ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

הכנסת אישרה את החוק לגירוש וכליאת מבקשי מקלט

תאריך: 11.12.17 מקור: הארץ, יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה אמש (שני) את החוק לגירוש וכליאת מבקשי המקלט. 71 ח"כים תמכו בחוק ו-41 התנגדו לו. החוק כולל הארכה של ההוראה המסדירה את הפעלת מתקן חולות עד אמצע מארס. אם לא יוחלט על הארכה נוספת, ייסגר במועד זה המתקן שנפתח בדצמבר 2013 ושבהקמתו ובהפעלתו הושקעו עד כה כמיליארד שקלים וחצי. כמו כן, החוק מאפשר לכלוא מבקשי מקלט שיפרו הגבלות גאוגרפיות שיוטלו עליהם.

כחלק מהחוק, הוארכה בשלוש שנים הוראת שעה המאפשרת להטיל קנסות מינהליים על מעסיקים של מבקשי מקלט ללא אשרות, ובשנה אחת הוראה האוסרת על מבקשי מקלט להוציא כספים מישראל.

כל חברי סיעת המחנה הציוני, בניגוד לעמדת היו"ר אבי גבאי, הצביעו נגד החוק או נעדרו מההצבעה. שעות לפני ההצבעה ניסה גבאי לכפות על חברי מפלגתו להצביע בעדו, אולם נסוג מהתעקשותו בשל חששו שהח"כים לא ימלאו את דרישתו ואפשר לבסוף חופש הצבעה. 

שר הפנים אריה דרעי והשר לביטחון פנים גלעד ארדן הודיעו לפני כחודש כי יציגו לשרי הממשלה תוכנית לסגירת מתקן השהייה חולות בתוך ארבעה חודשים. על פי ההודעה שפרסמו השרים, המהלך יעמיד בפני מבקשי המקלט שתי אפשרויות - גירוש מהארץ או כליאה ללא הגבלה. ברשות האוכלוסין הבהירו אז כי סגירת המתקן תלויה בהצלחת תוכנית גירוש מבקשי המקלט לרואנדה.

בשבוע שעבר הצהירה נציגת פרקליטות המדינה בדיון בבג"ץ כי המדינה מתכוונת להתחיל בשבועות הקרובים במבצע הגירוש של מבקשי מקלט מאריתריאה וסודאן. "הכוונה היא להפעיל עכשיו את ההסכמים", אמרה עו"ד שוש שמואלי בהתייחסה לגירוש לרואנדה ואוגנדה, מבלי שנקבה בשמות המדינות.

בחודש שעבר פורסמו ב"הארץ" עדויות של מבקשי מקלט שעזבו את ישראל לרואנדה - המדינה אליה ישראל מתכוונת לגרש את מבקשי המקלט. העדויות נאספו על ידי החוקרות הישראליות ליאור בירגר, שחר שוהם וליאת בולצמן בשיתוף עם המוקד לפליטים ומהגרים בחודשים האחרונים.

העדים, השוהים כעת בגרמניה ובהולנד, עזבו את ישראל בשנים 2015–2016, וחלקם סובלים מפוסט טראומה. תיאוריהם המחישו כי התופעה שנחשפה ב"הארץ" במאי 2015 נמשכת: על אף שהתחייבה לקלוט אותם, מבקשי מקלט הנשלחים מישראל לרואנדה שוהים בה זמן קצר בלבד ומוברחים לאוגנדה. מעמדם אינו מוסדר, זכויות בסיסיות אינן מוענקות להם ועל פי רוב אין בידיהם מסמכים או אישורים רשמיים. כמו כן, מבקשי המקלט מעידים כי לאחר בואם, אין להם כל קשר עם נציגים רשמיים של מדינת היעד או של ישראל, ואיש אינו מסייע או דואג להם.

לפני נתוני רשות האוכלוסין, בישראל שוהים עתה כ-35,300 אלף אזרחי אריתריאה וסודאן ועוד כ-5,000 ילדים שנולדו בארץ. בשנה הנוכחית לא נכנס לישראל אף מבקש מקלט דרך גבול מצרים. היועץ המשפטי של רשות האוכלוסין מסר בדיון כי כ-12,360 אריתראים וסודאנים הגישו עד היום בקשות מקלט בישראל – כ-5,800 מהן טרם נענו, ובהן בקשות רבות של יוצאי חבל דרפור בסודאן. ישראל העניקה עד כה מעמד פליט רק ל-10 אזרחי אריתריאה ואילו כל השאר נדחו או שבקשותיהם נסגרו משום שעזבו את המדינה. במתקן חולות, שיכול להכיל כ-3,300 בני אדם, מוחזקים עתה 1,150 מבקשי מקלט. כ-5,000 אריתראים וסודאנים שנשלחו בשנים האחרונות למתקן חולות כלל לא התייצבו במתקן או שעזבו אותו ולא שבו אליו. 

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.4681120