ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

המדינה הודתה כי הגנה על הסכם גירוש מבקשי המקלט בבג"ץ בזמן שגיבשה הסכם חלופי

תאריך: 10.4.18 מקור: הארץ, לי ירון

המדינה הודתה היום (שלישי) כי הגנה על הסכם גירוש מבקשי המקלט לרואנדה בבג"ץ בחודש שעבר, מבלי לעדכן את בית המשפט כי נרקם הסכם חדש עם האו"ם מאחורי הקלעים - שהיו ידוע לראש הממשלה בנימין נתניהו ולגורמים המקצועיים. נציגת הפרקליטות עו"ד שוש שמואלי הודתה בדיון בבג"ץ כי הפרקליטות ידעה על המגעים עם האו"ם, אך לא עדכנה בהם את בית המשפט.

לאחר שהשופטים שאלו את שמואלי כמה פעמים אם ידעה על המגעים, היא טענה כי ביקשה לעדכן אותם במעמד צד אחד. נשיאת העליון אסתר חיות, העומדת בראש ההרכב, ענתה לשמואלי כי לא הייתה בקשה כזאת בטרם הדיון הקודם בבג"ץ, ב-12 במארס.

שמואלי ציינה כי ההסכם עם "המדינה השלישית" קרס במהלך פגישות העבודה, והשופטים הקשו עליה ושאלו מתי אירעה הקריסה - לפני הדיון האחרון בבג"ץ או אחריו - ומתי החלו המגעים עם האו"ם. שמואלי ענתה כי "מדובר בתהליך", והשופט חנן מלצר ביקש לדעת מדוע בית המשפט לא עודכן במגעים. "לא אמרתם מילה על המגעים האלה, האם אתם, הפרקליטות, ידעתם עליהם?".

עוד קודם לכן, מתחה חיות ביקורת חריפה על המדינה, שהשיבה כי "יש הסתברות גבוהה" לקליטת מבקשי מקלט באוגנדה, ואמרה: "אין הסכם, אתם מחזיקים אנשים במעצר". השופט מלצר מתח ביקורת על גישת המדינה: "זה חידוש, לעצור אנשים שיש רק הסתברות להרחקתם. החירות היא האלטרנטיבה". הדיון בעתירות של אביגדור פלדמן ואיתי מק התנהל שעות אחדות לאחר שהמדינה הודיעה בתשובתה לבג"ץ כי ישראל קרובה לחתימת הסכם מתוקן עם אוגנדה לצורכי גירוש מבקשי המקלט אליה, חרף ההכחשות הפומביות והגורפות מצד גורמים בממשל.

בשבוע שעבר הצהירו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הפנים אריה דרעי כי ההסכם לגירוש בכפייה לרואנדה בוטל "בשבועות האחרונים". נתניהו אמר במסיבת העיתונאים בה הכריז על ההסכם עם האו"ם: "מן הרגע שהתברר בשבועות האחרונים שהמדינה השלישית כאופציה לא קיימת, נכנסנו ללחץ". לאחר שנמתחה עליו ביקורת ציבורית מימין, חזר בו נתניהו מההסכם.

למרות המגעים להסכם עם האו"ם, בדיון שהתקיים בחודש שעבר בעתירות שהגישו עורכי הדין אביגדור פלדמן ואיתי מק נגד הגירוש, טענה בשם המדינה עו"ד שמואלי כי הסכם עם רואנדה "עבר עדכון קטן בלבד". בתשובה לשאלת השופט ניל הנדל אם מדובר באותו מתווה או במתווה אחר, הבהירה שמואלי: "זה אותו הסכם שאושר על ידי בית המשפט".

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.5990194