ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

העימות בחבל דארפור מחריף, אך האו"ם נערך לעזוב

תאריך: 18.3.15 מקור: הארץ

זו היתה תזכורת לא נעימה לאוזלת ידה של הקהילה הבינלאומית בבואה לדרוש דין וחשבון מנשיא מדינה המואשם בפשעי מלחמה: בתמונה קבוצתית שצולמה בוועידה כלכלית שהתקיימה בסוף השבוע במצרים, נראה שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי עומד מאחורי נשיא סודאן עומר אל־בשיר.

בית הדין הפלילי הבינלאומי נזף במועצת הביטחון של האו"ם וקרא לה לוודא כי בשיר יעמוד למשפט על ארגון רצח עם בחבל דארפור שבמערב המדינה, אך במקביל נראה כי האו"ם מתרחק ממעורבותו בעימות המתחולל שם. בלחצו של בשיר, פתח החודש האו"ם בשיחות עם סודאן על תוכנית להוצאת כוח השלום מדארפור.

מועצת הביטחון של האו"ם היתה אמורה אתמול לדון במשימת שמירת השלום, וכיצד תשפיע עזיבת הכוח על מלחמת האזרחים שבעבר עוררה את זעם העולם. רעיון זה מבהיל את הצופים בתוהו ובוהו המשתולל בחבל, שבו כחצי מיליון אנשים נעקרו אשתקד מבתיהם, המספר הגבוה ביותר זה עשור. האו"ם הטיל את האשמה בהתגברות האלימות על כוח פעולה מהירה שהוקם לא מכבר בתמיכת הממשלה בחרטום, הנלחמת במורדים באזור מאז 2003. יותר מ–300,000 אנשים נהרגו במלחמה עד כה.

יש הסבורים כי בשיר, שיתמודד לנשיאות פעם נוספת בבחירות שייערכו השנה, יסתפק בדיבורים ואינו מעוניין באמת להפסיד את היתרונות הטמונים בנוכחות כוח השלום, שעלותו 1.3 מיליארד דולר לשנה. אך אשתקד הוא הורה לגרש בכירים של האו"ם ולסגור את המשרד לזכויות האדם של הכוח בחרטום, ודרש להכין "תוכנית יציאה" לכוח המשותף לאו"ם ולאיחוד האפריקאי, הנקרא UNAMID ומונה יותר מ–20 אלף אנשים.

למתח נוספה הידיעה על אונס המוני של יותר מ–220 נשים באחד הכפרים בדארפור באוקטובר אשתקד על ידי חיילים של צבא סודאן. לאחר שהתקבלו דיווחים על האונס ההמוני הורשה כוח השלום להיכנס לכפר רק לביקור קצר שהסתיים ללא תוצאות, ולאחר מכן נאסרה כניסתו למקום.

חוקר יחיד של ארגון Human Rights Watch הצליח להכין דו"ח מרשיע באמצעות מעל ל-100 ראיונות שקיים עם תושבים מקומיים, שבו הוגדרו הפשעים "נקודת שפל חדשה בקטלוג הזוועות של דארפור". העובדה שחוקר יחיד הצליח לחבר את הדו"ח באמצעות שיחות טלפון בלבד, בעוד כוח השלום הגדול של האו"ם לא הצליח לפעול, מצביעה על הנתק העמוק בינו לבין סודאן, אמר ריאן ד'סוזה, מנהל הסיוע במרכז הגלובלי של Responsibility to Protect. "זהו סוד גלוי שהמשימה נכשלת", אמר ד'סוזה, וציין עם זאת כי "הסגת הכוח תאותת לבשיר שהוא ניצח".

זה זמן רב שעל הכוח נמתחת ביקורת בשל חוסר יעילותו בדארפור. משימתו הפכה גם למשימה הקטלנית השלישית בהיסטוריה של האו"ם — לפחות 215 מאנשיו נהרגו מאז הקמתו ב–2007.

בדו"ח חדש של מזכ"ל האו"ם נאמר שהקטנת הכוח כבר החלה "על אף שלא הושגה התקדמות ממשית בפתרון העימות". צוין ש–770 חיילים יעזבו את המדינה עד אפריל, ושהכוח החל לנקוט צעדים להחזרת חיילים של מדינות שביצועיהן לא ענו על הדרישות "לאור כמה תקריות שבהן יחידות צבאיות לא הגיבו ביעילות להתקפות חמושות". תוכנית יציאה מלאה יותר, שתתבסס על השיחות החדשות בין סודאן, האו"ם והאיחוד האפריקאי, צפויה להתפרסם בסוף החודש הנוכחי.

פעיל סודאני אמר כי בשיר מקשר את כוח השלום להחלטת מועצת הביטחון להעביר את נושא דארפור לבית הדין הפלילי הבינלאומי בשנת 2005, שכתוצאה ממנה מואשם בשיר ברצח עם. מאז, הנשיא הסודאני נסע לכמה מדינות בלי להיאסר, ואילו מועצת הביטחון מפולגת כפי שלא היתה מאז תקופת המלחמה הקרה. בנוסף לכך רוסיה וסין, שיש להן אינטרסים עסקיים בסודאן, עלולות להטיל וטו על כל הצעת החלטה נגד מדינה זו.

http://www.haaretz.co.il/news/world/africa/.premium-1.2592804