ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

הממשלה הבטיחה מיליונים לשיקום דרום תל אביב, אך הכסף טרם הועבר

תאריך: 19.2.19 מקור: הארץ, בר פלג

הממשלה החליטה לפני כשמונה חודשים להקצות 28 מיליון שקלים לשיקום אזורים בערים שונות ששיעור מבקשי המקלט בהם גבוה, אולם בפועל לא העבירה את הכספים. על פי ההחלטה, 28 מיליון השקלים יועברו בפריסה לשלוש שנים, כך שעשרה מיליון היו צריכים להגיע ב-2018 לעיריות השונות, ובראשן עיריית תל אביב. במשרד הבינוי והשיכון, האחראי על התכנית, מאשימים את משרד ראש הממשלה בהערמת קשיים על התהליך. במשרד ראש הממשלה מכחישים וטוענים שהם מחכים להצעה רשמית מהוועדה שהוקמה כדי לטפל בנושא.

משרדי הפנים והשיכון הקימו ועדת היגוי שנועדה לקבוע אילו אזורים יוגדרו כבעלי עדיפות לאומית, בהתאם למספר מבקשי המקלט בהם, ולקבוע את הקריטריונים שעל פיהם יחולק הכסף. הוועדה, שמורכבת מגורמים מקצועיים ממשרדי ממשלה שונים, התכנסה ארבע פעמים עד כה ולא התקדמה בהליך קביעת אזורי העדיפות הלאומית. פריסת התשלומים, שאמורה היתה להתחיל ב-2018, נדחתה בשנה אחת לפחות.

לפי גורם הבקיא בפרטי הוועדה, העבודה עד כה התמקדה בריכוז נתונים אודות מבקשי מקלט ברחבי הארץ, ובנושא זה גם עלו מחלוקות בין אנשי הוועדה לנציג משרד ראש הממשלה. הרשויות המקומיות שלחו נתונים לוועדה, אך משרד ראש הממשלה סירב להסתמך עליהם ודרש נתונים ממשרדי הממשלה. לאחר מכן נאספו נתונים ממשרד הבריאות, רשות ההגירה ומשרד החינוך, אך גם אלו לא סיפקו את אנשי משרד ראש הממשלה. הם דרשו שהנתונים יציגו מידע על פי חלוקה לשכונות, ולא ברמת העיר. 

 

בסופו של דבר, הצליחה הוועדה להגיע להסכמה בנוגע למתווה, ובעקבות זאת ביקשה שרת השיכון הנכנסת יפעת שאשא ביטון לכנס את ועדת הכספים כדי לאשר את התקצוב. אולם, בוועדת הכספים סירבו להתכנס, בטענה ששאשא ביטון לא ביצעה את פנייתה על פי הנהלים והוועדה לא קיבלה את כל האישורים הנדרשים. לאור כל העיכובים, התקצוב של 2018 לא הועבר לרשויות ולא נקבע מועד לפיזורו. 

גורמים ממשלתיים אמרו ל"הארץ" כי מלכתחילה החלטת הממשלה עסקה באזורים ספציפיים שבהם יש אוכלוסיה גדולה של מבקשי מקלט ולכן נטל ההוכחה היה על משרד השיכון, אך זו היתה עבודתם. לטענת אותם גורמים, במשרד השיכון ניסו להתמודד עם כך בכמה דרכים שונות, ובהן פנייה לרשויות שידווחו על מספרי מבקשי המקלט, ואלה לא הביאו תמונה מלאה. כך למשל, העיר אילת לא ענתה לקול הקורא ולא העבירה נתונים, למרות שבשטחה ישנה קהילה של מבקשי מקלט.

ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, שלח בתחילת החודש מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, שהגיע לידי "הארץ". "למרות פניותינו לקביעת מדיניות ממשלתית כוללת בנושא ולמרות זעקתם המתמשכת של תושבינו, הממשלה בראשותך לא לקחה אחריות על המציאות הקשה אותה יצרה, וזאת תוך יצירת אשליה כאילו שהותם של הזרים הינה זמנית בלבד" כתב חולדאי, "עד למועד כתיבת שורות אלו מימוש ההחלטה אינו נראה באופק. בפועל לא הוגדר ולא תוקצב דבר ממה שהוחלט עליו ולוחות הזמנים שנקבעו חלפו מזמן... אדוני ראש הממשלה, הבטחות יש לקיים והחלטות יש לממש. בוודאי ובוודאי שמדובר בהחלטות ממשלה, תושבינו כבר שבעי הבטחות שהופרו והחלטות שלא מומשו". חולדאי ביקש מנתניהו שיוודא כי החלטת הממשלה מיושמת לפני הבחירות.

