ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

גנים נפרדים לילדי זרים אפריקאים ייפתחו בת"א

ActiveStills
תאריך: 22.8.13 מקור: מירב שלמה מלמד, mynet

חשיפה: עיריית תל אביב פותחת חמישה גנים בדרום העיר המיועדים אך ורק לילדי זרים מאפריקה. גורם בעירייה מודה כי מדובר בכניעה לדרישת התושבים, שמסרבים לשלוח את ילדיהם לגנים עירוניים שבהם לומדים ילדי זרים.

ביום שלישי הקרוב יצעדו מאות ילדי זרים מאפריקה לגני הילדים בדרום העיר. מרביתם יעשו לראשונה את צעדיהם בגן שאינו מעורב. לא ילמדו בו ילדי ישראלים ותיקים וגם לא ילדי מהגרים מהמזרח הרחוק או ממדינות אירופה. לכל ילדי הגנים החדשים יהיה מכנה משותף אחד: כולם ילדי זרים שהגיעו מאפריקה.

ל-mynet נודע כי קומפלקס של גני ילדים ייפתח ברחוב לח"י 18 (בתפר שבין השכונות התקווה ועזרא) ובו חמישה גנים, מתוכם שלושה גני ילדים שיהיו מיועדים לאוכלוסייה הזרה ובהם ילמדו כמאה ילדים בני שלוש עד שש.

גורם בעירייה אמר השבוע כי שניים מתוך חמשת הגנים בקומפלקס יישארו ריקים בשלב זה, ובעתיד יפתח גן שיהיה מיועד רק לילדי תושבים ישראלים ותיקים וגן נוסף שיהיה מיועד לחינוך המיוחד. בנוסף, כך נודע, העירייה מתכוונת לפתוח שני גני ילדים לילדי זרים מאפריקה ברחוב פלקירה 10 בשכונת שפירא, ובהם ילמדו כ־60 תלמידים בגילאי טרום טרום חובה וטרום חובה. בימים אלה הגנים משופצים והם אמורים להיות מוכנים בפתיחת שנת הלימודים הקרובה.

"אנחנו מבינים מה קורה בדרום העיר", מסביר גורם בעירייה, "ולכן אין לנו ברירה אלא לעשות את המהלך הזה. קיים מצב שהתושבים אינם מעוניינים ללמוד עם האוכלוסייה הזרה ולכן זו האופציה היחידה שיש לנו".

יעל גבירץ, שהקימה את עמותת אליפלט — אזרחים למען ילדי פליטים, המסייעת לגני הילדים, מברכת על יוזמת העירייה: "כמי שמכירה את הצרכים בשטח, אני חושבת שזה רעיון מצוין אם באמת ישקיעו את המשאבים הדרושים כדי לענות על צורכי הילדים האלה, ולהכין אותם כך שבמפגש שלהם בכיתה א' עם ילדים ישראלים הם יבואו ממקום שהוא מקום של שוויון הזדמנויות ויכולות".

עם זאת היא מסייגת: "השאלה היא איך זה ייעשה. אם זה נעשה לצורך הפרדה זה גרוע. אם זה נעשה לתועלת הילדים, כדי לתת להם יותר מהדרוש להם — אני מאוד בעד".

תושבי דרום העיר, שניהלו בשנים האחרונות מאבק בשילוב ילדיהם עם ילדי הזרים, מוחים. "אני שמחה שהעירייה התפכחה ופתחה להם גנים בנפרד מהילדים שלנו", אומרת תושבת שכונת שפירא.

תושבת נוספת, שבנה עולה לגן חובה, אמרה השבוע: "סוף סוף העירייה עושה את מה שהיא הייתה אמורה לעשות מזמן. כל מי שמבקר אותנו וחושב שזו גזענות, מוזמן לקבל זרים לגנים של ילדיו. שהם יתמודדו עם הבעיות שאנחנו מתמודדים איתן. הייתי מאוד שמחה אילו העירייה הייתה פותחת קומפלקס של גנים כאלה בצפון ובמרכז תל אביב. כאן גרה אוכלוסייה חלשה, ומחלישים אותה עוד יותר כשמשלבים ילדים עם תרבות שונה שכלל לא דוברים את השפה. אנחנו נושאים בנטל.

"מי שיעז לומר שאנחנו גזענים, הגיע הזמן שיידע שהגזענים הכי הגדולים נמצאים בצפון העיר, ולפני ארבע שנים לא קיבלו את ילדי העובדים הזרים שלא היו מחוסנים למסגרות שלהם".

יואב גולדרינג, חבר מועצת העיר מעיר לכולנו ויו"ר ועדת הביקורת, מוחה על החלטת העירייה. "הכוונה המבורכת של העירייה להוסיף גני ילדים ובכך להיענות למצוקה הקיימת, אסור שתבוא דרך הפרדה של ילדים על בסיס צבע עורם", הוא אומר. "במקום לפתור את המצוקות של השכונות שבהן קיימים צפיפות רבה וצורך גדול בגני ילדים, בעיקר בדרום העיר, העירייה נענית להלכי רוח של הפרדה גזעית. לילדים בעיר זכות לנקודת התחלה שוויונית ולחינוך שוויוני מגיל הגן ועד האוניברסיטה. בכוונתי לפנות למשרד החינוך ולבדוק את ההחלטה התמוהה לשורשה".

מהעירייה נמסר: "גני ילדים מוקמים בהתאם לצרכים של השכונה. העירייה רואה את חובתה לספק חינוך הולם לכל ילד באשר הוא, על כן ילדי הקהילה הזרה בתל אביב־יפו משולבים בכל מוסדות החינוך בעיר".

 

http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4420418,00.html