ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

המתקן לאפריקאים כמעט מוכן, עם גדר התיל שהובטח שלא תהיה

תאריך: 27.11.13 מקור: הארץ, גילי כהן

סיור שהתקיים בימים האחרונים באזור המתקן השהייה "שדות" למהגרים אפריקאים, הסמוך לבית הסוהר בקציעות בנגב, מגלה שהמקום כמעט מוכן לקליטתם, לאחר פסילת בג"ץ את התיקון לחוק ההסתננות, שאפשר כליאת מהגרים לשלוש שנים. דשא ועצים נשתלו בכניסה למתקן, הוכשרו מקומות חנייה סמוכים, ואפילו שלט קטן הוצב, כנראה כהלצה, "ברוכים הבאים למחנה שרון". אבל דבר אחד המקיף את המחנה מעלה תהיות בנוגע למונח "מתקן פתוח": גדר היקפית בגובה יותר משלושה מטרים, ומעליה - עוד גדר תיל.

בדיונים על הפעלת מתקן השהייה הפתוח אמרו בכיריםבשירות בתי הסוהר שלא תהיה במתקן גדר תיל, ואף על פי כן גדר כזו הוקמה, כמו גם הגדר הנוספת.

במשרד הביטחון אמרו לפני כשבועיים ל"הארץ" כי הם עובדים להשלים את ההיערכות לקראת העברת המתקן לשירות בתי הסוהר. "העבודות החלו והן צפויות להימשך בימים הקרובים", נמסר אז ממשרד הביטחון. במתקן השהייה יש היום מקום ל-3,400 בני אדם, שיתגוררו במכולות שהוסבו למגורים. המתקן המגודר כולל גם שטחים פתוחים נרחבים - עתודה לצורך הרחבתו לקליטת מהגרים נוספים. לפי תוכנית המתאר שאושרה למקום, הוא יוכל לאכלס בעתיד עד 11 אלף שוהים.

לפי התיקון לחוק, שירות בתי הסוהר יתחיל להפעיל את המתקן ב-12 בדצמבר. בניית המתקן, שיהיה פתוח ביום וסגור בלילה, תושלם סופית חודשיים לאחר מכן.

במכתב ששלח ראש המועצה האזורית רמת נגב, שמוליק ריפמן, לראש הממשלה בנימין נתניהו, בנוגע למתקן השהייה, הוא ביקש לבחון שנית את יישום ההחלטה להפעלת המתקן בעלויות של מיליונים נוספים. "מצדו השני של מתקן 'שדות' קיים ופועל מתקן סהרונים (בצמוד לכלא קציעות). מתקן זה מצויד בכל האמצעים והמרכיבים הנדרשים, פיזיים, חברתיים ואנושיים. כל שנדרש הוא לטפל בהקמת שער נוסף ומערכת ביומטרית שתאפשר הפיכתו למתקן פתוח ביום וחזרה למתקן סגור בלילה", טען ריפמן. הוא הוסיף כי יש לבחון אפשרות זו "רגע לפני שיוצאים לביצוע ולהוצאה מיותרת של מיליוני שקלים".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "המשרד מבצע התאמות במתקן השהייה בהתאם לדרישות שירות בתי הסוהר. המתקן יועמד בזמן לרשות שב"ס, שיהיה אחראי על ניהולו והפעלתו".

 

http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2176251