ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

היום: הפגנות הזדהות בארץ וברחבי העולם עם מבקשי המקלט

ActiveStills
תאריך: 22.1.14 מקור: הארץ, אילן ליאור

מחאת מבקשי המקלט יוצאת מגבולות המדינה – הפגנות הזדהות צפויות להתקיים היום (רביעי) מול נציגויות ישראל בניו יורק, לוס אנג'לס, לונדון, ברלין, טורונטו, שטוקהולם ובערים נוספות בעולם. הבוקר צפויים אלפי מבקשי מקלט להתכנס בגן לוינסקי בתל אביב ואחר הצהריים יצאו שוב להפגנות מול שגרירויות זרות. הם דורשים לבטל את התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, לשחרר את הכלואים בסהרונים והמוחזקים במתקן חולות ולהעניק מעמד פליט לזכאים לכך.

רשות האוכלוסין וההגירה הורתה בחודש האחרון ל-1,700 אפריקאים המתגוררים בערים להתייצב תוך 30 יום במתקן חולות. נכון להיום מחויבים לשהות במתקן 260 בני אדם, 45 מהם יצאו ממנו ולא שבו. על השוהים במתקן נאסר לעבוד והם נדרשים להתייצב שלוש פעמים ביום – בבוקר, בצהריים ובערב – לרישום נוכחות. כמו כן, הם מחויבים להימצא במתקן בין 22:00 ל-6:00. התיקון החדש לחוק קובע כי ניתן לכלוא את מי שייתפס עובד או שלא יתייצב במתקן השהייה במועד.

בין המקבלים זימון למתקן השהייה גם אחד ממובילי מחאת מבקשי המקלט, מועתסם עלי. הוא ניגש ביום ראשון ללשכת האוכלוסין בתל אביב על מנת לחדש את אשרת השהייה הזמנית שלו, אך קיבל במקום זאת הוראה להתייצב בחולות תוך חודש. רשות האוכלוסין וההגירה הודיעה בחודש שעבר כי תזמן לחולות את האפריקאים הוותיקים ביותר בישראל. עד כה, רוב מקבלי הזימונים שהו בישראל שש שנים ויותר. עלי זומן למתקן אף שהוא שוהה בישראל ארבע שנים וחצי.

הוא מספר כי הפקידה שמסרה לו את ההוראה להתייצב בחולות זיהתה אותו כאחד ממובילי המחאה: "היא אמרה לי אנחנו ידועים שאתה ממובילי המחאה ואחד המארגנים. היא נתנה לי זימון לחולות, אמרה לי כל מה שאתה אומר על חולות זה לא נכון – זה מתקן פתוח, זה לא כלא. יש אוכל ויש שתייה. אמרתי שאני יודע מה קורה שם, אני לא מוכן ללכת לשם. היא אמרה לי שהמתקן פתוח הזה זה מתקן טוב ותהיו שם עד שיהיה שלום במדינה שלכם ותחזרו".

עלי, אזרח סודאן, הגיש בקשת מקלט בישראל לפני כשלוש שנים, אך לא קיבל תשובה. אין לו ספק כי לזימון שלו יש קשר להיותו אחד ממובילי המחאה. "הם עושים את זה בכוונה, אולי בגלל שרוצים להחליש אותנו, שנהיה חלשים. בתוך הקהילה יש קצת בלבול. מה שצריך לעשות זה להגיד לאנשים לא, לא נהיה חלשים, נמשיך ויהיה בסדר, נתמודד". לדבריו, אם לא ישתנה המצב, בכוונתו להתייצב בחולות, אך בכל מקרה לא יפסיק את המאבק.

אחרי 17 יום, הסתיימה אתמול שביתת הרעב של מבקשי המקלט בכלא סהרונים. 130 מבקשי מקלט התחילו את השביתה בדרישה לשחרר אותם מהכלא ולהכיר בהם כפליטים. אתמול שבו לאכול 26 שובתי הרעב האחרונים. בינתיים, במשרד הפנים מביעים שביעות רצון מעלייה במספר החותמים על "יציאה מרצון" בעקבות הגברת הלחץ על מבקשי המקלט. ברשות האוכלוסין וההגירה צופים כי החודש יצאו מישראל 560 אפריקאים, בעיקר אזרחי אריתריאה וסודאן, שיקבלו מענק עזיבה בסך 3,500 דולר. ב-2013 יצאו מישראל במסגרת הסדר זה כ-2,600 אפריקאים.

רשות האוכלוסין וההגירה מסרה בתגובה כי "על פי החוק למניעת הסתננות, לרשות האוכלוסין וההגירה יש את הסמכות לזמן למרכז השהייה הפתוח כל מסתנן ללא הגבלה. יחד עם זאת, הוחלט שתחילה יזומנו גברים שאינם בעלי משפחות הוותיקים ביותר. מועתסם עלי הסתנן לישראל במאי 2009. אנו דוחים את הטענות לפיהן עלי זומן לחולות משום שהוא פעיל במחאה של המסתננים. נדגיש כי שר הפנים, גדעון סער, הנחה לתעדף בחינת בקשות למקלט של מסתננים מאריתריאה וסודן בכלל, ומסתננים אשר שוהים במרכז השהייה הפתוח "חולות" ומסתננים הנמצאים במתקן המשמורת סהרונים, בפרט".

 

http://www.haaretz.co.il/news/education/1.2223627