ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

ביוזמת גבאי, המחנה הציוני הפך את עמדתו והחליט לתמוך בגירוש מבקשי המקלט

תאריך: 20.11.17 מקור: הארץ, חיים לוינסון ויהונתן ליס

ביוזמת יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, הפכה סיעת המחנה הציוני את עמדתה והחליטה לתמוך היום (שני) בהצעת החוק הממשלתית לגירוש ולכליאה של מבקשי מקלט. 11 מחברי הכנסת תמכו בעמדת גבאי בישיבת הסיעה ותשעה התנגדו לה. ואולם רק ארבעה ח"כים ובהם יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג הצביעו בעד החוק במליאת הכנסת, בשעה שחבריהם נעדרו מההצבעה אף שנכחו במשכן. ההצעה אושרה בקריאה ראשונה, ברוב של 53 תומכים לעומת עשרה מתנגדים.

שר הפנים אריה דרעי והשר לביטחון פנים גלעד ארדן הצהירו בשבוע שעבר שבכוונתם לפעול לסגירת מתקן חולות, כך שבפני מבקשי המקלט בישראל יעמדו שתי ברירות: עזיבה לרואנדה או כליאה ללא הגבלת זמן. אתמול אישרה הממשלה פה אחד את הצעתם של דרעי וארדן, להיערך לסגירת המתקן בתוך ארבעה חודשים, והיום נדרשו הח"כים לאשר את ההחלטה.

ההחלטה לתמוך בהצעת החוק נפלה בדיון שקיימו גבאי ויו"ר הסיעה יואל חסון לפני ישיבת הסיעה, שבה דנו בהצבעות הצפויות השבוע. בישיבת הסיעה הסביר גבאי את עמדתו בנוגע להצעה: "לא צריכים להיות יותר צדיקים מבג"ץ", אמר. "אנחנו נשלם מחיר כבד על ההתנגדות לחוק, זה ייתפס לא טוב בציבור". לצדו התייצבו הרצוג, שאמר ש"המסתננים תפסו עבודות לערבים ישראלים", וחסון שלדבריו "החוק תואם את פסק הדין של בג"ץ". מלבד הרצוג וחסון תמכו בחוק גם יו"ר התנועה ציפי לבני, איציק שמולי, חיליק בר, איתן ברושי, נחמן שי, רויטל סויד, איילת נחמיאס ורבין ושני חברי הכנסת הטריים, סאלח סעד ולאה פדידה.  

חברי כנסת אחרים התנגדו לשינוי עמדת הסיעה. חברת הכנסת יעל כהן פארן שאלה מדוע השתנתה העמדה, וחברת הכנסת שלי יחימוביץ' אמרה כי "מבחינה מוסרית אי אפשר לתמוך בזה". ח"כ זוהר בהלול אמר: "אינני מבין איך המפלגה יכולה לתמוך במהלך לא מוסרי של הימין המבקש לזרוק פליטים לעזאזאל. אנגלה מרקל היתה מוכנה לקחת את הסיכון הפוליטי עד יום הבחירות ולעמוד על עמדתה המוסרית לקלוט אלפי פליטים ואנחנו כאן מהססים ומתפתלים. מדינת ישראל יכולה להתמודד עם כמה עשרות אלפי פליטים ולפזר אותם ברחבי הארץ". בסוף הדיון התנגדו לחוק יחימוביץ', מרב מיכאלי, סתיו שפיר, עמר בר לב, איל בן ראובן, קסניה סבטלובה, זוהיר בהלול, עמיר פרץ ויעל כהן פארן. הח"כים יוסי יונה ומיכל בירן נמנעו בהצבעה על עמדת הסיעה. 

