ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

דרעי יגביל לשנה את השהייה במתקן חולות

אליהו הרשקוביץ
תאריך: 21.1.16 מקור: הארץ, אילן ליאור

שר הפנים החדש, אריה דרעי, יביא לאישור הממשלה ביום ראשון הצעה לתיקון החוק למניעת הסתננות, המגבילה לשנה את החזקת מבקשי המקלט במתקן חולות. עם כניסתו למשרד לפני כשבוע וחצי, קיים דרעי פגישות והתייעצויות בעניין חוק ההסתננות עם אנשי רשות האוכלוסין וההגירה ונציגי משרד המשפטים. ל"הארץ" נודע כי שר הפנים החליט להקפיא לעת עתה שינויים נוספים בחוק שתוכננו בתקופת קודמו, סילבן שלום, ולהסתפק בהצעה מצומצמת להגבלת השהות בחולות.

באוגוסט פסל בג"ץ את הסעיף בחוק שהתיר להחזיק מבקשי מקלט בחולות לשנה ושמונה חודשים. הרכב של תשעה שופטים, בראשות נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור, החליט שתקופה זו אינה מידתית, הורה לכנסת לקצר אותה באופן משמעותי והגביל זמנית לשנה את השהות בחולות. בית המשפט קבע כי על הכנסת להשלים את הליך החקיקה תוך חצי שנה, עד 10 בפברואר. אם לא יאושר תיקון חדש לחוק עד למועד הזה, תידרש המדינה להפסיק את פעילותו של מתקן חולות. 

בסוף נובמבר פרסם משרד הפנים תזכיר שכלל שורה של שינויים בחוק ההסתננות. התזכיר קבע כי מבקשי מקלט השוהים בישראל יישלחו לחולות למשך שנה, אך שר הפנים יהיה רשאי להאריך תקופה זו לשנה וחצי "מטעמים מיוחדים". כמו כן הוצע כי מבקשי מקלט חדשים, שייכנסו לישראל לאחר פרסום החוק, יוחזקו בחולות למשך שנה וחצי. זאת, חרף הביקורת של בג"ץ על שלילת החירות הממושכת והמגבלה הזמנית שנועדה לסמן רף עליון של שנה.

התזכיר גם ביטל את האיסור הקיים בחוק על זימון אבות לקטינים למתקן חולות והחמיר את העונשים שיכול פקיד של רשות האוכלוסין וההגירה להטיל על מבקשי מקלט בגין היעדרות מהמתקן. סעיף חריג שהופיע בתזכיר, שפורסם בתקופת כהונתו של שלום, ביקש להגביל הליכים משפטיים וקבע כי לא תהיה אפשרות להוציא צו מניעה המקפיא את כניסתו לתוקף של זימון לחולות. כך יחויב כל מי שיזומן לחולות להתייצב במתקן, גם אם טרם נבדקו טענותיו.

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הזהיר את שלום ואנשי משרדו שהחוק החדש יתקשה לעמוד בביקורת חוקתית ועלול להיפסל בבג"ץ בפעם הרביעית. הוא דרש מהם לקצר את תקופת ההחזקה בחולות וציין כי בג"ץ סימן גבול כאשר הגביל זמנית את השהייה במתקן לשנה. שלום דחה את דרישת היועץ המשפטי ותכנן להעלות את החוק בנוסח המקורי לדיון בוועדת השרים לחקיקה ביום שבו הודיע על פרישתו מהפוליטיקה.

בשל פרק הזמן הקצר לאישור החוק החדש, החליט דרעי לשים בצד לפי שעה את שורת השינויים המתוכננים ולהסתפק בקביעת מגבלה חדשה לשהות בחולות, בהתאם לפסיקת בג"ץ. דרעי לא זנח לחלוטין את ההצעות האחרות ובהמשך הוא עשוי להביא לאישור הממשלה והכנסת הצעה נרחבת יותר. החלטת דרעי להסתפק כעת בהצעה מצומצמת מוסכמת גם על ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרת המשפטים איילת שקד והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן.

כפי שפורסם ב"הארץ", בחודש שעבר אזל המקום במתקן חולות לראשונה מאז הקמתו. המתקן מצוי זה כשלושה שבועות בתפוסה מלאה ומוחזקים בו כ–3,360 מבקשי מקלט מאריתריאה ומסודאן. רשות האוכלוסין וההגירה דחתה זימונים נוספים למתקן ואף החלה לשחרר מבקשי מקלט שהוחזקו בו במשך יותר מתשעה חודשים כדי לפנות מקום לאחרים. שרי הפנים הקודמים — גדעון סער, גלעד ארדן וסילבן שלום — העלו כולם את האפשרות להרחיב את חולות, אך לא קידמו את התוכנית. כיום מצוי בשימוש פחות ממחצית מהשטח שאושר למתקן. לפי התכניות שגיבש משרד הביטחון לפני הקמתו, ניתן להרחיב אותו כך שיוכל להכיל 11 אלף בני אדם. הקושי העיקרי בהרחבת המתקן הוא התשתיות המוגבלות באזור הדליל באוכלוסייה, שאינן ערוכות להתמודד עם עומס רב כל כך, ובפרט מערכת הביוב.

דרעי לא הרבה להתבטא בסוגיית מבקשי המקלט בשנים האחרונות ואף התנגד להבלטתה בקמפיין הבחירות של ש"ס. עם זאת, גישתו בנושא לא צפויה להיות שונה באופן משמעותי מזו של קודמיו, שפעלו להצר את צעדיהם של מבקשי המקלט וללחוץ עליהם לעזוב את ישראל. נוסף לאישור תיקון חדש לחוק למניעת הסתננות, יידרש שר הפנים להכריע אם להמשיך במהלכים שהובילו קודמיו. אחד העיקריים שבהם הוא גירוש מבקשי מקלט לאוגנדה ורואנדה, מדיניות שיישומה טרם החל ועומדת בימים אלה לביקורת שיפוטית.

 

http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2826878