בכל הכוח ואין להם מה ללחוץ".

https://www.yediot.co.il/articles/0,7340,L-5226890,00.html