ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

המחאה בסודן: "100 נהרגו, עשרות גופות בנילוס"

תאריך: 5.6.19 מקור: ynet

ברית האופוזיציה בסודן דיווחה היום (ד') ש-40 גופות של מפגינים נמשו מנהר הנילוס בבירה חרטום, אחרי המתקפה של כוחות הביטחון על אתר של פעילי המחאה. לפי רופאים סודנים מניין ההרוגים במחאה נגד השלטון הצבאי ממשיך לעלות עומד כעת על 100 בני אדם. הם סיפרו שהיום נורו למוות לפחות עשרה איש בחרטום ובעיר השנייה בגודלה בסודן, אומדורמאן.

לפני חודשיים הודח הרודן הסודני עומאר אל-באשיר אחרי שלושה עשורים בשלטון. מאז שולטת בסודן "מועצת המעבר הצבאית הזמנית". ארגוני האופוזיציה והמפגינים דורשים שהצבא ימסור את השלטון כדי שתקום במדינה ממשלה אזרחית. הצבא מנסה לדכא את ההפגנות, והדיכוי הגיע לשיא שלשום.

ביום שני הסתערה מיליציית RSF שמשתפת פעולה עם הצבא על אתר שבו פעילי המחאה מקיימים שביתת שבת זה שבועות ארוכים. עדי ראייה וערוצי טלוויזיה ערביים דיווחו שהכוח הסודני שהסתער על אתר המחאה פתח בירי כבד. פעילי המחאה סיפרו שכוח הביטחון ניסה לפזר באלימות את המפגינים הדורשים מעבר לשלטון אזרחי.

"40 גופות של קדושים מעונים אצילים שלנו נמשו אתמול מנהר הנילוס", מסרה היום הוועדה המרכזית של הרופאים בסודן. נציג בוועדה אמר ל-BBC שכרגע יש 100 הרוגים במחאה נגד הצבא. גורם ביטחוני לשעבר סיפר שחלק מהמפגינים שגופותיהם הושלכו לנילוס נרצחו במצ'טות, נורו או הוכו למוות. "זה היה טבח", הוא אמר. עדי ראייה סיפרו שאנשי המיליציה משו היום את גופות המפגינים מהנילוס, ולקחו אותן במשאיות ליעד לא ידוע. מועצת צבא המעבר בסודן התחייבה לחקור את המקרה.

בעקבות המתקפה נגד המפגינים דחתה היום ברית האופוזיציה את ההזמנה למו"מ של המועצה הצבאית. "אנחנו לא נענים להזמנה של מועצת המעבר הצבאית מכיוון שהיא לא גורם שאפשר לסמוך עליו. היא מטילה אימה על האזרחים ברחובות", אמר מדאני עבאד מדאני, מנהיג כוחות השינוי והכרזת החופש. "מה שקרה ביום שני – רצח של מפגינים ופציעתם וההשפלה – היה ניסיון מתוכנן ושיטתי לדכא את העם הסודני". במועצה הצבאית – שהפרה את ההסכם עם האופוזיציה בפשיטה על אתר המחאה – אמרו היום שהצבא "מושיט את ידו למו"מ" לטובת האינטרסים של המולדת.

במחלקת המדינה האמריקנית הביעו בפני סעודיה – בעלת ברית של הצבא הסודני – את החשש מהאלימות נגד המפגינים בסודן. בארה"ב מעוניינים לראות את הצבא הסודני מוסר את השלטון לממשלה אזרחית. היום קראה סעודיה לחידוש הדיאלוג בין "שלל הכוחות הפוליטיים" בסודן.

במקביל דווח שכוחות הביטחון הסודנים עצרו את אחד מבכירי ההתנגדות לצבא הסודני: יאסיר ערמאן, שנחשב למנהיג ארגון המורדים SPLM-N, נעצר בביתו בחרטום. ערמאן חזר מגלות פוליטית אחרי הדחת הנשיא אל-באשיר. בחודש שעבר הצטרף הארגון שלו לארגונים אחרים שניהלו מגעים עם בכירי הצבא. השיחות האלה הופסקו אחרי מתקפת אתר המחאה בחרטום ביום שני, וכרגע המחנה הפרו-דמוקרטי לא מעוניין שהשיחות יחודשו.

 

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5520835,00.html