ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

בלחץ ביהמ"ש, בוטלה הפרדה של ילדי מבקשי מקלט בגנים בנתניה

תאריך: 26.2.19 מקור: הארץ, אור קשתי

בלחץ בית המשפט המחוזי מרכז, בוטלה אתמול (שני) הפרדה של ילדי מבקשי מקלט מאריתריאה הגרים בנתניה - והם יפוזרו בגנים שונים ברחבי העיר. זאת בעקבות עתירה נגד החלטת העירייה לרכז כמה עשרות ילדים בגן נפרד, ליד השוק העירוני. במחאה על ההפרדה שנכפתה עליהם, בחרו רבים מההורים שלא לשלוח ילדיהם לגן.

על פי החלטת השופטת ורדה מרוז, הילדים האמורים לעלות לכיתה א' בשנה הבאה יפוזרו כבר בימים הקרובים בין מסגרות שונות. בנוגע להרכב התלמידים התחייבה העירייה כי "ייעשה מאמץ" שהוא לא יכלול רק ילדים של מבקשי מקלט. "אנחנו שמחים שלא תהיה הפרדה", אמר אחד ההורים, פיקאריה טספמיכאל.

לקראת שנת הלימודים הנוכחית העבירה עיריית נתניה כ-70 ילדים בגילים שונים לגן, הצמוד לשוק העירוני. הגן עצמו אמנם שופץ, אבל סביבתו הקרובה סבלה מהזנחה קשה. בשנה שעברה למדו רבים מהילדים עם בני גילם הישראלים. למילכה אמיסום, בת חמש, "היו חברים מאוד טובים בגן הקודם", כפי שסיפר אביה אווט ל"הארץ" לפני כמה חודשים. "היא אהבה ללכת לימי הולדת שהוזמנה אליהם. היא לא מבינה למה היא צריכה ללכת לגן אחר ולמה אין ישראלים בגן שלה".

"איך הילדה שלי תתרגל לישראלים שתפגוש בשנה הבאה בבית הספר?" הוסיף אז פיקאריה טספמיכאל, "אני לא רוצה שהילדה שלי תחשוב שהיא אחרת, שהיא תרגיש את הגזענות. היא עוד לא פקחה את העיניים שלה".

לטענת העירייה, ריכוז הילדים בגן נפרד נבע מ"גידול במספר הילדים שלא היו מוכרים עד תחילת ההיערכות לשנה החדשה", ולפיכך "העירייה נאלצה למצוא פתרון מיידי והחליטה להכשיר שני גנים שעברו התאמות ושדרוג". עוד הדגישו ברשות המקומית כי הגנים קיבלו את אישור משרד החינוך.

לפני כמה שבועות הגיש עו"ד הרן רייכמן, מהקליניקה למשפט ולמדיניות חינוך בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, עתירה נגד עיריית נתניה. בדיון בבית המשפט המחוזי הודיעה נציגת העירייה כי בנוגע ל-19 הילדים שאמורים לעלות בשנה הבאה לכיתה א' "נעשה מאמץ לשבץ אותם כבר עכשיו בגנים שונים, כדי שייחשפו לילדים (ישראלים, א"ק)". היא הוסיפה כי לאחר הסדרת הרישום לשנה הבאה יהיה השיבוץ "בפיזור נכון". עוד הצהירה העירייה כי "הוסרו המכשולים התברואתיים ודוכני הרוכלות באזור הגן".

טספמיכאל סיפר כי "הילדים הגדולים יקבלו תוך כמה ימים הודעה איפה הם ילמדו, אולי בגנים הקודמים, עם החברים הישראלים שלהם. שמחנו מאוד שבית המשפט הסכים שהילדים צריכים ללמוד יחד כמה חודשים, לפני שהלימודים מתחילים בבית הספר".

לדברי עו"ד רייכמן, "בית המשפט המחוזי שלח מסר ברור שלפיו מדיניות של הפרדה על רקע מעמד, צבע או לאום לא תתקבל במערכת החינוך הישראלית. מסר זה צריך להדהד ברשויות נוספות ובמשרד החינוך כדי שיתאימו את כל מסגרות החינוך לקליטה הטרוגנית ואינטגרטיבית של תלמידים ללא כל סוג של הפליה".

עיריית נתניה מסרה בתגובה: "העתירה נמחקה. אנו שמחים כי ילדי העותרים יחלו ללכת לגנים שהקמנו החל ממחר, למעט הילדים העולים לכיתה א' בשנה הבאה שישובצו בגנים ברחבי העיר. כמו כן, דוכני הרוכלות מאזור הגן פונו".

 

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.6965195