ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

בית הדין: רשות האוכלוסין מקשה על הגשת בקשות מקלט חדשות

תאריך: 8.1.18 מקור: הארץ, אילן ליאור

בית הדין לעררים בתל אביב מתח ביקורת על הגבלת האפשרות להגיש בקשות מקלט חדשות בישראל. בהחלטה שניתנה באחרונה קבע בית הדין כי רשות האוכלוסין וההגירה מקשה על הגשת בקשות מקלט חדשות וכך מונעת מרבים גישה למערכת מקלט. 

את הבקשות ניתן להגיש רק ביחידה המטפלת בבקשות המקלט (RSD) במשרד הפנים, הממוקמת בדרום תל אביב. על מנת להגיש אותן יש צורך להיכנס למשרדי היחידה, אך זה זמן רב מגבילה הרשות את מספר הנכנסים מדי יום. תורים ארוכים משתרכים באופן קבוע מחוץ למשרדים, כאשר רבים מגיעים כבר בשעות הערב וממתינים על המדרכה עד הבוקר, בתקווה שיצליחו להיכנס.

בתור יש דוחק רב, ולא פעם מתפתחות תקריות אלימות במשך ההמתנה. מתווכים רבים מטעם עצמם מציעים עזרה בתמורה לתשלום. רק מעטים מצליחים להיכנס לבניין ולהגיש בקשת מקלט, ואילו אחרים נדרשים לחזור במועד אחר. רבים מעידים כי ניסו להגיש בקשת מקלט פעמים רבות ולא הצליחו. רשות האוכלוסין מסרבת לקבוע לממתינים תור מסודר למועד אחר, כפי שעשתה בעבר. למרות שהרשות התחייבה לפני כשנה כי עד מאי 2017 יימצא פתרון לבעיה, עד כה דבר לא השתנה.

חלק ממבקשי המקלט פנו להליכים משפטיים בדרישה להורות לרשות לאפשר להם להגיש בקשת מקלט. בתגובה טענה באחרונה רשות האוכלוסין כי התורים התקצרו באופן משמעותי ואין כל מניעה להגיש בקשות מקלט חדשות. מנגד, גבר זרם העררים שהוגשו לבית הדין לעררים בתל אביב, בטענה שהרשות מונעת הגשת בקשות חדשות. דיינת בית הדין לעררים בתל אביב, באפי תם, שדנה בתיקים, ערכה לאחרונה ביקורים ללא תיאום ביחידה בהסכמת הרשות.

"לאחר שהמשיב נתן הסכמתו, ביקר בית הדין פעמיים ביחידת הטיפול במבקשי המקלט ונוכח כי כל אותן תופעות המתוארות במספר רב של עררים המוגשים במהלך החודשים האחרונים, אכן מתרחשות", כתבה הדיינת בהחלטה שנתנה לפני כשבועיים, בעקבות ערר שהגיש עו"ד גיא דוד בשמו של אזרח סרי לנקה. "בין היתר, המתנה ממושכת בתורים, ניהול התורים בידי גורמים חיצוניים, אי סדרים, אלימות ובריונות, כשלמעשה ממתינים רובם לשווא — שכן בפועל הותרה כניסתם של בודדים, כשגם לגביהם התברר כי חלקם נכנסים אך בסופו של דבר לא מתאפשרת הגשת הבקשה".

היא הורתה לרשות האוכלוסין להתייחס בכתב "לכל אותן תופעות שאינן מתיישבות עם הודעתה בדבר קיצור התורים ומשך ההמתנה". כמו כן, הורתה לרשות לפרט את כל הפעולות שננקטו להסדרת התורים, כולל דיווחים למשטרה, תדירות בואה של המשטרה למקום ופעולות לשמירה על הסדר הציבורי. הדיינת ביקשה מהרשות למסור גם נתונים על מספר הפונים שהותרה כניסתם לבניין מדי יום בחודשיים שקדמו למתן ההחלטה.

חן בריל אגרי מארגון אמנסטי אינטרנשיונל ישראל תיעדה אתמול (ראשון) את המתרחש מחוץ ליחידה. היא מעריכה כי כ–200 בני אדם, רובם אפריקאים, המתינו בתור בצפיפות רבה במטרה להגיש בקשת מקלט. רק 28 הורשו להיכנס לאחר שעות של המתנה, וכל השאר נשלחו לבתיהם בלי שניתנה להם אפשרות להגיש בקשת מקלט. ניידות משטרה הוזמנו למקום כדי להסדיר את התור. היא מספרת כי לאחר שהמאבטחים בכניסה הודיעו שלא יוכנסו עוד אנשים היום, פנה אליהם אחד הממתינים ואמר כי הוא מנסה להגיש בקשת מקלט כבר ארבעה חודשים ולא מצליח. המאבטח השיב לו כי אינו היחיד, וכי "כולם פה מנסים כבר ארבעה חודשים".

לפני כשבועיים עתר המוקד לפליטים ולמהגרים לבג"ץ בדרישה להורות למדינה לא לגרש אפריקאים שניסו להגיש בקשת מקלט ולא הצליחו. המוקד ציין כי זה זמן רב יש קושי להגיש בקשות מקלט בישראל, בשל עומס ביחידה המטפלת בבקשות. לעתירה צורפה רשימה שמית של 113 מבקשי מקלט שניסו להגיש בקשת מקלט ללא הצלחה. "גיבוש תוכניתלגירוש המוני של מבקשי מקלט למדינות שלישיות, כאשר כידוע היטב למשיב, עצם האפשרות להגיש בקשת מקלט מדיני ובחינתה כהלכה חסומה בפניהם, הלכה למעשה, זה תקופה ארוכה, הינה התנהלות פגומה וחסרת תום לב באופן קיצוני ומובהק", נכתב בעתירה שהגיש עו"ד עלא ח'אטר.

למרות זאת, בהודעתה לפני שבוע על תחילתו של מבצע גירוש מבקשי המקלט, הבהירה רשות האוכלוסין וההגירה כי מי שלא הגיש בקשת מקלט עד סוף 2017, אינו מוגן מגירוש, גם אם יגיש בקשה בתקופה הקרובה. "בקשות למקלט מדיני שיוגשו לאחר 1/1/18 לא יעכבו את הדרישה ליציאתו של מסתנן למדינה שלישית", נכתב בהודעת הרשות. מנגד, כ–8,500 אריתראים וסודאנים שהגישו בקשת מקלט עד סוף 2017 וטרם נענו, לא יגורשו בשלב ראשון. כ–2,300 מהם הם יוצאי חבל דארפור בסודאן, שחלקם ממתינים למענה כמה שנים.

מנתונים שפרסמה באחרונה רשות האוכלוסין עולה כי בשנת 2017 הוגשו כ–11,600 בקשות מקלט חדשות של אזרחי ארבע מדינות: אוקראינה, גאורגיה, אריתריאה וסודאן. כשני שליש מהבקשות האלה היו של אוקראינים, אך רובן הוגשו לפני כניסתו לתוקף באוקטובר של נוהל שמאפשר לרשות האוכלוסין לדחות בהליך מקוצר בקשות מקלט של אזרחי אוקראינה. הרשות לא מסרה נתונים על בקשות מקלט של אזרחי מדינות אחרות.

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.5630646