ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

הממשלה אישרה: מהגרים מאפריקה ייכלאו לשנה ללא משפט

אקטיבסליסט
תאריך: 17.11.13 מקור: הארץ, אילן ליאור
 

הממשלה אישרה הבוקר (ראשון), ברוב של 12 תומכים ושני נמנעים, את הצעת שר הפנים גדעון סער לחוק חדש למניעת הסתננות. זהו התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, שיאפשר כליאה עד שנה של מהגרים מאפריקה.

שני הנמנעים היו השרים ציפי לבני ועמיר פרץ. השר פרץ אמר כי החוק החדש לא יפתור את הבעיה אלא יצור מחנות עם תופעות של עבריינות. "על הממשלה לבחון אפשרות להסדיר את מעמד המהגרים", אמר פרץ והוסיף כי תפקיד המדינה היהודית "להיות אור לגויים". השר יובל שטייניץ השיב לו "זה אור לגויים אבל חושך ליהודים".

שר הפנים, גדעון סער, אמר בפתח ישיבת הממשלה על החוק החדש למניעת הסתננות כי ״הצעת החוק שאביא היום לממשלה ובשבוע הבא לכנסת מתחייבת מפסיקת בג״ץ מספטמבר. אנחנו חייבים כלים חדשים להתמודדות עם הסתננות בלתי חוקית לשטח המדינה. מה שנכון לאוסטרליה - המוקפת מכל עבריה באוקיינוס השקט - קל וחומר שנכון לישראל - המדינה המערבית היחידה שלה גבול יבשתי עם אפריקה. יש לנו מדינה אחת. נגלה נחישות בהבטחת עתיד ישראל. בפסיקת בית המשפט העליון בעבר נכתב משפט שמעולם לא היה נכון יותר: ׳דמוקרטיה אינה מרשם להתאבדות, וזכויות אדם אינם במה לכליון לאומי׳״.

התיקון החדש, שגיבשו משרדי הפנים והמשפטים, מקצר את תקופת הכליאה ללא משפט של מהגרים מאפריקה בגין עבירת ההסתננות לישראל - משלוש שנים לשנה אחת. הוא גם מסדיר את הקמתו והפעלתו של מרכז שהייה למהגרים מאפריקה, שיהיה פתוח בשעות היום וסגור בלילה.

משרד המשפטים פרסם את תזכיר החוק לפני כעשרה ימים. בשבוע שעבר דנה בו ועדת הפנים של הכנסת. בהתאם לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, התיקון החדש יובא לאישור הממשלה ולאחר מכן לכנסת כהוראת שעה לשלוש שנים.

"תיקון חקיקה זה בא ליצור הסדר מאוזן יותר, שיהווה אמצעי מידתי יותר ולכן יעמוד בסטנדרטים החוקתיים שנקבעו בפסק הדין", נכתב בדברי ההסבר לחוק שגובש בעקבות פסיקת בג"ץ. "הצעת חוק זו יוצרת, אם כן, איזון ראוי בין זכותה של מדינת ישראל להגן על גבולותיה ולמנוע את ההסתננות אליה, לבין חובתה לנהוג באופן הומני כלפי כל מי שנמצא בשטחה ולהגן על זכויות האדם של כל אדם באשר הוא אדם".

התיקון החדש יאפשר לכלוא במתקן סגור רק מהגרים שייכנסו לישראל לאחר אישורו וכניסתו לתוקף. לעומת זאת, החוק קובע כי ניתן יהיה לחייב מהגרים מאפריקה, גם אם הם כבר בישראל, להתגורר במרכז השהייה הפתוח, שיפעיל שירות בתי הסוהר במתקן שדות, סמוך לקציעות. המתקן יכול להכיל כ-3,300 בני אדם וקיימת אפשרות להרחיבו. החוק קובע כי ייאסר על השוהים במתקן לעבוד והמדינה תספק להם דמי מחיה, מקום לינה, מזון ושירותים רפואיים.