ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

הסבל השקט של סודן מחריף

תאריך: 11.6.14 מקור: ViCE

בחסות החשיכה, בעת שתשומת הלב העולמית מופנית למשברים המצולמים יותר שבאוקראינה, בסוריה וברפובליקה המרכז-אפריקנית, חידשה ממשלת סודן והחריפה את אסטרטגיית רצח העם שלה באיזורי המלחמה העיקריים שבסודן. הכניסה לעיתונאים אסורה. ארגוני הסיוע המעטים שעדיין מורשים לפעול שם מחוייבים לפעול בשקט. ומשלחת האו"ם בדרפור היתה מעורבת לאחרונה בחיפוי מוסדי רחב-היקף הן של מימדי ההרס והן של התפקיד הישיר שמילאה ממשלת סודן ביצירת המשבר.              

ייתכן שהקונפליקט בסודן הוא הקונפליקט הרצחני ביותר בעולם, אך הסבל של העם הסודני טושטש והושתק.

"רצח עם" הוא מונח טעון. המשפט הבינלאומי מגדיר "רצח עם" כהרג "בכוונה להשמיד, במלואה או בחלקה, קבוצה לאומית, אתנית, גזעית או דתית". לא משנה איזה מינוח הוא המקובל עליכם, קבוצות אתניות מסוימות נרדפות, נכון להיום, בידי אמצעי הרס מרשימים בשלושה איזורים משוסעי מלחמה בסודן: דרום קורדופן, הנילוס הכחול, ושוב - דרפור. לעתים תכופות שמענו עדויות מדאיגות מפי ניצולים במהלך נסיעותינו לשם.

במהלך שני העשורים האחרונים נהרגו כבר למעלה מ- 2.5 מיליון אנשים במספר קונפליקטים שאירעו בסודן. המחשבה שדברים עלולים להחמיר היא כמעט בלתי-נתפסת, ויחד עם זאת רמת האלימות השוררת כיום עלתה לרמות חסרות-תקדים, עובדה שמודגמת בקטע הפרומו של בן אנדרסון מתוך הפרק של "vice" שישודר ביום שישי הקרוב ב- HBO.

הארכיטקטית של הזוועות הללו, ממשלת סודן, משיבה לחיים נבל ותיק כדי להוציא לפועל את הרכיבים האכזריים ביותר במבצע שלה.  מיליציות הג'נג'וויד נודעו לשמצה ברחבי העולם בשיא רצח העם בדרפור לפני כעשור. ואולם, בשנים האחרונות, קבוצות משוטטות אלה של רוצחים כבר נדדו הרחק ממסך הרדאר הבינלאומי. כעת, כפי שעולה ממסמכי עמיתנו Akshaya Kumar בדו"ח שעומד להתפרסם של "פרוייקט לוויין שומר"( Satellite Sentinel Project) ו"פרוייקט די!" (Enough Project), הג'נג'וויד שבו לפעול בחסות ה- Rapid Support Forces החדשים של המשטר. כוחות אלה מצוידים היטב, בעלי פיקוד ריכוזי, ומשולבים באופן מלא במערכות הביטחון של המדינה, עם חסינות משפטית מפני העמדה לדין. הפעם, המשטר בסודן לא טורח אפילו להעמיד פנים שג'נג'וויד גרסת 2.0 אינם תחת אחריותו.

עבור העם הסודני, הטרור שמשליטים הג'נג'וויד על האדמה שקול רק לטרור מן השמיים. חיל האוויר הסודני רכש עוד מפציצים מדויקים ופצצות הרסניות כדי להעצים את התקיפה האווירית כנגד מטרות אזרחיות באזורי מלחמה, בניגוד מוחלט להחלטותיה החלשות של מועצת הביטחון של האו"ם. "פרויקט לווין שומר" שלנו מצלם תכופות תמונות לווין של קהילות שחרבו עד היסוד בידי פשיטות אוויריות. עד כה, עדויות אלה זכו להתעלמות.    

 תורגם ע"י מיכל פרי עבור א.ס.ף

למאמר המקורי באנגלית: https://news.vice.com/article/sudans-silent-suffering-is-getting-worse