ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

המדינה תבחן מחדש 1,500 בקשות מקלט של סודאנים, כי הראיונות "לא היו מעמיקים דיים"

תאריך: 17.12.18 מקור: הארץ, לי ירון

רשות האוכלוסין החלה לבדוק מחדש כ-1,500 בקשות מקלט של אזרחי סודאן, יוצאי דארפור, הרי הנובה והנילוס הכחול - כך נודע ל"הארץ". הרשות הודיעה כי תראיין שוב את מבקשי המקלט, כיוון שהראיונות שנערכו להם "אינם מעמיקים דיים לצורך הכרעה בבקשה למקלט מדיני" ודורשים השלמות, וכן בשל הזמן הרב שחלף מאז. זאת הפעם הראשונה שבה מודה המדינה כי הטיפול שלה בבקשות מקלט לא היה מספק ובוחנת מחדש מספר כה גדול של בקשות מקלט.

יוצאי דארפור, הרי הנובה והנילוס הכחול - אזורים שבהם התנהל רצח עם - הגישו כ-3,400 בקשות מקלט בישראל. מלבד אחת שאושרה, אף אחת מהבקשות לא נענתה בחיוב או בשלילה. ב-2015 התחייבה המדינה להכריע בבקשות המקלט שהוגשו עד אז עד פברואר 2016, אך לא עשתה זאת. חרף הוראת בג"ץ, הממשלה לא העבירה לוח זמנים מדויק לבדיקת הבקשות. 

מאז 2016 ניתן לכ-800 מבקשי מקלט מחבל דארפור מעמד הזהה לזה של פליטים, שמאפשר להם לעבוד ולקבל זכויות סוציאליות, לצאת מישראל ולשוב אליה. באוקטובר דיווח "הארץ" כי הממשלה החליטה שלא להעניק עוד מעמד לאזרחי סודאן, אלא לבחון כל בקשת מקלט בפני עצמה. בעקבות זאת הורה בג"ץ לממשלהלהציג בתוך 45 יום לוח זמנים לבדיקת הבקשות. בג"ץ דן בימים אלו בשתי עתירות הנוגעות למבקשי המקלט: האחת, שהגישו עורכות הדין כרמל ומיכל פומרנץ, מבקשת להורות למדינה להכריע בבקשות המקלט שלהם; השנייה, של עורך הדין תומר ורשה, קוראת להעניק להם מעמד תושב ארעי עד להכרעה בבקשות.

אתמול העבירה הממשלה לבג"ץ הודעת עדכון, שבה הודיעה כי צוות מיוחד בן שישה עובדים ברשות האוכלוסין יבחן מחדש את בקשות המקלט. לפי ההודעה, אתמול החל הצוות לראיין מחדש את המבקשים. זאת, נמסר, "בשים לב לשינויי נסיבות לאורך חלוף הזמן" - שכן הרשות החלה לבחון חלק מהבקשות עוד ב-2013. המדינה ביקשה לעדכן את בג"ץ בהתקדמות הבדיקות בתוך 60 יום. במקביל, היא תמשיך לבדוק אם חל שינוי במצב בסודאן, כך שניתן יהיה לגרש בחזרה לשם מבקשי מקלט.
רשות האוכלוסין מעריכה כי כל אחד מחברי הצוות יבדוק תיק אחד ביום בחצי השנה הקרובה, "בשל הצורך לקיים ראיון אשר אורך ככלל מספר שעות, ועל מנת להשלים את הבדיקה הפרטנית באופן מקצועי וראוי". בהמשך, לפי ההערכה, צפוי הצוות להגביר את קצב הטיפול בבקשות. עוד נאמר בהודעה כי הצוות יבחן תחילה 150-100 בקשות מקלט, כדי "להעמיד תשתית עובדתית מקיפה לקביעת הקווים המנחים להכרעת בקשות המקלט של קבוצה זו". על בסיס תשתית זו, נמסר, יכין הצוות בתוך 45 יום "מיפוי ואפיון של סוגי בקשות המקלט תוך התייחסות לטענות השונות המועלות בהן". 
 

בדיון האחרון בעתירות, שנערך באוקטובר, מתחה נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ביקורת על העיכוב בטיפול בבקשות, לאחר שהמדינה טענה שאין די כוח אדם לבחון אותן: "הדבר הזה מיצה את עצמו, אי אפשר להמשיך את ההמתנה בלי סוף", אמרה.

עו"ד מיכל פומרנץ מסרה בתגובה לעדכון: "הודעת המדינה היא פארסה. אחרי שהתחייבה לבג"ץ להכריע במרבית בקשות המקלט המדוברות לפני שלוש שנים, ואז הפרה על דעת עצמה את ההתחייבות והקפיאה את הטיפול בבקשות, היא מודיעה שאין לה כל הערכת זמן לטיפול בבקשות, שהיא מתכוונת לקיים מחדש את כל הראיונות שערכה ושמבקשי המקלט ייאלצו להמשיך להמתין בעודם מחוסרי זכויות. באופן מפתיע, מדינת ישראל מאוד זריזה כשהיא מבקשת לדחות בקשות מקלט, אבל כשמדובר בפליטים שצריכים לקבל את בקשותיהם מדובר בהליך של שנים".

מרשות האוכלוסין נמסר בתגובה: "אתמול הוגשה הודעתנו לבית המשפט, שבה התבקשה ארכה לצורך סיום הבדיקה. לכשיהיה מידע חדש נשוב ונעדכן".

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.6758752