ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

המדינה תפסיק לאשר ביטוח בריאות לילדי מבקשי מקלט שבקשתם נדחתה

תאריך: 10.1.19 מקור: הארץ, לי ירון

"אני בישראל כבר כמעט עשר שנים, עובדת בסיעוד לפי חוק ובאישור. עכשיו נולדה לי תינוקת, היא בת חודש והיא חולה ויכולה להפוך לחירשת, כל מה שאני מבקשת זה שיתנו לה טיפול רפואי", סיפרה ל"הארץ" ס', עובדת סיעוד מהפיליפינים. "אני דואגת מאוד, זו התינוקת הקטנה שלי", הוסיפה, "אני במצב נורא. המעסיקה שלי נפטרה לפני שלושה שבועות ובגלל זה איבדתי את הוויזה. יכולים לחדש לי את ויזת העבודה רק אם אשלח את התינוקת שלי לפיליפינים, אבל אני לא יכולה לשלוח אותה במצב בריאותי כזה. אני לא יודעת מה לעשות, אני מבקשת עזרה". ס' עובדת בישראל באופן חוקי כבר יותר מעשור. מפני שאיבדה את אשרת העבודה, משרד הבריאות מסרב לאשר לה לצרף את בתה התינוקת להסדר לקטינים חסרי מעמד בקופת חולים מאוחדת.

ל"הארץ" נודע כי משרד הבריאות שינה לאחרונה את המדיניות שלו. כעת הוא מסרב לאשר לילדי זרים שאשרת הוריהם פגה, וכן למבקשי מקלט שאינם חוסים תחת הגנה קבוצתית (שאינם אריתריאים או סודאנים), לרכוש ביטוח לקטינים חסרי מעמד בהסדר עם קופת חולים מאוחדת.

המקרה של ס' אינו היחיד. בישראל יש אלפי ילדים שצפויים להיפגע מהמהלך ולהישאר ללא טיפול רפואי, למעט מקרים דחופים. ל"רופאים לזכויות אדם" הגיעו בחודש האחרון שבעה מקרים של מבקשות מקלט מאתיופיה שמשרד הבריאות סירב לאפשר להן לבטח את ילדיהן בהסדר, ושל שתי מבקשות מקלט מניגריה.

באוקטובר האחרון פורסם ב"הארץ" כי משרד הבריאות הפסיק לאפשר להורים שנכנסו לישראל כתיירים ואשרתם פגה לבטח את ילדיהם במאוחדת. במשרד הבריאות טענו עד כה כי הם בונים את שינוי המדיניות, אולם מסמך רשמי מהשבוע שעבר שהגיע לידי "הארץ" מאשר כי המדיניות שונתה באופן רשמי, אף שהמשרד לא יידע את חסרי המעמד על השינוי בזכאותם. לפי הנוהל החדש, הילדים לא יהיו זכאים להיכלל בהסדר, "אף אם בעבר קיבל אחד הילדים הקודמים במשפחה אישור להיכלל בהסדר בטעות", כתב במסמך המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "הסדר הביטוח עם מאוחדת נועד בראשונה לתת מענה ביטוחי לילדים לאוכלוסיות הזרים שאינם ברי הרחקה ולילדים לאמהות הנמצאות במדינה כחוק כעובדות זרות. בישיבה משותפת של משרד הבריאות, משרד המשפטים ורשות ההגירה והאוכלוסין חודדו ההנחיות לגבי אוכלוסיות הילדים הזכאים להיכלל בביטוח וסוכם שיוכללו האוכלוסיות הבאות:

חסרי מעמד ממדינות שאינן ברות הרחקה, עובדות זרות בתחום הסיעוד המחזיקות באשרה בתוקף (ב.1 לענף הסיעוד), המחזיקים בויזה על רקע הומניטרי (ב1). כמו כן, ילדים שנכללו בביטוח בעת היות ההורה עם אשרה ב.1 בתוקף יורשו להמשיך להיכלל בביטוח גם אם אשרת ההורה כבר אינה בתוקף. כל אותן אוכלוסיות השוהות במדינה שלא על פי חוק אינן זכאיות להיכלל בהסדר הביטוחי עם מאוחדת וישנם פתרונות ביטוחיים אחרים בשוק. יחד עם זאת, בנוגע למקרים הפרטניים שצוינו בפנייה, נאמר כי המשרד בודק כל מקרה לגופו בסיוע עם גורמי הממשלה הרלוונטיים וזאת מתוך מגמה לסייע במידת האפשר".

