ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

המדינה בוחנת הענקת מעמד למאות מבקשי מקלט מסודאן

תאריך: 26.3.18 מקור: הארץ, לי ירון

המדינה בוחנת הענקת מעמד הומניטארי מיידי למאות מבקשי מקלט מסודאן הנמנים עם בני הנובה שעברו את גיל 40, בדומה למעמד שניתן לחלק ממבקשי מקלט מחבל דארפור. בסוף השבוע הודיעה המדינה לבג"ץ כי כל החלטה משפטית שתתקבל בעניין כלל מבקשי המקלט מדארפור תחול גם על מבקשי מקלט מאזור הרי הנובה והנילוס הכחול במדינה, שעברו רצח עם. זאת, בתגובה לעתירה שהוגשה נגד המדינה להשיב לבקשות המקלט של בני הנובה או להעניק להם מעמד הומניטארי.

הודעה זו מהווה הכרה ראשונה של המדינה ברצח העם שעברו בני הנובה ובצורך שלה לייחד את הטיפול בהם. בעוד שבועיים צפויה המדינה להשיב לעתירה שהוגשה בנוגע לאי־הכרעתה בבקשות המקלט של כלל יוצאי דארפור במשך שנים. את שתי העתירות, בעניין בני הנובה ובעניין יוצאי דארפור, הגישו עורכות הדין כרמל פומרנץ ומיכל פומרנץ. 

בניגוד ליוצאי חבל דארפור, הנאבקים יחד עם בני הנובה באותם ארגוני שחרור לאומי בסודאן ונרדפים על ידי שלטונו של עומר אל־באשיר, לא זכה מאבקם של בני הנובה לאותה תהודה בינלאומית, בין השאר משום שמדובר באוכלוסייה קטנה יותר. בישראל מדובר ב-400 אנשים בלבד. בני קהילה זו לא זכו לקבלת מעמד הומניטארי כמו 1,100 מבקשי מקלט מחבל דארפור, על אף שמעמדם המשפטי והרקע שלהם דומים מאוד. 

בין השאר נטען בעתירה לגבי בני הנובה כי "כפליטים מובהקים הנמלטים ממאבק אתני ומרצח עם אשר עודנו מתנהל בסודאן, שר הפנים מסרב להכריע בבקשותיהם למקלט מדיני. למרות הדמיון העובדתי והמשפטי, מוחלים ההסדרים האלטרנטיביים להסדרת מעמד הומניטארי על הדארפורים בלבד, בעוד שמבקשי המקלט בני הנובה נותרים ללא מענה לבקשותיהם, וללא הסדרה אחרת של מעמדם, וזאת תוך אפליה קשה גם ביחס למענה (החלקי והבלתי מספק) שנותנים המשיבים לעניינם של יוצאי דארפור". 

"אני חי בישראל משנת 2005", אמר חסן טעמה, מראשי קהילת הנובה בישראל. "כל יום אני מחכה שיכירו בי או לקבל איזה מענה מהמדינה. לפני עשר שנים כשנתנו מעמד לחלק מהדארפורים, אנחנו לא הבנו למה עושים בינינו אפליה. גם אנחנו עברנו רצח עם וגם הם. אני איבדתי את כל המשפחה שלי במלחמה, כולם מתו או נרצחו. זו פשוט מלחמה פחות מפורסמת. לא מדברים על המלחמה שלנו, אז המדינה לא מטפלת בנו. בשנת 2014 הגשתי את בקשת המקלט שלי, כי רק אז אפשרו לי להגיש אותה. אני מקווה שעכשיו ייעשה הצדק ונקבל את המעמד המגיע לנו".

עו"ד מיכל פומרנץ ועו"ד כרמל פומרנץ בירכו על הודעת המדינה ומסרו: ''המדינה מכירה למעשה לראשונה בכך שגם תושבי הנובה והנילוס הכחול הם קורבנות הטבח של משטר באשיר בסודאן. מצער אותנו שגם היום המדינה לא מצליחה לומר את האמירה הברורה מאליה, האנשים האלה פליטים. לא מאוחר מדי למחות את הבושה של המדיניות הישראלית ולהודות שמרבית ה'מסתננים' מסודאן ומאריתריאה בישראל כיום הם פליטים. הודעת המדינה צפויה להביא למתן מעמד מיידי לנובים מעל גיל 40. אנחנו מקוות שבית המשפט לא יאפשר למדינה לגרור רגליים גם לגבי יתר בני הקהילה".

להערכת האו"ם, בישראל כ-3,500 יוצאי דארפור, שרובם המכריע הגישו בקשות מקלט. המדינה לא השיבה לבקשות אלה ויש הממתינים למענה כמה שנים. באוקטובר 2016 הצהירה רשות האוכלוסין וההגירה שתפסיק לזמן יוצאי דארפור למתקן "חולות". בינואר 2017 נחשפה חוות דעת של היחידה לטיפול במבקשי המקלט ברשות האוכלוסין ובה המלצה להעניק מעמד פליט לכל מבקשי המקלט מדארפור.

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.5939910