ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

בניגוד לטענות בישראל, שווייץ מבהירה: לא נגרש מבקשי מקלט לאריתריאה

תאריך: 30.7.18 מקור: הארץ, לי ירון

שווייץ מבהירה כי אינה מגרשת משטחה מבקשי מקלט מאירתריאה, בניגוד לטענות בישראל ולפיהן תפסיק להעניק מעמד פליט ליוצאי אריתריאה ותגרש אלפים מהם. במכתב של שגרירות שווייץ בישראל, שהגיע לידי "הארץ", הובהר כי כל בקשת מקלט של אזרח אריתריאה נבחנת באופן פרטני, וכי גירוש בכפייה נחשב ל"אסור, בלתי סביר ובלתי אפשרי", גם אם קיימת אפשרות חוקית להחזיר חלק מהם לארצם.

לפי נתונים רשמיים של ברן, 75.2% ממבקשי המקלט מאריתריאה עד יוני 2018 זכו למעמד רשמי בשווייץ, המעניק להם הגנה מפני גירוש, זכויות סוציאליות ואפשרות לעבוד כחוק ו-58.3% הוכרו כפליטים באופן מלא. הנתון המקביל בישראל עומד על פחות מ-0.1% (כיום חיים בארץ כ–26 אלף מבקשי מקלט מאריתריאה, עשרה מהם הוכרו כפליטים). מי שבקשת המקלט שלו נדחתה יכול להמשיך לחיות בשווייץ מבלי להיעצר או להיות מגורש, עם זכויות רווחה ובריאות בסיסיות.

בשגרירות התייחסו לשני התיקים, ש"עוררו דיונים רבים בישראל" לפי המכתב: דחיית בקשות מקלט של אשה שיצאה מאריתריאה בגיל 29, לאחר שחרורה משירות צבאי, ושל בן 21 שנמלט מארצו לפני שהתגייס לצבא. למרות הסירוב לבקשה, השניים הורשו להישאר בשוויץ.
 
לאחר דחיית בקשתו של בן ה-21, מוקדם יותר החודש, נטען בכלי תקשורת בארץ ובקרב פעילים בעד הגירוש כי "מדובר בתקדים דרמטי, הקובע כי אין מניעה חוקית להרחקת אריתריאים לארצם". בעקבות דחיית בקשתה של בת ה-29, בשנה שעברה, כתב בערוץ 7 שר הפנים לשעבר גדעון סער כי "על הדרג המדיני בישראל להשתמש בתקדימים אלה ולאלץ את המערכת המשפטית שלנו לצאת מ'אזור הנוחות' שלה". יו"ר ועדת הפנים בכנסת יואב קיש אמר השבוע כי ניתן להסיק ממדיניות השווייצים, כפי שבאה לידי ביטוי במכתב, שאין מניעה להחזיר את האריתריאים לארצם.
 
בנוסף, דווח בישראל כי שווייץ מגרשת לאריתריאה 3,200 מבקשי מקלט. מעמדם אכן נבחן, אך אם יתברר כי אינם בסכנה אם ישובו לארצם הם לא יגורשו אלא יורשו להישאר וייאלצו להסתפק בשירותים סוציאליים בסיסיים בלבד.
 
אנשי השגרירות כתבו כי "ישנם שני סוגים מובחנים של מעמד זמני בשווייץ: אחד עבור פליטים בעלי עילות רטרואקטיביות למקלט – סיכון אישי שנוצר במהלך או לאחר הבריחה – ושני עבור אנשים שלא הוכרו כפליטים אבל גירושם נחשב לאסור, בלתי סביר ובלתי אפשרי. מדיניות כללית אינה יכולה להשפיע על יחידים ללא בחינה פרטנית".
 
בנוסף, הובהר כי "משתמטים מצבא אריתריאה (אנשים שקיבלו צווי גיוס לצבא אך סירבו להיענות להם, ל"י) וכן עריקים, מוכרים בשווייץ כפליטים, שכן הם חשופים לסיכון של ענישה בלתי אנושית אם יוחזרו לאריתריאה. השאלה האם יקבלו מעמד פליט או מעמד זמני תלויה במקורה (הכרונולוגי) של הרדיפה הצפויה". לפי השגרירות, במקרה הראשון, הרדיפה היא שהובילה לבריחה, ובמקרה השני, הרדיפה היא תולדה של הבריחה עצמה.
 
לפי המכתב, פסק הדין האחרון אינו משפיע על יכולתם של אזרחי אריתריאה לחיות בשוויץ, ולא יביא לגירושם, והוא ממילא אינו נוגע למי שכבר הוכר כפליט. "גירושם של אנשים שבקשת המקלט שלהם נדחתה הינו סביר ומותר", נכתב, "גם אם הם עלולים להיקרא לגיוס לשירות צבאי בשובם. תנאי החיים בשירות הצבאי הינם קשים. ישנם דיווחים על התעמרות והתעללות מינית במהלך השירות הצבאי, אך לא בהכרח באופן גורף. חיילים בצבא אריתריאה יכולים להיחשב כעובדי כפייה. תנאי השירות הינם בעייתיים, אבל לא עד כדי כך שיהפכו את הגירוש לבלתי חוקי".
 
בנוגע לדחיית הבקשה של האשה שסיימה את שירותה, נכתב: "החזרתם של אזרחי אריתריאה לא יכולה להיחשב באופן כללי כבלתי סבירה. יציאה לא חוקית מהמדינה אינה מבססת עילת מקלט בפני עצמה, בהיעדר גורם סיכון נוסף. אנשים שכבר השלימו את שירותם הצבאי אינם בהכרח חשופים לסיכון". עם זאת, היא לא גורשה משווייץ ולא נעצרה.
 
בשגרירות הדגישו כי גם לאחר שתי הפסיקות המדוברות, "שווייץ תמשיך לבצע בחינה פרטנית, רצינית ומלאה של כל תיק, על מנת לבדוק שאין כל סיכון קונקרטי לאדם הנדון. אנשים החשופים לסכנת רדיפה לא יוחזרו ויקבלו הגנה בשווייץ. אפשרות ההחזרה תיבחן רק ככל שהיא תוכר כמותרת, סבירה ומעשית. שווייץ איננה מחזירה אזרחים אריתראים בכפייה".
 
סיגל רוזן, מהמוקד לפליטים ולמהגרים, מסרה: "מדיניות המקלט של שווייץ אכן הפכה נוקשה וקפדנית במיוחד, אך המדינה היחידה שמגרשת אריתריאים היא סודאן, שהרודן העומד בראשה מבוקש על ידי בית הדין הפלילי הבינלאומי בגין רצח עם. אף מדינה דמוקרטית לא מגרשת לאריתריאה בכפייה ונציגי משרדי המשפטים והחוץ הבהירו לבאי הוועדה שהגירוש כלל לא עומד על הפרק. נראה היה שעצם הדיון בכך בכנסת, נועד רק על מנת לייצר שוב כותרות של גירוש שאולי יצליחו להפחיד עוד כמה מבקשי מקלט מספיק כדי שיימלטו מכאן לאוגנדה".