עד לאחרונה ס' היתה יכולה לבטח את בתה, גם ללא אשרה. כעת, לפי הקריטריונים החדשים של משרד הבריאות, ס' היתה יכולה לבטח אותה אם המעסיקה שלה לא היתה מתה והיא לא הייה מאבדת את האשרה שלה בשל כך. היא עובדת בישראל באופן חוקי מ-2007, ואצל המעסיקה האחרונה בתשע השנים האחרונות. הצוות הרפואי עודד את ס' לפנות למאוחדת כדי להבטיח שבתה תקבל את הטיפול הרפואי אותו היא צריכה, אולם לשכת הבריאות המחוזית סירבה לתת לה אישור זכאות להסדר. כעת היא נמצאת במלכוד: היא תהיה זכאית לבטח את בתה, למעשה, רק אם תשלח אותה לארצה, ואז תקבל שוב אשרה.

"לנוכח מצבה הבריאותי הרגיש והפגיע של התינוקת, הסירוב לבטחה במסגרת ההסדר מונע ממנה קבלת מעקבים ובדיקות חיוניות שעשויות לחולל הבדל ממשי בהמשך התפתחותה התקינה", כתבה למשרד הבריאות מנהלת מחלקת מהגרים וחסרי מעמד ברופאים לזכויות אדם, זואי גוטצייט. לדבריה, "ללא ביטוח זכותה לבריאות של הפעוטה תקופח בצורה שהדעת אינה סובלת והיא מסכנת את המשך הבירור וההתמודדות עם מצבה. במידה ואמה תרכוש עבור ביתה ביטוח 'תייר', הרי שזה רשאי להחריג מצב רפואי קודם ולסרב כיסוי עבור הטיפול הרפואי למצבים רפואיים שאובחנו טרם מועד ההרשמה לביטוח".

האפשרויות הרפואיות עבור ילדים שאינם זכאים לביטוח בהסדר במאוחדת מצטמצמות באופן משמעותי. במקום לקבל שירותי בריאות בקהילה, הילדים והוריהם ייאלצו לחכות עד שהילד יגיע לסכנת חיים, מפני שאז יהיה זכאי לטיפולים מצילי חיים בחדרי המיון. עם זאת, לאחר שמצב החירום ייפתר, הילד לא יזכה לטיפול נוסף. חברות הביטוח מציעות פוליסות פרטיות, אך הן יקרות וקצרות מועד, ואף מוגבלות מאוד מבחינת היקף סל השירותים ומשך התקופה שבה הן מכסות את הביטוח.

חוק ביטוח בריאות ממלכתי חל רק על אזרחים ותושבים בישראל, לפיכך קבע משרד הבריאות בפברואר 2001 הסדר למתן שירותי בריאות לקטינים שאינם מבוטחים לפי החוק, ועיגן זאת בחוזר מנכ"ל הנשען על האמנה הבינלאומית לזכויות הילד. קטינים אלה זכאים לביטוח במאוחדת תמורת 120 שקל בחודש לילד או 240 שקל לשני ילדים ומעלה. בתמורה מקבלים הילדים שירותי רפואה מלאים, כמעט כמו ביטוח בריאות ממלכתי. במסגרת הסדר זה מבוטחים גם ילדיהם של מבקשי המקלט וילדי עובדים זרים.

