ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

האו"ם: "על ישראל לדחות הרחקת דרום סודנים"

תאריך: 30.4.12 מקור: עומרי אפרים, ynet

במהלך דיון בכנסת שעסק בהחלטת הממשלה להחזיר מאות דרום סודנים לארצם, הדגיש נציג האו"ם כי "יש לאפשר להם להגיש בקשות פרטניות להכרה כפליטים". רשות האוכלוסין: "ההיענות שלהם לחזרה לארצם הייתה נמוכה"

"על ממשלת ישראל לדחות את הרחקתם של הפליטים הדרום סודנים". כך אמר היום (ב') ביל טול, נציב האו"ם לפליטים בישראל, במהלך דיון שקיימה הוועדה המיוחדת של הכנסת לבחינת בעיית העובדים הזרים. הדיון עסק בהחלטת הממשלה להחזיר מאות פליטים דרום סודנים לארצם.

נציב האו"ם ציין בדיון כי הנציבות תומכת בהארכת ההגנה הקולקטיבית שניתנה בעבר למבקשי מקלט. לדברי טול, "יש לאפשר לנתינים הדרום סודנים להגיש בקשות פרטניות להכרה במעמד של פליטות לאור המצב בדרום סודן ומכיוון שהתהליך הזה אורך זמן והמדינה אינה ערוכה לכך מבחינת המשאבים והידע, יש לדחות את הרחקתם".

נציב האו"ם ציין בדיון כי הנציבות תומכת בהארכת ההגנה הקולקטיבית שניתנה בעבר למבקשי מקלט. לדברי טול, "יש לאפשר לנתינים הדרום סודנים להגיש בקשות פרטניות להכרה במעמד של פליטות לאור המצב בדרום סודן ומכיוון שהתהליך הזה אורך זמן והמדינה אינה ערוכה לכך מבחינת המשאבים והידע, יש לדחות את הרחקתם".

עקבות עתירה שהגישו ארגוני זכויות אדם נגד הגירוש, קבע בית המשפט שרשות האוכלוסין תמסור את תשובתה עד 15 באפריל, אך משרד הפנים ביקש ארכה להגשת תגובתו

עד לשישה במאי. במהלך תקופה זו התחייב משרד הפנים להימנע מפעולות אכיפה נגד המיועדים לגירוש, אולם במקביל התברר שרשות ההגירה לא האריכה את אשרות השהייה שלהם. בשל כך, מעסיקים שפיטרו את רוב הפליטים סמוך למועד הגירוש המתוכנן, נמנעים מלהעסיקם מחדש.

אש מנהל זרים ואכיפה ברשות האוכלוסין וההגירה, יוסי אדלשטיין, אמר בדיון כי במהלך השנה האחרונה חזרו לדרום סודן מרצונם כ-1,000 פליטים שקיבלו כ-1,000 אירו מממשלת ישראל. לדבריו, "לצערי ההיענות הייתה נמוכה".

נציגי ארגוני הסיוע למבקשי המקלט תקפו את אדלשטיין וטענו כי מדובר בהחזרה כפויה לאחר שהרשות שללה את הוויזות של מבקשי המקלט, עם כניסתה לתוקף של החלטת הממשלה להרחקתם באחד באפריל.

700 איש רעבים

אורית מרום מארגון הסיוע לפליטים "א.ס.ף" אמרה כי "כרגע המצב המסוכן לא כשיר להחזרה כפויה של דרום סודנים. במדינה הצעירה הזאת שבקושי אפשר לקרוא לה מדינה שורר מצב חמור. רוב רובם של 700 הדרום סודנים מחזיקים בוויזה שאינה בתוקף ללא אשרה בתוקף. הם חשופים למעצר שרירותי של פקחים. 700 איש נתונים לרעב ולא מסוגלים לעבוד ואנחנו שואלים, מה משרד הפנים מתכוון לעשות?"

אדלשטיין סירב להשיב לשאלת יו"ר הוועדה ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) שתהה "מה אמורים לעשות בינתיים הדרום סודנים שנשללו מהם הוויזות? לצום?"

ח"כ מיכאל בן-ארי (האיחוד הלאומי) אמר כי "מאוד מכאיב הלב שלאנשים האלה אין אשרה. מדובר באנשים שפלשו לארץ לא להם. לאן מדינת ישראל צועדת כשכובשים אותה בהליכה? מספרים לנו שהם רעבים, איך יכול להיות שמציעים להם לחזור לארצם והם לא רוצים?"

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר בדיון כי "אנחנו מתמודדים עם בעיה מאוד מורכבת וקשה. מצד אחד הורידו את ההגנה הקבוצתית, מצד שני לא מאפשרים לאנשים לפנות בבקשה פרטנית להכרה כפליטים. אני מטיל ספק בתבונה של החזרת פליטים למקום שבהם לא ניתן לטפל בהם. אנחנו לא רוצים להחזיר אנשים לקטסטרופה".