ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

הממשלה אישרה פה אחד את ההצעה לסגירת מתקן חולות

תאריך: 19.11.17 מקור: הארץ, אילן ליאור

הממשלה אישרה היום (ראשון) פה אחד את הצעתם של השרים אריה דרעי וגלעד ארדן להיערך לסגירת מתקן חולות בעוד ארבעה חודשים. המהלך מותנה בהצלחת מבצע גירוש המתוכנן לצאת לפועל עוד השנה, לפיו מבקשי המקלט יצטרכו לבחור בין עזיבה לרואנדה או כליאה ללא הגבלת זמן. עד כה הפעילה ישראל לחץ על אזרחי אריתריאה וסודאן לעזוב, אך לא גירשה אותם בכפייה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בישיבת הממשלה כי לאחר הקמת הגדר בגבול מצרים והוצאת 20 אלף מבקשי מקלט מישראל בשנים האחרונות, הגיע השלב השלישי שאותו כינה "הוצאה מוגברת". לדברי נתניהו, "ההוצאה הזאת מתבצעת תודות להסכם בינלאומי שהשגתי, שמאפשר לנו, מתוך 40 אלף המסתננים שנותרו, להוציא אותם ללא הסכמתם. זה דבר מאוד חשוב. הדבר הזה מאפשר לנו בהמשך לייתר את  מתקן חולות ולהפנות חלק מהמשאבים הגדולים שאנחנו מפנים לשם לפקחים ולהוצאה מוגברת. ולכן יש פה הצלחה, אבל המטרה שלנו היא להמשיך להוציא ולהוציא אפילו יותר, באופן משמעותי יותר ממה שהוצאנו עד היום".

ברשות האוכלוסין וההגירה מגבשים בימים אלה תוכנית לגירוש מבקשי המקלט בכוונה להתחיל ליישמה עוד השנה. בשבועות הקרובים תוציא הרשות הודעה כללית על שינוי המדיניות ותבהיר כי בכוונתה להורות למבקשי מקלט לשוב למולדתם או לעזוב למדינה שלישית, אחרת ייכלאו. לאחר מכן תודיע הרשות באופן פרטני למבקשי מקלט כי עליהם לעזוב, בהתאם לקריטריונים שתגבש. טרם הוחלט מי יהיו הראשונים לקבל את ההודעות. קבוצות מסוימות יוחרגו ולא יידרשו לעזוב, לפחות בשלב ראשון, ובהן נשים וילדים, מי שהגיש בקשת מקלט וטרם נענה וקורבנות סחר בבני אדם.

מתקן חולות, הסמוך למעבר ניצנה בגבול מצרים, נפתח לפני ארבע שנים בהשקעה של כ-320 מיליון שקלים. מאז הקצתה המדינה מדי שנה בין 200-250 מיליון שקלים נוספים להפעלתו. למתקן נשלחו רק גברים, אזרחי אריתריאה או סודאן. המתקן מוקף גדרות גבוהות ומחולק לאגפים. תחילה הוחזקו שם ללא הגבלת זמן, חויבו להתייצב לרישום נוכחות שלוש פעמים ביום ונאסר עליהם לעבוד. עתירות לבג"ץ הובילו לריכוך התנאים – ההחזקה במתקן הוגבלה לשנה, חובת הנוכחות הופחתה לפעם אחת ביום ובית המשפט הורה לצמצם את הצפיפות בחדרים, כך שבכל אחד מהם יוחזקו רק שישה מבקשי מקלט במקום עשרה. התפוסה המרבית במתקן היתה 3,360 איש, ולפרקים היה מלא לחלוטין. בשנה האחרונה נותרו חלקים רבים במתקן ריקים. נכון להיום מוחזקים בחולות 1,220 איש.

ארגוני זכויות אדם בירכו על הכוונה לסגור את חולות, אך מתחו ביקורת על תוכנית הגירוש והכליאה. "שוב עושה הממשלה ספין פוליטי על גבם של מי שסימנה כ'שחורים מאפריקה' והכל במטרה להסיט את דעת הקהל מהמחדלים האמיתיים שלה. בישראל חיים כ-37 אלף מבקשי מקלט, בהם נשים וילדים. אלפים מתוכם הם קורבנות מחנות העינויים בסיני. במקום לעמוד בהתחייבויותיה הבינלאומיות והמוסריות ולקיים מערכת מקלט שתעניק הגנה לפליטים, בוחרת הממשלה פעם נוספת לשקר, להסית, ולמרר את חיי הפליטים להם היא אינה מאפשרת להגיש בקשות מקלט", מסרו המוקד לפליטים ולמהגרים, האגודה לזכויות האזרח, אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, קו לעובד, רופאים לזכויות אדם, א.ס.ף – ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט והמרכז לקידום פליטים אפריקאים.

"מיליארד שקלים לא הספיקו לממשלת ישראל כדי להבין שכליאה והתעמרות הם לא כלי אפקטיבי כאשר מדובר באנשים שחייהם בסכנה", הוסיפו ארגוני זכויות האדם. "במקום להתנער מקומץ פליטים הנמצאים בתחומה, ישראל יכולה וצריכה להגן על מבקשי המקלט כשאר מדינות העולם, במקום לכלוא אותם או לגרשם להמשך מסע של פליטות: אוגנדה ורואנדה אינן מהוות יעד בטוח למבקשי המקלט. על הממשלה לספק מיד פתרון אמיתי ולהעניק הגנה מלאה לכל מי שהיא מתחמקת שוב ושוב מלהכיר בו כפליט".

שר הפנים לשעבר, גדעון סער, שיזם את הקמת מתקן חולות, מתח ביקורת על הכוונה לסגור אותו. "סגירת חולות תהיה טעות חמורה שתהווה ניצחון למסתננים ולארגונים התומכים בהם. בזכות חולות יצאו אלפי מסתננים מישראל וממרכזי הערים", כתב אתמול סער בחשבון הטוויטר שלו. "ההחלטה הנכונה שעל הממשלה לקבל היום היא להכפיל את חולות, לא לסגור אותו (יש תוכנית לכך). כל מסתנן שלא יהיה בחולות – יהיה בת"א ובערים אחרות".

גם במרכז למדיניות הגירה, ארגון הפועל לגירוש מבקשי המקלט מישראל, תקפו את הכוונה לסגור את חולות. "ההחלטה לסגור את מתקן חולות מוקדמת וגורפת מדי", נכתב בהודעת הארגון.

https://www.haaretz.co.il/news/education/1.4609653