ההחלטה הממשלתית התקבלה לאחר שנתניהו ביטל, בלחץ גורמים בימין, את מתווה מבקשי המקלט מול נציבות הפליטים של האו"ם. כשהכריז נתניהו על המתווה באפריל, אמר: "אנחנו נקים מנהלת מיוחדת, ניקח מאות מיליוני שקלים שנחסכו ממתקן חולות ומהכספים שיועדו למדינות שלישיות, ונשקיע בשיקום דרום תל אביב ובפיזור האוכלוסיה ברחבי הארץ". אולם, לאחר שהמתווה בוטל מאות המיליונים עליהם דיבר נתניהו הפכו לעשרות בודדות. בהחלטה הממשלתית שהחליפה את המתווה נכתב כי היא נועדה לסייע לתושבי האזורים בהם קיים ריכוז גבוה של מסתננים, כלשונה, במטרה להביא לשיפור אורח החיים של תושבי המקום וכדי להעלות את החוסן הכלכלי והחברתי של האזורים. על פי ההחלטה, עיריית תל אביב מחויבת להשקיע סכום זהה לזה שיועבר לה, וכך להכפיל את ההשקעה. 

חברת מועצת העיר תל אביב לשעבר סוזי כהן צמח, שסייעה לנסח את ההחלטה, אמרה ל"הארץ": "כנראה שזה נתקע בגלל הבחירות ואנחנו מחכים לתשובה. הכסף הזה לא יפתור לי את הבעיות בעיר, אני לא טיפשה, אבל זה לא מזיק לקבל סכום כסף כדי להוביל פרויקטים בתוך השכונות, בעיקר איפה שסובלים מההגירה הקשה ביותר". 

יו"ר ועד שכונת נווה שאנן וחברת מועצת העיר תל אביב, שולה קשת, אמרה ל"הארץ": "זה לא מפתיע, אבל אנחנו רגילות בדרום העיר לקבל רק הבטחות שמאחוריהן לא עומד שום דבר. אוטוטו הבחירות וזה הזמן להעביר את הכסף שהובטח. שכונת נווה שאנן במצב קטסטרופלי, מתים מהלכים ברחובות, דרי רחוב קופאים בחורף וכל האוכלוסיות המוחלשות בדרום העיר במצב חמור ביותר. השאלה הנשאלת היא איפה הכסף הדל שהובטח. אנחנו דורשות שהכסף יעבור במיידי כפי שנתניהו התחייב, ושזו תהיה רק תחילת השיקום כי זה לא מספיק".

ממשרד השיכון נמסר: "בהתאם להחלטת המשלה, הוקמה ועדת היגוי בראשות מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון ומנכ"ל משרד הפנים, אשר שותפים לה נציגי כלל המשרדים השותפים להחלטת הממשלה. הוועדה קיימה מספר ישיבות אינטנסיביות בהם סוכמו מספר מתווים לקביעת הקריטריונים והקצאת התקציבים לרשויות המקומיות בהן יש שיעור גבוה של מסתננים. לצערנו, לאור התנגדות נציגי משרד ראש הממשלה, הוועדה לא הצליחה להגיע להחלטה משותפת. בשלב זה משרד הבינוי והשיכון פועל לקדם דיון נוסף בנושא ולהגיע להחלטות שיוגשו לאישור הממשלה. משרד הבינוי והשיכון לא מעכב את הכסף".

ממשרד ראש הממשלה נמסר: "סעיף 2 להחלטה קובע כי מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון ירכז ועדת היגוי שתגבש המלצות לקביעת קריטריונים לחלוקת התקציב ותגיש את מסקנותיה לממשלה. משרד ראש הממשלה לא עצר ולא עוצר את התקדמות ההחלטה וממתין למשרד הבינוי שיביא הצעת החלטה שתובא לממשלה".

 

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.6952677