ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

הגירוש לרואנדה ואוגנדה תורם למתח בין שתי המדינות

תאריך: 4.3.18 מקור: הארץ, עוזי דן

בחודשים האחרונים נוצרה מתיחות בין רואנדה לאוגנדה — שתי המדינות שישראל מגרשת אליהן מבקשי מקלט — שאחד מהגורמים לה הם מבקשי המקלט המגורשים מישראל. בנובמבר האחרון נעצרו כמה שוטרים אוגנדיים, ובימים אלו מתנהל משפטם בבית דין צבאי, על שיתוף פעולה עם גורמים ברואנדה לצורך הברחת פליטים ומבקשי מקלט מרואנדה לתוך אוגנדה, בהם גם כאלו שגורשו מישראל.

עוד קודם לכך הזמין השר לענייני שיתוף פעולה אזורי באוגנדה, פילומן מטאקה, את השגריר של רואנדה בקמפלה, פרנק מוגמבאגייה, והתלונן בפניו רשמית על כך שבניגוד להסכמים עם ישראל, שלפיהם לכל מדינה נשלחת מישראל "קווטה" — מספר אנשים מסוים — בסופו של דבר אוגנדה מקבלת את כל המגורשים, בגלל המדיניות שנוקטת רואנדה.

הרואנדים הציעו להקים ועדה שתטפל בעניין הזה, אך אוגנדה סירבה ודרשה מהרואנדים להפסיק הברחות של מגורשים דרך הגבול. יש לציין כי בחודש ינואר הכחישו בשתי המדינות כי חתמו על הסכמים סודיים עם ישראל.

עניין המגורשים מישראל מצטרף לכמה דברים נוספים שחוללו את המתח בין שתי השכנות. האחד מהם היא העובדה שבאוגנדה יושב הגנרל הגולה קאיומבה ניוואמוואסה, ראש תנועת אופוזיציה בשם "הקונגרס הלאומי הרואנדי" (Rwanda National Congress). הדבר מכעיס מאוד את ממשלת רואנדה, שרואה בו ובארגונו גורמים מחתרתיים הפועלים נגדה ומקבלים עזרה, או לכל הפחות אפשרות לפעילות, באוגנדה. לפי ממשלת רואנדה, ה־RNC מפעיל בסיס אימונים באוגנדה ומגייס בה אנשים, העשויים להשתתף בפעולות טרור נגד רואנדה, וכל זאת בידיעת השלטונות האוגנדיים.

ברואנדה גם טוענים שכמה אזרחי רואנדה נעצרו בשבועות האחרונים באוגנדה, לפחות אחד מהם בחשד של ריגול; אך לטענת הרואנדים מדובר במעצרים שהם בבחינת הפגנת כוח בלבד, שאין בינם לבין האשמות דבר. חלק מהעצורים יושבים שבועות רבים בכלא וטרם הובאו בפני שופט, לפי טענת הרואנדים. אחד מהם שוחרר.

מעברי הגבול בין רואנדה לאוגנדה — יש חמישה מעברים כאלו — הפכו בחודשים האחרונים לאתרים שבהם מפגינות שתי המדינות את כוחן. למרות ההסכם בין כל מדינות מזרח אפריקה (קניה, טנזניה, אוגנדה ורואנדה), ולפיו לא נדרשת אשרת כניסה לצורך כניסה לכל אחת מהן, שתי המדינות מערימות קשיים זו על אזרחיה של זו. במעבר הגבול המערבי ביותר, העיירה האוגנדית קאטונה, נעצרו בחודשים האחרונים בצד הרואנדי של הגבול כמה חלפני כספים אוגנדים, "אנשי עסקים" לפי הגדרת האוגנדים. ראש העיר קאטונה הגיש תלונה רשמית לשלטונות רואנדה על המעצרים הללו.

בשבוע שעבר התפרסמו ב"הארץ" עדויותיהם של יותר מ–15 מבקשי מקלט באוגנדה, שסיפרו על המציאות אליה הם גורשו, בלי מסמכים, הכרה או עבודה — ועם חלום אחד, לעזוב את המדינה למדינה אחרת. הם גורשו בשנים האחרונות מישראל למדינה שלישית, אבל שם גילו כי ההבטחות לעתיד טוב יותר, לכך שידאגו להם מישראל, נותרו על הנייר.

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.5867990