לבסוף נכחו בהצבעה במליאה ותמכו בחוק רק ארבעה חברי כנסת: הרצוג, חסון, נחמיאס ורבין ופדידה. זאת, אף שבמשכן נכחו באותה עת 17 מחברי הסיעה. רוב חברי יש עתיד, שקיבלו חופש הצבעה, תמכו בחוק, ובהם יו"ר המפלגה יאיר לפיד ויו"ר הסיעה עפר שלח. שתיים מחברות הכנסת של המפלגה, יעל גרמן וקארין אלהרר, הצביעו נגד ההצעה.

אשתקד הציגה המחנה הציוני תוכנית, שעליה חמתו כל חברי הסיעה, להענקת רשיון ישיבה בישראל ל–41 אלף מבקשי מקלט שלא ניתן להשיב לסודאן ולאריתריאה. הסיעה קראה לאפשר למבקשי המקלט לעבוד כחוק, והציעה להעניק תמריצים כספיים ליישובים שיסכימו לקלוט אותם, כך שלא יתרכזו בדרום תל אביב. הצהרות דומות מופיעות במצע שפרסמה המפלגה לקראת הבחירות ב–2015.

גבאי פרסם היום הודעה, שבה נימק את עמדת המחנה הציוני. "חובתנו לתמוך כשנעשה ניסיון בעניין", מסר בהתייחסו לסוגיית מבקשי המקלט. לדבריו, מתקן חולות צריך להיסגר כיוון שלא נתן מענה לבעיה. "מסתנני העבודה הלא חוקיים לא יכולים להישאר כאן יותר", הצהיר, אך הוסיף שעל המדינה לאתר מבקשי מקלט שראויים למעמד פליט ולהעניק להם הגנה. ח"כ שי הסביר מדוע תמך בחוק בישיבת הסיעה. "אני כל הדרך אמרתי צריך להוציא אותם באופן אנושי והומאני", אמר. "עכשיו רוצים לקדם ההסדר עם רואנדה, ניתן לזה הזדמנות".

בדיון בהצעה במליאה תקפה ח"כ מיכל רוזין (מרצ) את התייצבות המחנה הציוני לצדו. "מי ששכח להיות יהודי זה לא אנחנו, אלא אבי גבאי", האשימה. "לצערי גם חבריי מהמחנה הציוני נכנעים לפופוליזם. אין מפלגת שמאל ראויה שתתמוך בגירוש תחת הסכם חשאי למדינה שלא תדאג לצורכי הפליטים". ח"כ בן ראובן מהמחנה הציוני, שנעדר מההצבעה על החוק, אמר שסגירת חולות מקובלת עליו אך שאינו יכול לתמוך בחוק כיוון שלפיו "אלפים שמגיעות להם זכויות יעופו מכאן לכל הרוחות בדרך שנוגדת את החוק הבינלאומי והמוסר הבסיסי שלי כישראלי". 

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) תקף במליאה את הממשלה: "תפסיקו למכור לאנשים סיסמאות ללא כיסוי, תתחילו לתת פתרונות. כמה פעמים אנחנו שומעים את הסיפור הזה, ש'הנה אנחנו הולכים לגרש את כל מבקשי המקלט'. אני לא רואה אתכם מעלים 40 אלף איש ואשה וילד וילדה על מטוסים. הסיפורים על חולות שייתן תשובה לכל הבעיות, שפכתם על זה מילארד וחצי שקל שהיה אפשר להשקיע בדרום תל אביב".

סגן השר משולם נהרי השיב מטעם הממשלה: "המסתננים הם מבקשי עבודה שמשבשים את חיי התושבים. מתי הייתם בתל אביב? ראיתם את המצוקות של התושבים, אנשים שנולדו שם, שלא יכולים לגדל ילדים או ללכת בביטחון? למה הם לא הלכו לרמת אביב ולהרצליה? למה רק בדרום תל אביב? זו תופעה שלילית שפוגעת בחברה ובשוק העבודה והיא נטל משמעותי על מערכות הבריאות, החינוך והרווחה".

https://www.haaretz.co.il/news/politi/.premium-1.4611306