ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

המדינה תעניק מעמד תושב ארעי לכ-300 יוצאי דארפור נוספים

תאריך: 15.12.17 מקור: הארץ, ירדן צור

המדינה תעניק מעמד תושב ארעי לקבוצה שנייה של יוצאי חבל דארפור בסודאן, המונה כ-300 בני אדם. כך עולה מתשובת המדינה לעתירה לבג"ץ שדרשה להורות לרשות האוכלוסין וההגירה להכריע בבקשות המקלט של יוצאי דארפור. ההחלטה התקבלה בישיבה שכינס ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני כשבועיים.

לפני כחצי שנה העניקה ישראל מעמד תושב ארעי לכ-200 יוצאי דארפור, והיתה זו הפעם הראשונה זה עשור שקבוצה גדולה של מבקשי מקלט זכתה למענה מהמדינה. מעמד תושב ארעי זהה לזה הניתן לאדם המוכר כפליט. הוא מקנה למחזיקים בו אשרת עבודה וזכויות סוציאליות, ובראשן ביטוח בריאות ממלכתי. כמו כן, תושב ארעי יכול לקבל תעודת מעבר המאפשרת לצאת מישראל ולחזור אליה. המעמד אינו מוגבל בזמן, אך באפשרות המדינה לשלול אותו אם הנסיבות ישתנו.

בישיבה שכינס נתניהו לפני כשבועיים השתתפו שר הפנים אריה דרעי, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, מנכ"ל רשות האוכלוסין שלמה מור יוסף ובכירי משרדיהם. ראש הממשלה ושר הפנים הנחו אז את המשתתפים להיערך להענקת מעמד לקבוצה נוספת של דארפורים. בסבב הקודם קבעה רשות האוכלוסין שהמעמד יינתן לבני 45 ויותר שנכנסו לישראל עד 2011 והגישו בקשת מקלט, אך עוד לא ברור מה יהיו התנאים לקבלת המעמד בסבב הנוכחי.

את העתירה בנושא הגישו לבג"ץ עורכות הדין מיכל פומרנץ וכרמל פומרנץ, בשם 24 מבקשי מקלט מדארפור. דיון בעתירה אמור היה להתקיים במועד בו כונסה הישיבה בראשות נתניהו, אך הוא נדחה ברגע האחרון לבקשת המדינה וחרף התנגדות העותרים. נתניהו כינס את הישיבה כדי לגבש תשובה שתימסר לבית המשפט לפני הדיון. בממשלה מקווים שההחלטה על מתן מעמד לקבוצה נוספת תמנע התערבות של בג"ץ בסוגיה, ותייתר את הדיון בנושא שנקבע ליום שני הקרוב.

עורכות הדין אמרו ל"הארץ" כי "אלפי דארפורים ועשרות מבקשי מקלט נוספים ממתינים להכרעה בבקשות המקלט שלהם, וההחלטה החדשה נועדה למנוע מבית המשפט להתערב ולכפות על שר הפנים לעשות זאת". לדבריהן, כך המדינה משמרת את המצב הקיים שבו לא מכריעים בבקשות המקלט, "כדי שניתן יהיה לגרש את המבקשים ולשקר לציבור שהם אינם פליטים".

הן הוסיפו כי בעקבות הפרסום האחרון ב"הארץ" על כוונת המדינה להכיר בקבוצה נוספת של יוצאי דארפור, הן ביקשו לצרף לעתירה 75 עותרים נוספים. "הוספת העותרים נועדה להעביר את המסר שאי אפשר לייתר את העתירה בלי להידרש לסוגיה העקרונית, והשופטים יכריעו בבקשתנו בדיון הקרוב", אמרו.

לפי נתוני רשות האוכלוסין, בישראל שוהים יותר מ-2,300 יוצאי דארפור שהגישו בקשות מקלט. רבים ממתינים למענה כמה שנים והמדינה התעלמה עד לאחרונה באופן גורף מבקשותיהם. השנה נחשף כי רשות האוכלוסין הסתירה במשך יותר משנתיים חוות דעת מקצועית לפיה מבקשי מקלט מדארפור, שאינם בני השבטים הערביים, זכאים למעמד פליט. בפעם הקודמת שישראל הכירה בקבוצה גדולה של מבקשי מקלט היתה זו ממשלת אולמרט, שהעניקה מעמד פליט ל–600 הדארפורים הראשונים שנכנסו לישראל. פרט לקבוצה זו, המדינה הכירה עד כה בפליט אחד נוסף בלבד מסודאן בלחץ היועמ"ש.

https://www.haaretz.co.il/news/education/1.4713053