ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

המהגרים שהפגינו בירושלים הועלו בכוח לאוטובוסים לדרום

תאריך: 17.12.13 מקור: הארץ, אילן ליאור

150 מהגרים מאפריקה ממתקן חולות הפגינו היום (שלישי) בבירה וקראו למדינת ישראל לבחון את בקשות המקלט שלהם, להעניק להם הגנה ולא לכלוא אותם פעם נוספת. הם נשאו שלטים עליהם נכתב "לא בחרתי להיות פליט", "אנחנו בסכנה, לא מסוכנים", ו"מתקן חולות הוא כלא". אנשי יס"מ ופקחי רשות האוכלוסין וההגירה העלו את המפגינים  לאוטובוסים שיסיעו אותם בחזרה למתקן חולות, תוך שימוש בכוח רב. פעילי זכויות אדם קראו לשוטרים במקום: "תתביישו! תתביישו!". מפגין אחד איבד את הכרתו בהמולה, אחרים זעקו וקראו "לא עוד כלא!" עם עלייתם לאוטובוס.

אנשי רשות האוכלוסין וההגירה העלו תחילה לאוטובוסים גם מהגרים אפריקאים להם אשרות שהייה. זמן קצר לאחר מכן, נבדקו האשרות ושוחררו חלק מהמהגרים. לדברי גורמים ברשות, הם פעלו בהנחייתו של שר הפנים גדעון סער כשהחלו לפנות את המפגינים בכוח. עוד נמסר כי מי שעזב את מתקן חולות לפני יותר מ-48 שעות יועבר לכלא סהרונים, ואילו מי שיצא את חולות ביומיים האחרונים יוחזר למתקן. 

המפגינים צעדו ממשרד ראש הממשלה אל משכן הכנסת והפגינו במקום במשך כמה שעות, כשהם מוקפים בכוחות משטרה גדולים. חברי הכנסת מיכל רוזין ודב חנין הזמינו את המהגרים להשתתף בדיון בכנסת, אך המשטרה בלמה אותם ולא נתנה להם להתקרב למשכן.

אש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום לסוגייה במהלך טקס של משמר הגבול. "אנו נחושים לאכוף את החוק", אמר נתניהו, "החוק קיים לגבי כולם. חוק זה חוק ובטח שהוא חל גם על מסתנני העבודה הבלתי חוקיים. המסתננים שהועברו למתקן המיוחד שהוקם יכולים להיות בו, או לחזור לארצותיהם".

אחד המפגינים, מובראק מסודאן, סיפר ל"הארץ" כי הוא וחבריו מסרבים לשהות במתקן חולות. "אני לא יודע למה רשות ההגירה שמה אותנו בכלא וקוראת לו מתקן פתוח. אנחנו צריכים לחיות כמו בני אדם". טרם העלאתם לאוטובוס, הוא סיפר כי איש לא מתכנן להתנגד. "אם יבואו לעצור אותנו נושיט את הידיים לאזיקים. אנחנו סובלים, אנחנו רוצים את החירות שלנו", הוסיף. אנגוסום מאריתריאה סיפר כי היה בכלא סהרונים במשך שנה וחצי, כמו מובראק. "היה רע מאוד וארוך מדי. המצב מאוד קשה. באנו לכאן כדי לקבל חירות אבל שמו אותנו בכלא", אמר אנגוסום.

ח״כ מיכל רוזין (מרצ), יו״ר ועדת עובדים זרים, בכנסת אמרה בסיום ההפגנה כי "הפינוי האלים הזה היה מביש ומיותר. לא צריכים לעצור אותם באלימות כזאת, עם עשרה שוטרים על כל מבקש מקלט. כל רצונם לדעת מה יעלה בגורלם - זה כל פשעם".

 

חבר מפלגתה, אילן גילאון, הצטרף לביקורת של רוזין. "כל אדם עם מצפון צריך להשתתף בצעדה הזו. פעם נוספת חוזר אלינו החוק שבג"ץ זרק מעל המדרגות. על מדינת ישראל להפעיל אחת ולתמיד נוהל לבחינת בקשות המקלט. כליאת הפליטים אינה רק מנוגדת לאמנת הפליטים של האו"ם עליה חתומה מדינת ישראל, אלא מנוגדת להיסטוריה ולמורשת שלנו. אנחנו פה כדי לצמצם ולתעד את האלימות שמפעילים אנשי רשות ההגירה נגד מבקשי מקלט ופעילים חברתיים. רשות ההגירה לא תוכל להיתמם ולטעון בתוקף כי לא היו דברים מעולם בביתה החם בוועדת הפנים בכנסת".

רק 139 מהגרים אפריקאים מתוך 484 שהועברו למתקן חולות לנו בו הלילה כפי שנדרשו לעשות. כ-150 מתוך 345 מאלו שעזבו את המקום העבירו את ליל אמש בקיבוץ נחשון. נוסף למקום לינה, סיפקו להם חברי הקיבוץ בגדים ומזון. רוב המהגרים שעלו לירושלים הועברו למתקן חולות בחמישי או בשישי ויצאו ממנו בראשון בצהריים. הם צעדו עשרות ק"מ לתחנה המרכזית בבאר שבע ומשם המשיכו ברגל עד קיבוץ נחשון.

על פי התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, שאישרה הכנסת בשבוע שעבר, ניתן לעצור את מי שמפר את תנאי השהייה במתקן חולות 48 שעות לאחר צאתו. החוק קובע כי בעקבות הפרה ראשונה של תנאי השהייה ניתן להעביר שוהה במתקן לשלושה חודשים בכלא. 

בג"ץ פסל באמצע ספטמבר את התיקון הקודם לחוק למניעת הסתננות. בעקבות פסק הדין גיבשו משרדי ראש הממשלה, הפנים והמשפטים את החוק החדש, שמקצר משלוש שנים לשנה אחת את תקופת הכליאה ללא משפט של מהגרים מאפריקה בגין הסתננות לישראל. כמו כן, הוא מסדיר את הפעלת מתקן השהייה למהגרים, שפתוח ביום וסגור בלילה. על השוהים במתקן נאסר לעבוד והם נדרשים להתייצב במקום שלוש פעמים ביום – בבוקר, בצהריים ובערב. ההזדהות נעשית באמצעים ביומטריים - לפי טביעת אצבע. בין עשר בלילה לשש בבוקר לא מתאפשרת היציאה מהמתקן.

לפני כמה שבועות הזהיר היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, כי החוק החדש עשוי לא לעמוד במבחן בג"ץ. לדבריו, יש דמיון רב מדי בין מתקן חולות לבין כלא סגור. ואכן, את המתקן מקיפה גדר ועליה גדר תיל. גם את האגפים בתוך המתקן מקיפה גדר ולכל אחד מהם שער כניסה. מצלמות אבטחה פזורות ובחדר השליטה יש לסוהרים אפשרות לעקוב מקרוב אחר המתרחש במתקן בכל שעות היממה.

 

http://www.haaretz.co.il/news/education/1.2192453