ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

בשל התנכלות תושבים, סטודנטים מדרום סודאן הועברו מיישוב בעוטף עזה

תאריך: 26.8.18 מקור: הארץ, אלמוג בן זכרי

סטודנטים לחקלאות מדרום סודאן, ששוכנו ביישוב אבשלום שבמועצה האזורית אשכול במסגרת תוכנית ממשלתית, הועברו היום (ראשון) ליישוב אחר בעקבות התנגדות התושבים למגוריהם שם. חלק מהתושבים התנכלו לסטודנטים ודרשו לסלקם מאזור היישוב, וגם ראש המועצה האזורית, גדי ירקוני, ביקש להעביר אותם ליישוב אחר. לידי "הארץ" הגיעו שיחות מקבוצת הווטסאפ של היישוב שבהן נכתב בין היתר: "יש בעיה מאוד רצינית וצריך לטפל בה דחוף. אחרת, תזכרו טוב-טוב מה אני אומר, לא רחוק היום שיהיה ביישוב אונס, רצח ופריצות". תושב אחר כתב "מבחינתי הם לא בני אדם, הם חיות, אנסים, זבל של אנשים. מקומם לא פה".

15 הסטודנטים הגיעו לישראל לפני כמה ימים כחלק מקבוצה גדולה יותר ושוכנו באבשלום, במסגרת אחד מפרויקטי הדגל שמשותף לכמה משרדי ממשלה ובראשם משרדי החוץ והחקלאות. במסגרת התוכנית לומדים הסטודנטים הזרים על שימוש בחממות, טפטפות ופיתוחים נוספים, ומעבירים את הידע לארצם. לאחר שהתושבים גילו שבמקום מתגוררים דרום סודנים, חלקם איימו לצאת למחאה עד שהם יסולקו מהיישוב. בשבוע שעבר, סגרו ארבעה מתושבי המקום את שער היישוב בפני הסטודנטים ומנעו מהם להיכנס במשך כשעה וחצי. רק כשמפקד תחנת אופקים הורה להכניס את הסטודנטים, במקרה הצורך בליווי משטרתי, פתחו התושבים את השער.

"ניסינו לשכנע את התושבים שהם בסדר, אבל לא עזר כלום", סיפרה ל"הארץ" מנהלת התוכנית מטעם המכללה האקדמית אשקלון. "חוץ מזה שהם יעזבו, שום דבר לא ריצה אותם". בעקבות מחאת התושבים, החליטו במכללה האזורית להעביר את הסטודנטים ליישוב אחר במועצה, קיבוץ עין הבשור. "בשורה התחתונה אנחנו כבר מעבירים אותם כי חבל שהם יחוו תחושה לא נעימה", הסבירה מנכ"לית היחידה ללימודי חוץ של המכללה, דקלה אבוטבול. "היתה התלהמות מאוד-מאוד גדולה מצד התושבים. נציג שלי הלך להסביר, אבל הדבר היחיד שהרגיע אותם היה שאמרנו שהם יעברו... אין פה מה להתייפף, יש פה התנהלות לא תקינה ולא מכובדת".

בעקבות המחאה, התחייב מי שהשכיר את הבית עבור המכללה, אסף מדמוני, לפנות את הסטודנטים בתוך עשרה ימים. 

"אנחנו לא ממש מבינים מה קורה", אמר סטודנט אחר בקבוצה. "למעשה, כולם דיברו סביבנו תמיד בעברית, אז אנחנו לא יודעים עוד כלום. גם כשסגרו את השער, האנשים דיברו עם הנהג ולא הסבירו לנו מה קורה". 

"זה גזענות, אין משהו אחר", אמר ל"הארץ" בעל הדירה בו מתגוררים הסטודנטים, ניר דמרי. הוא סיפר כי בשבוע שעבר קיבל מכתב איום מעורכת דין ששכר היישוב, שבו היא דורשת ממנו להפסיק לאלתר את השכירות. במכתב נטען שהוא אינו רשאי להשכיר את הדירה ללא קבלת אישור מראש. "ביישוב יש הרבה שמשכירים ואף אחד לא קיבל שום אישור", אמר דמרי והוסיף שהדבר שבאמת מפריע לתושבים הוא צבע עורם של השוכרים.

יו"ר ועד היישוב, ניסים כליפה, אמר ל"הארץ" כי לדרישת התושבים אין קשר לגזענות. לדבריו, גם אם היה מדובר בסטודנטים אירופאים הוא היה דורש למצוא להם פתרון מחוץ לאבשלום. "אנחנו בסך הכול יישוב קהילתי שמונה כ-70 משפחות", אמר, "יצרנו קהילה מאוד הומוגנית. חשוב לנו, וגם העברנו תקנון שקובע זאת, שכל מי שמשכיר צריך לעבור ועדת קבלה. מה שקרה זה שהם פשוט הכניסו לשם קבוצה של אנשים, שאנחנו לא יודעים מי הם, מה הם. והופ, זה מה שיש ביישוב".

כליפה הוסיף ש"יש גזענים, אין ספק, כמו בכל חברה. אין חברה שנקייה מזה. אבל זו לא הסיבה שעשינו את ההפגנה". עוד אמר: "אם היתה באה משפחה של סודנים, אני הייתי מקבל אותם. הבעיה זה שאתה מכניס קבוצה של 15 אנשים ליישוב, לא אכפת לי מאיפה הם בעולם. אתה לא יכול להכניס קבוצה של 15 גברים לישוב כזה".

תושבת היישוב, ריקי נרדיה, אמרה ל"הארץ": "אנחנו יישוב קהילתי, אין מצב שיביאו לא 15 אריתראים, לא 15 רוסים ולא 15 אתיופים. אין דבר כזה, אנחנו יישוב קהילתי, זה יישוב למשפחות. זה לא יישוב לאנשים שיגיעו אלינו לפה ושאנחנו נפחד שהילדים שלנו יסתובבו". היא הוסיפה ששיכון הסטודנטים נעשה בלי כל תיאום עם התושבים. "לגיטימי שכשבן אדם כועס ועצבני, הוא מפחד. אני גרתי בדרום תל-אביב, אני יודעת מה זה לחוות את האנשים שם".

ראש המועצה ירקוני הסביר שפנייתו למכללה לא הייתה "בגלל שהם סודנים. הם היו יכולים להיות גם ישראלים. כשאתה מכניס 15 בחורים לדירה בתוך בית אחד, אז אנשים נכנסו לפאניקה של בחורים, התושבים לא היו מסכימים לאף בחור". הוא הוסיף ש"ביקשו ממני להתערב וזה הפך להיות קצת לא נעים ביישוב. אני פחדתי שזה יהפוך בדיוק לנושא הזה, שיגידו להם 'אהה, בגלל שהם כושים, בגלל שהם זה'. לא, בכלל לא, הדבר הזה לא קשור".

משרד החוץ הגיב לדברים: "משרד החוץ עומד בקשר ישיר עם המרכז האקדמי על מנת לוודא שהסטודנטים מדרום סודן זוכים ליחס הולם בהתאם לחוקי ישראל וערכיה. המשרד לא יתן יד לאפליה של הסטודנטים המשתתפים בתוכנית. משרד החוץ רואה חשיבות רבה בהמשך הפעילות מול מדינות מתפתחות. המשתלמים שחוזרים לארצותיהם מהווים נציגים חשובים של מדינת ישראל במקומותיהם ותורמים לחיזוק היחסים בין המדינות".

https://www.haaretz.co.il/news/local/1.6413525