ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

האו"ם: בלי ספינות סיוע לפליטים, הים התיכון יתמלא בקרוב בדם

תאריך: 9.6.19 מקור: הגרדיאן, הארץ

הסכנה הנשקפת למהגרים ופליטים המנסים לחצות את הים התיכון בסירות נמצאת בשיא, כך התריע היום (ראשון) האו"ם. לפי הודעת האו"ם, הסיבות לכך הן הפסקת הפעילות של ארגוני הסיוע שפעלו באזור והלחימה בלוב, שהאיצה את קצב יציאת הסירות לים.

"הים יתמלא בדם אם לא נתערב בקרוב", אמרה דוברת מטעם נציבות האו"ם לפליטים (UNHCR), קרלוטה סאמי. "אלפי בני אדם נערכים לעזוב את לוב בשל הלחימה ושיטפונות שנגרמו בעקבות גשמים חזקים. אך ללא סירות הצלה, מספר הטביעות צפוי לעלות באופן דרמטי", הוסיפה סאמי. לפי ארגוני סיוע, כ–700 בני אדם עזבו את חופי לוב בימים האחרונים ומשמר החופים של לוב תפס 5% מהם ושלח אותם למחנות מעצר. 40% הגיעו למלטה ו–11% לאיטליה, כך נמסר, אך לא ידוע מה עלה בגורל היתר.

  מספר המתים בים התיכון אמנם ירד בשנה שעברה, אך מספר הטובעים ביחס למספר הפליטים והמהגרים שחצו את הנתיב מלוב לאירופה בהצלחה זינק השנה. לפי מידע שבידי נציבות הפליטים וארגון ההגירה הבינלאומי, 1,940 בני אדם הגיעו לאיטליה מצפון אפריקה מתחילת 2019, וכמעט 350 מתו בדרך. מחקר שערך המכון ללימודי פוליטיקה בינלאומית ׁ(ISPI) בהתבסס על נתוני משרד הפנים של איטליה, הראה כי אחד מכל שמונה בני אדם שניסו לחצות את המסלול מלוב לאירופה בין ינואר לאפריל מת בדרך.

  דוברת נציבות האו"ם לפליטים הוסיפה: "אנחנו חוזים בעלייה חדה במספר היציאות לים. למהגרים אין יכולת להשפיע על איך ומתי יוצאים לדרך – המבריחים מחליטים עבורם ולא אכפת להם אם המהגרים מגיעים ליעדם חיים או מתים. בימים האחרונים, עוד ועוד כלי שיט יצאו כשהם מתפקעים מנוסעים. מי יציל אותם אם הם יתהפכו?".

  הממשלות באיטליה ובמלטה קידמו מדיניות נגד מהגרים שהביאה לירידה ניכרת במספר משימות החילוץ בים התיכון. באיטליה, קואליציית השלטון של מפלגת לגה בראשות מתאו סלביני ומפלגת חמשת הכוכבים הפופוליסטית הציגה את ארגוני הסיוע כ"מוניות ימיות", והאשימה אותם בשיתוף פעולה עם המבריחים. לאחר קמפיין הבחירות שבו סלביני, כיום שר הפנים, הבטיח לקדם מדיניות נוקשה יותר כלפי מהגרים, אחד מצעדיו הראשונים היה לסגור את הנמלים האיטלקיים בפני ספינותיהם של ארגוני סיוע. כך, לאחר שהרשויות הפכו את הסיוע לעבירה פלילית, החרימו ציוד ופתחו בחקירות, הארגונים נאלצו לעזוב בהדרגה את הים התיכון.

  מתוך עשרת הספינות שפעלו בים התיכון נשארה רק אחת, שאותה מפעיל הארגון הגרמני סיווטש. לפני שלושה שבועות, הרשויות החרימו את הספינה סיווטש 3 משום שהעבירה 47 בני אדם לחוף מבטחים. הספינה עוגנת מאז בדרום סיציליה, אך היא תצא לכיוון לוב בימים הקרובים. ג'ורג'יה לינארדי, דוברת מטעם סיווטש באיטליה, אמרה: "המטוסים שלנו זיהו 20 סירות שנושאות מהגרים במצוקה מאז עשרה במאי. המצב מדאיג. הבחנו בסירות שהמתינו שעות ולעתים ימים עד שחולצו. אלו הם תנאים בלתי נסבלים. זהו אבסורד שאין סיוע באחד האזורים הימיים המרכזיים בעולם".

   

  https://www.haaretz.co.il/news/world/.premium-1.7344447