ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

ברצח בת ה-12 בתל אביב, האלימות במשפחה ומצוקת מבקשי המקלט נפגשו שוב

תאריך: 27.11.18 מקור: הארץ, לי ירון

עוד בטרם התבררו במלואם הפרטים על החשד לרצח בת 12 אמש (שני), תלמידת כיתה ז' בבית ספר בדרום תל אביב, דבר אחד ברור: אלימות נגד נשים ומצוקתם של מבקשי המקלט הן שניים מהנושאים המוזנחים ביותר בידי ממשלות ישראל.

בשני המקרים - נשים ומבקשי מקלט - מונו צוותים ממשלתים בין-משרדיים לפתרון הבעיה, בשני המקרים מסקנות הצוותים מצהיבות כבר חודשים ארוכים, ובשני המקרים תקציבים שהיו יכולים לשנות את המציאות לא מועברים. כך, שתיים מהאוכלוסיות החלשות ביותר בחברה הישראלית מופקרות לגורלן ביודעין. הדבר היחיד שמפליא באירוע הקשה שהתרחש אמש, הוא שהוא לא התרחש עוד קודם.

24 נשים נרצחו מתחילת השנה, שתיים מהן אתמול. המספרים האלה חוזרים על עצמם מדי שנה. כמחצית מהקורבנות התלוננו במשטרה על אלימות לפני הרצח. ל-14% מהחשודים בתיקי אלימות כלפי נשים נפתח יותר מתיק אחד. ל-92% מהם יש שניים או שלושה תיקים, ול-8% מהם יש בין ארבעה ל-12 תיקים.

 

כבר בספטמבר 2014 הוחלט על הקמת ועדה בין-משרדית "דחופה" לטיפול באלימות במשפחה. דיוני הוועדה התארכו ורק ביוני 2016 היא הגישה את המלצותיה. אז, במקום ליישם אותן במהירות האפשרית, הוחלט על הקמת ועדה נוספת - שתהיה אחראית לממש את המלצות הוועדה הראשונה. שנה נוספת ישבה הוועדה השנייה, עד שביולי 2017 בהחלטה חגיגית אימצה הממשלה את תוכנית הפעולה, שעלותה הוערכה על ידי משרדי הממשלה ברבע מיליארד שקלים לאורך חמש שנים. בשבוע שעבר נחשף ב"הארץ" כי החלטת הממשלה היתה למעשה ריקה מתוכן, כשבאוצר כלל לא תקצבו את התוכנית בתקצוב ייעודי אלא התייחסו אליה כהמלצה בלבד. חלק ממשרדי הממשלה קיבלו תוספות של כמה מיליוני שקלים לטובת סעיפים שונים בתוכנית - אך עיקריה עדיין שוכבים במגירה.

שנים ארוכות מכהן בנימין נתניהו כראש הממשלה, אך השבוע הודה בפה מלא כי עד כה לא היה מודע כלל למצבן של הנשים המוכות. 200 אלף נשים בשנה, על פי הערכות משרד הרווחה. לאחר ביקור במקלט לנשים מוכות, סיפרו אנשיו כי הוא "היה מטולטל". מיד עם חזרתו הוא הכריז על הקמת ועדה נוספת, הפעם ועדת שרים לנושא. רק לאחר ששריו סיפרו לו כי כבר קיימת ועדה כזו, הוא הודיע כי הוא יעמוד בראשה בעת דיונים על אלימות במשפחה במקום השר לביטחון פנים ארדן. טוב יעשה ראש הממשלה אם במקום להקים עוד ועדות שרק יפרסמו עוד מסקנות - הוא יורה אחת ולתמיד על תקצוב מסקנותיה החשובות של הוועדה האחרונה. נכון גם שיעקוב אישית אחר יישומן.

כך או כך, האוכלוסייה היחידה לידה טיפול הממשלה באלימות במשפחה נראה טוב הם מבקשי המקלט. לאור מאמצי הממשלה לגרשם מישראל, לא פעם שוכחים רבים כי הם שוהים כאן כדין ומכוח רישיונות ישיבה שמעניקה להם רשות האוכלוסין וההגירה. למעשה, המדינה מכירה בכך שהם "אינם ברי הרחקה", אך גם עומדת על כך ש"אינם ברי קבלה". שוב ושוב מודיעה הממשלה בניסוחים שונים, כי העובדה שאי אפשר לגרש אותם, לא אומרת שצריך לאפשר להם כאן חיים סבירים. בינתיים אנשים אלו חיים בעוני מחפיר, ורבים מהם במצב של הישרדות מתמדת, ללא מעמד, ללא ביטחון תעסוקתי, עובדים בשכר נמוך ש-20% ממנו נלקח מהם בשל חוק הפיקדון ויוחזר אליהם רק כשיעזבו את הארץ. רבים מהם עברו בדרכם לישראל חטיפות, אונס והתעללות וסובלים מפוסט-טראומה. כאן הם חיים תחת איומים חוזרים ונשנים בגירוש.

למרות שברור כי רבים ממבקשי המקלט זקוקים לסיוע של הרווחה, בין השאר כדי למנוע מצבים של אלימות במשפחה, המחלקות השונות לשירותים חברתיים לא מעניקות להם טיפול סוציאלי כיום, אלא במקרים חריגים של סכנת חיים. גם בעניין מחדל זה, כתב מבקר המדינה דו"ח חריף כבר בשנת 2014: "הזרים בישראל, שרובם מגיעים ממדינות לא מפותחות, חווים משברים גם על רקע תרבותי ואינם נהנים מחוסן קהילתי. עקב כל אלה עלולים זרים אלו להזדקק לשירותי רווחה בהיקף נרחב יותר מזה המקובל בקרב כלל האוכלוסייה בישראל".

המבקר אמנם דרש מהרווחה לבחון את מדיניותה, אך צוות בין-משרדי לבחינת הנושא החל לפעול רק ב-2017, והגיש את מסקנותיו לשרים ביולי 2018. חמישה חודשים חלפו, ואולם חילוקי דעות בין משרדי הממשלה מונעים את אישורן ויישומן הסופי. רק אתמול דן בג"ץ בעתירה של א.ס.ף (ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל) נגד שר הרווחה, חיים כץ, בדרישה לפתוח את הלשכות בפני מבקשי מקלט. "מתי הוגש הדו"ח לשרים?", שאלה נשיאת בית המשפט העליון את נציג המדינה בדיון. "לפני חמישה חודשים", הוא ענה.

חמישה חודשים במקרה אחד וארבע שנים באחר - נראה שהמדינה גוררת רגליים בקבלת החלטות ומתן תקציבים בשני הנושאים. אולי עכשיו, רצח בת ה-12 יספיק בשביל שהמדינה תתקצב סוף סוף את התוכנית למניעת אלימות במשפחה? אולי תסכים לפתוח את מחלקות הרווחה לטיפול במבקשי מקלט?

"לא הגיע הזמן להחליט?", שאלה אתמול נשיאת העליון את נציג המדינה, מבלי לצפות לתשובה.

https://www.haaretz.co.il/news/law/.premium-1.6695393