גוטצייט מרופאים לזכויות אדם הזהירה בשיחה עם "הארץ" כי שינוי המדיניות עלול להוביל לאסון. "משרד הבריאות עבר פה קו אדום שאסור לחצות. אין דרך להצדיק מניעת טיפול מקטינים חסרי ישע, אפילו אם הוריהם שוהים כאן שלא כדין. אנחנו רואים בחומרה את הניסיון לעשות שימוש בבריאותם של הילדים כאמצעי לחץ שנועד לדחוף את ההורים לעזוב את הארץ. הצעד הנוכחי של משרד הבריאות מונע טיפול רפואי חיוני מקטינים חסרי ישע ומסכן את בריאותם של פעוטות שזה אך נולדו, לרבות כאלו שנולדו עם מוגבלויות ומומים, ושל ילדים שחיים בישראל ומתחנכים במערכת החינוך הישראלית, ועלולות להיות לו השלכות הרות אסון".

לדברי גוטצייט, "ההנחיות החדשות שהוציא משרד הבריאות מהוות נסיגה ממשית וחמורה מההסכמות הקיימות מאז 2001 ומהאתיקה הרפואית והאנושית שאמורה להדריך את המשרד, לפיהן כל ילד באשר הוא ילד יש זכות לבריאות ללא קשר למעמדם של הוריו או למעשיהם".

גם ר', אזרחית ניגריה, שבקשת המקלט שהגישה נדחתה, לא הצליחה לבטח את ילדיה. היא ביקשה לחדש את הפוליסה של בנה לאחרונה, לאחר שבעבר כבר נכלל בהסדר מאוחדת, ולבטח גם את בנה הצעיר, אך נתקלה בסירוב. כשביקשה להבין מדוע נמנע ממנה לבטח את ילדיה, נאמר לה שהחוקים השתנו והילדים שלה כבר לא זכאים לטיפול במסגרת ההסדר. בנה שבר לאחרונה את ידו בעת משחק בבית הספר וזרועו גובסה, וכעת הוא נזקק להמשך טיפול ופיזיותרפיה, אולם בהיעדר ביטוח הוא לא יכול לקבל את הטיפול הנדרש.

כמה ממבקשות המקלט מאתיופיה, חד-הוריות, שפנו בשבועות האחרונים לרופאים לזכויות אדם, הגישו ערר על הדחייה, אך עד להכרעה בערר לא חידשו להן את האשרות. אחת מהן פנתה אל לשכת הבריאות המחוזית בתל אביב וביקשה לבטח את בתה שזה נולדה, כשם שעשתה עם שתי בנותיה הגדולות. אלא שלשכת הבריאות סירבה והסבירה שכבר לא מגיע להן יותר להיכלל בהסדר. כך נוצר מצב שלחלק מהילדים במשפחה יש נגישות לשירותי בריאות, בעוד שהתינוקת הקטנה מנועה מלקבל טיפול בקהילה. בחלק מהמקרים מדובר בילדים שסובלים ממחלות כרוניות כמו סוכרת נעורים ואף מתסמונת דאון. אי-היכולת להיכלל בביטוח במסגרת הסדר מאוחדת מותירה את הילדים הללו ללא מענה רפואי בקהילה, ללא תרופות ומעקבים סדירים, באופן שחושף אותם להתדרדרות מסוכנת.

נכון למאי 2018, בהסדר במאוחדת היו מבוטחים 8,100 ילדים חסרי מעמד, כך עולה מנתוני חופש המידע שנמסרו מקופת החולים ל"רופאים לזכויות אדם". מדובר בעלייה ניכרת שהתרחשה בשנים האחרונות, שכן ב-2012, לשם השוואה, רק כ-2,500 ילדים היו מבוטחים בהסכם. מנגד, מספר התיירים שאשרת התייר שלהם פגה דווקא יורד: לפי נתונים של רשות האוכלוסין וההגירה לרבעון השני של 2018, בישראל שוהים 66,700 "תיירים" כאלה. ברבעון השני של 2017 שהו בישראל 74,000 תיירים, ובתקופה המקבילה ב-2016 נרשמו 91,000.

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.6828855