ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

דיווחים מדרפור נובמבר 2012

תאריך: 1.11.12 מקור: הוועד למאבק ברצח עם

הפצצות מזרח ג'אבל מארה, חשד לשימוש בנשק כימי

ב-1 בנובמבר הפציץ חיל האוויר של צבא סודאן את הכפרים טוקו מארי, השאבה, סינדאקה, קאוטו וקאראפולה (Hashaba, Kouto, Dali, Toko Mari and Karafola and Sindika). כתוצאה מההפצצות אישה הרה נרצחה ושתי ילדות נפצעו, בנוסף נשרפו שדות וחוות רבות.   ב-12 בנובמבר הפציץ חיל האוויר של צבא סודאן את הכפרים אבו זרייגה, שאגיל טובאי, לאמינה וואדי מוראה (Abu Zereiga and northeast of Shangil Tobay, Lamina and Wadi Murrah) שבמזרח ג'אבל מארה.   ב-14 בנובמבר הפציץ חיל האוויר של סודאן את כפרי מזרח ג'אבל מארה, כתוצאה מההפצצות נרצחו שני בני אדם.

ב-28 בנובמבר הפציץ חיל האוויר של צבא סודאן את הכפרים סאבי,קיארה וטבלדיוה דלמהה (Keira, Sabi and Tabaldiya Delmah) במזרח ג'אבל מארה. כתוצאה מההפצצות נהרגו 2 ילדים, עשרות ראשי בקר ושדות נשרפו. תושבי כפרים מדווחים כי הפצצות בהם השתמש חיל האוויר הפעם היו "מוזרות", הם מדווחים כי העשן שפרץ מהאש הוביל לפריחות בעור, הקאות וזיהומים.  ב-7 בנובמבר דווח כי אדם ושלושת בניו מתו כתוצאה מזיהומים בכפר מאלם (Malam) במזרח ג'באל מארה. תושבי האזור מדווחים על אנשים רבים הלוקים בזיהומים דומים בעיקר במקומות שהופצצו ע"י חיל האוויר של  צבא סודאן. השימוש בחומרים כימיים הינו פשע חמור ומוגדר כפשע נגד האנושות.

סה"כ בחודש נובמבר נרצחו באופן ישיר מהפצצות חיל האוויר של צבא סודאן כ-5 בני אדם, עשרות נפצעו במצב קשה וקילומטרים רבים של שדות נשרפו.

ממשלת סודאן הורתה "לנקות ולמחוץ את כל מזרח ג'אבל מארה"

ב-30 בנובמבר פשטו אנשי מיליציה פרו ממשלתית על השוק ביום השוק השבועי של טאביט (Tabet). אלפי אזרחים מרחבי מזרח ג'אבל מארה מגיעים לשוק השבועי בטאביט. אנשי המיליציה אנסו בפומבי לפחות 7 ילדות, גנבו באופן שיטתי מהמוני אנשים את כל סחורתם, כספם ורכושם. דווח כי אנשי המיליציה פעלו בהוראות הממשלה "לנקות ולרמוס את כל מזרח ג'אבל מארה", "לנקות את הדרכים בין ניאליה לאל פאשר", דווח כי ההוראות ניתנו מידי שר ההגנה הסודאני, אבדל ראחים מחמוד חאסין, המואשם בפשעים נגד האנושות ופשעי מלחמה, וסגן נשיא סודאן, אלי מוסמאן מוחמד טהה, שהורו להם בתוך שלושה חודשים לבצע את ההוראות. הפצצות האזור בנשק כימי (לכאורה), פשיטות של מיליציות קשורות לממשלה ובזיזות חוזרות ונשנות של הכפרים באזור נועדו לסלק את תושבי מזרח ג'אבל מארה מכפריהם ולטהר את האזור משבטים ממוצא אתני אפריקאי.

מיליציות רצחו ובזזו כפרים ומחנות פליטים ברחבי דרפור

ב-2 בנובמבר דווח כי אנשי מיליציה פרו-ממשלתית ירו בעקורים באום מאג'ר (Umm Magar) בדרום דרפור ופצעו עקור אחד. ב-1 בנובמבר רצחו אנשי מיליציה פרו ממשלתית אדם ופצעו אחר ליד סארף עומרה (SARAAF OMRA) בצפון דרפור.  ב-12 בנובמבר דווח כי חמוש רצח אדם בחמדיה (Hamidiya) בדרום דרפור, ופצע שניים נוספים. ב-18 בנובמבר איש מיליציה פרו ממשלתית רצח אדם במחנה הפליטים (Dankoj) בסארף עומרה (SARAF OMRA) בצפון דרפור.

קבוצת נשים הותקפה על ידי מיליציה פרו ממשלתית ליד מחנה הפליטים מרשינג (Mershing) בדרום דרפור, התוקפים הכו את הנשים בקתות רובים ובשוטים ופצעו קשה שתי נשים. התוקפים ניסו לאנוס את הנשים אך סולקו על ידי עוברי אורח.

שלוש נשים נאנסו באכזריות על ידי אנשי מליציה פורו ממשלתית ליד מחנה הפליטים מוקג'אר (Mukjar) במרכז דרפור בתאריך ה-23 בנובמבר.ב-26 בנובמבר אנשי מיליציה פרו ממשלתית רצחו שני בני אדם ואנסו 4 נשים בכפר קוב (Kobe) בדרום דרפור.  בתאריך ה-27 בנובמבר אישה נרצחה על ידי אנשי מיליציה פרו ממשלתית ליד אום לאוטה (Umm Laota) בצפון דרפור.

