ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

הפתרון להסתננות - התעלמות מהאו"ם

תאריך: 5.3.13 מקור: יובל גורן, nrg מעריב

העברת מסתננים למתקני שהייה בדרום, שם יקבלו הכשרה ותמריצים לחזור למדינותיהם, התעלמות מעמדת האו"ם באשר למצב הביטחוני במדינות המוצא וגיבוש מדיניות מחמירה מול ארגונים המסייעים למסתננים בהונאת הממסד הישראלי, אלו הן ההמלצות המרכזיות בדוח "ועדת סופר" לפתרון בעיית המסתננים, שהוגש הבוקר (ג') לשר הפנים אלי ישי. 

במהלך מסיבת העיתונאים שכינס ישי בלשכת העיתונות הממשלתית בירושלים, יחד עם יו"ר הוועדה פרופ' ארנון סופר ושניים מחבריה, הציג האחרון את המלצות הוועדה, אותה מינה ישי לבחינת האפשרויות לטיפול במסתננים בחודש יוני אשתקד. 

בין היתר, הביעה הוועדה ביקורת על ארגונם זכויות אדם וגורמים המסייעים למסתננים, והמליצה להגביל כניסה של "גורמים שליליים (בהם מסיתים, מחרחרי ריב) אל המשמורת (מתקני המעצר), ולהחמיר עם המדריכים את המסתננים כיצד להונות את הממסד הישראלי", לצד "גיבוש מדיניות לגבי טיפול בארגוני הזכויות הממתינים למסתננים המגיעים לגדרות". 

כמו כן, המליצה הוועדה לעקוב אחר ההתפתחויות במדינות מוצאן של המסתננים, "ולא תמיד לקבל את עמדת האו"ם", להעביר את כלל המסתננים מרחבי הארץ למתקני המעצר שנבנו בדרום ולספק להם שם הכשרה להתמודדות עם הבעיות העומדות בפניהם במדינות המוצא. זאת במקביל לכיסוי הוצאות ופרמיית ביטוח בריאות וקביעת תמריצים כלכליים לכל מסתנן שיהיה מוכן לשוב לארצו. 

"בעבר ראיתי לנגד עיני את התופעה הזו ואמרתי מזמן שהיא תביא לחורבן והרס מדינת ישראל", אמר שר הפנים במסיבת העיתונאים. "זו סכנה קיומית, אמרתי שאשמור ואעשה הכל כדי לשמור על ישראל יהודית, והותקפתי על כך פעמים רבות. 

"אבל אני שמח שתרומתי, בין היתר בקידום בניית הגדר, כניסת החוק למניעת הסתננות והגברת האכיפה נגד מסתננים ומעסיקים, הביאה להצלת המדינה ושמירת הרוב היהודי בה", הדגיש. 

להשיב את כולם לארצם

ישי אף התייחס לטענות לגבי הרחקה של מסתננים מאריתריאה וסודן למדינותיהם בניגוד לעמדת נציבות האו"ם לפליטים ולעמדת היועץ המשפטי לממשלה, והבהיר כי המדיניות היא להשיב את כל המסתננים לארצם. 

"עד היום עזבו מרצונם למעלה מ-2000 מסתננים לצפון סודן (אליה מדינת ישראל לא מחזירה מסתננים באופן רשמי, י.ג.) וכמה עשרות לאריתריאה", הסביר. "אבל כשנוכל להתחיל להעביר את כל המסתננים למתקני השהייה בדרום, נמשיך ונשלים את המלאכה ונחזיר אותם למדינותיהם מרצון או שלא מרצון". 

לדברי ישי, עמדת היועמ"ש יהודה וינשטיין היא זו שמונעת להעביר את המסתננים מרחבי הערים למתקני השהייה בדרום. בתשובה לשאלה כיצד הוא מתכנן לבצע את המהלך אם וכאשר יאושר על ידי הממשלה, השיב: "נאסוף אותם מתל אביב, מערד, מחדרה ומכל מקום שהם נמצאים בו, במתקנים יהיה מקום ל-14-15 אלף, אחרי שהם יעזבו נביא לשם גם את האחרים".

ו"ר הוועדה פרופ' ארנון סופר ציין כי "אנו מגישים את ההמלצות הללו בידיעה שאם מדינת ישראל לא תסגור עצמה בחומות אדירות - ישראל היהודית, הציונית, המערבית, תתמוסס, תחוסל ולא מפצצת אטום אלא מזרם של עשרות ומאות אלפים של מסתננים שיביאו לשפל קשה למדינה", ציין. 

סופר הוסיף בנוגע לביקורת כלפי ישי והקמת מתקני השהייה בדרום ואמר: "לנו יש סהרונים אחד, באירופה יש 200, ושם עושים דברים קשים מאוד (למניעת הסתננות)". 

"מקווים שההמלצות ייקברו במהרה"

מא.ס.ף, ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל, נמסר בתגובה: "בשבועות האחרונים כולנו עדים לפרי הבאושים שצמח על עץ מדיניות הממשלה היוצאת בהובלת השר אלי ישי - גירוש של מבקשי מקלט מסודן ואריתריאה בחזרה לסכנת מוות ועינוים במדינות מוצאם, בניגוד לערכי מוסר בסיסיים לחוק הישראלי והבינלאומי". 


"במציאות בה אדם צריך לבחור בין כליאה ללא תאריך שחרור לבין גירוש אין בחירה חופשית ולא תיתכן 'חזרה מרצון' לכן כל ניסיון להציג את הגירוש כ"חזרה מרצון" הוא ניסיון נואל ושקרי", הוסיפו בא.ס.ף. "ההמלצות של הוועדה ממשיכות את אותו קו מדיניות קלוקל ואכזרי כלפי בני אנוש שכל חטאם הוא שהגיעו לפתחה של ישראל לבקש בה הגנה על חייהם. אנו מקווים כי ההמלצות האלו ייקברו במהרה ומחליפו של אלי ישי לא ימשיך את דרכו הלא-חוקית, הלא מוסרית והלא אנושית הפוגעת לא רק במבקשי מקלט אלא גם בחברה הישראלית. 

רן כהן, מנכ"ל ארגון "רופאים לזכויות אדם", הגיב למסקנות ועדת סופר ולהודעת השר אלי ישי: "המלצות ועדת סופר עומדות בניגוד לתפיסת עולם חברתית, לאמנות זכויות אדם עליהן ישראל חתומה ולמשפט הבינלאומי".  לדבריו, "הוועדה התחמקה מסוגיות כבדות משקל כמו סיפורם האישי של המבקשים להגיע לישראל וטענתם לפליטות, התעלמה מאחוזי ההכרה הגבוהים בפליטים אלו בעולם וכככל נראה שהוועדה אינה סבורה שפליטים הם בני אדם בעלי זכויות". 

כהן הוסיף כי "המתקפה הנלווית על ארגוני זכויות האדם המסייעים לפליטים, תוך שימוש בהאשמות מגוכחות כמו 'המתנה על הגדר למסתננים', המלצות על הקשחה כלפי גופי תקשורת המגיעים לגדר הגבול וכיוצא בזה - מעידים על תפיסה מעוותת ומסוגרת, על רמיסה ביד קלה וברגל גסה של כללים בסיסיים כמו חופש הביטוי ועל הרצון לקיים כאן מדינה נקייה מזרים". 

לדבריו, "אנחנו מתכוונים להמשיך ולפעול כנגד כל גילויי הגזענות, להמשיך לספק טיפול רפואי לפליטים ולהבטיח שזכויותיהם יכובדו. כך ראוי לנהוג במדינה השואפת להיות דמוקרטית ומתוקנת".