סה"כ בחודש נובמבר נרצחו על ידי מיליציות פרו ממשלתיות כ-7 בני אדם בתקיפות לא רשמיות.

סה"כ בחודש נובמבר נאנסו על ידי מיליציות פרו ממשלתיות כ-11 נשים וילדות .

הכפר סיגילי נשרף וחוסל על ידי מליציה פרו ממשלתית

ב-2 בנובמבר שרפו אנשי מיליציה פרו ממשלתית את הכפר סיגילי (Sigili) דרומית לאל פאשר בצפון דרפור. אנשי המיליציה רצחו באותו היום 13 בני אדם, פצעו שישה, חמישה בני אדם נחטפו ועוד עשרה נעדרים. אנשי המיליציה שדדו את החנויות והבתים במקום, גנבו בקר ולבסוף שרפו את הכפר. ב-5 בנובמבר דווח כי החטופים עברו התעללות זוועתית הכוללת מכות, ירי בראשם, קשירת גופותיהם לרכבים נוסעים ופירוק הגופות לחתיכות. כ-1,000 בני אדם ברחו למחנות הפליטים באזור ורבים מאנשי הכפר השרוף הגיעו לאל פאשר, בירת צפון דרפור והחלו במחאות כנגד השלטון והמיליציות.

בני שבט רועים המחומש על ידי הממשלה רוצח, חטף ושרף חוות

ב-2 בנובמבר דווח כי קבוצה משבט רועים חטפו 14 בני אדם מהכפר מסרהה (Mistreha) במערב דרפור הקרוב לאל ג'ינאנה (El-Geneina). החוטפים בקשו כופר בסך 100,000 דולר סודאנים לשחרור החטופים. ב-5 בנובמבר דווח כי חוות של תושבים ממחנות הפליטים של סירבהSirba)) נשרפו ע"י אנשי שבט רועים.    ב-5 בנובמבר חקלאי מדלאיח (Deleij) במרכז דרפור נפצע קשה מתקיפה של רועה צאן. ב-10 בנובמבר דווח על שריפה של 3-4 קמ"ר של חוות באזור סירבה (Sirba) במערב דרפור, החוות נשרפו לחלוטין. החקלאים מאשימים את שבטי הרועים בהצתה. השריפה קרתה לאחר סדרת תקיפות של שבטי הרועים את החקלאים באזור בימים שלפני כן.   ב-12 בנובמבר נרצחו שלושה חקלאים ממחנה הפליטים קריינק (Kereinek) במערב דרפור על ידי אנשי שבט רועים.  ב-23 בנובמבר דווח כי אנשי שבט הרועים רצח 4 חקלאים בצפון דרפור. ב-25 בנובמבר נרצח חקלאי בחוותו על ידי שבט רועים ליד מחנה הפליטים קנדבה (Kendebe) שבמערב דרפור.

ב-18 בנובמבר פשטו אנשי שבט רועים על תחנת המשטרה של מחנה הפליטים ג'ידאד שרף (Saraf Jidad) ליד סירבה במערב דרפור. הפושטים חטפו שלושה שוטרים ופצעו שוטרים אחרים וגנבו את כלי הנשק של תחנת המשטרה. אותה קבוצה פשטה על המחנה, בזזה אותו ופצעה קשה מאוד 11 בני אדם. תושבי המקום מדווחים על קשר בין שבט הרועים האלים לבין הממשלה.

מגיפת קדחת צהובה בדרפור, חמישה מתים בכל יום

מגיפת הקדחת הצהובה הגיעה למימדים קטסטרופאליים ברחבי דרפור: קצב התחלואה מהיר מאוד ואין יכולת מקומית להתמודד עם התופעה. הקדחת הצהובה פרצה עקב הופעתו של יתוש מזן חדש ומסוכן. בנוסף, דווח כי קבוצה חמושה חטפה שני רכבים בהם היו עובדי משרד הבריאות שריססו חומרים נגד היתושים. אנשי דרפור מאשימים את הממשלה בהפצת מידע שקרי אודות גודל המגיפה ודורשי לאשר לארגונים הומניטאריים להיכנס שוב לדרפור. בסוף חודש נובמבר עמד מספר ההורים על כ-110 בני אדם.

מתיישבים חדשים במקום העקורים בדרפור

כפרים שתושביהם נעקרו מבתיהם למחנות הפליטים בעקבות פעולות הג'נג'וויד וצבא סודאן יושבו באזרחים משבטים אחרים המזוהים עם הממשלה. תופעה זו התגברה מאוד בשנה האחרונה. סימן נוסף לכך הוא שינוי שמות כפרים רבים בצפון דרפור לדוגמה ג'אבל קאדיס (ebel Kadees) שונה לאווהה (Alwaha), סינגו (Singo) שונה לדוהה(Doha). התיישבות של שבטים אחרים במקומם של שבטים ילידים מהווה מחסום ענק להיתכנותו של שלום באזור.

מזון לא מגיע למחנות הפליטים בצפון דרפור בשל איומים של מיליציות

ב-20 בנובמבר דווח כי למחנות הפליטים ארגו ודאלי ( Argo and Dali ) בצפון דרפור לא הגיעה אספקת מזון מתכנית המזון העולמית מזה כחמישה חודשים. המזון לא מגיע מהסיבה שהאזור אינו בטוח לתנועה בעקבות איומים של מיליציות חמושות על ארגוני הסיוע.