ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

ביהמ"ש: גירוש נתיני דרום סודן חוקי; ישי: בהמשך נרחיק היתר

תאריך: 7.6.12 מקור: כתבי nrg מעריב

ביהמ"ש לעניינים מנהליים בירושלים דחה את עתירת ארגוני זכויות האדם נגד החלטת שר הפנים להפסיק את מדיניות ההגנה על נתיני דרום סודן ובכך נתן למעשה אור ירוק לגירושם. "מדובר על מלחמה לשימור החלום הציוני-יהודי בישראל", טען השר ישי

בית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים נתן הבוקר (ה') אור ירוק לגירוש נתיני דרום סודן השוהים בישראלים בכך שדחה את העתירה שהוגשה נגד החלטת שר הפנים אלי ישי להפסיק את "מדיניות ההגנה" על הנתינים. בעקבות ההחלטה הדגיש ישי כי בהמשך יורחקו גם יתר המסתננים. 
 
במשך שנים הנהיג ישי מדיניות של "הגנה קולקטיבית" או "הגנה זמנית" שמכוחה לא הורחקו נתיני דרום סודן ששהו בישראל, אך גם לא התברר אם הם מקבלים מעמד של פליטים מכוח אמנת הפליטים.
 

בתחילת השנה הודיע שר הפנים על שינוי במדיניות והחל בנקיטת פעולות אכיפה נגד שוהים בלתי חוקיים מדרום סודן שלא יעזבו מרצונם.

בעקבות זאת, עתרו לבית המשפט ארגוני זכויות אדם בטענה שהחלטת שר הפנים אינה סבירה ואינה מידתית. הטענה המרכזית הייתה שהמצב בדרום סודן הוא מצב של לחימה ופגיעה באזרחים כמו גם עוני, העדר טיפול רפואי ועוד. לטענתם, מצב זה לא השתנה מהותית לאחר ההכרזה על עצמאות דרום סודן ב-2011. 

ישי: שלא יתפזרו בערי ישראל
 

עוד בטרם דן השופט יגאל מרזל בטענות הצדדים, הוצא צו ביניים המשהה את החלטת שר הפנים, ולאחר דיון שהתקיים בתחילת השבוע נפסק היום כי העתירה נדחית. השופט מרזל מציין כי לשר הפנים שיקול דעת רחב בכל הקשור בהסדרת הכניסה לישראל והשהייה בה. עם זאת, שיקולי השר שלובים בהתחייבות המדינה להימנע מלהרחיק אדם למדינת מוצאו אם נשקפת סכנה לחייו.

בית המשפט התייחס לחוות הדעת שהוצגה על ידי משרד החוץ במסגרת העתירה, ולפיה יש אמנם אזורי סיכון בדרום סודן אך לא בכל המדינה, כך גם לפי נציבות האו"ם לפליטים. בית המשפט מצא שאין עילה להתערב בהחלטת שר
 
הפנים להפסיק את המדיניות. משרד הפנים הודיע שיבצע בדיקות פרטניות למבקשי ההגנה וכי כל מקרה ישקל לגופו. 
 

אלי ישי בירך על החלטת בית המשפט, שלדבריו תאפשר לגורמי האכיפה לגרש כ-1,500 מסתננים שהגיעו מדרום סודן." אני מקווה שזהו רק הצעד הראשון בשורת צעדים שיאפשרו לגרש גם את נתיני אריתריאה וסודן", אמר.

עוד הדגיש שר פנים כי הוא דבק בעמדתו לבנות עיר אוהלים ומתקני כליאה נוספים לאכלוס כל המסתננים, "כדי שלא יתפזרו בערי ישראל ויתמקמו בהן" והוסיף: "לא מדובר במלחמה במסתננים, אלא במלחמה לשימור החלום הציוני-יהודי בארץ ישראל"

דנון: הגיע הזמן למעשים
 

עקבות החלטת בית המשפט, פנה יו״ר השדולה לטיפול בבעיית המסתננים, ח״כ דני דנון פנה לשר הפנים בקריאה לגרש את הנתינים מדרום סודן לאלתר: ״די עם הדיבורים, הגיע זמן למעשים", אמר דנון והוסיף: ״המתייפייפים נכשלו בניסיונותיהם למנוע את הגירוש של המסתננים הבלתי חוקיים מדרום סודן ועל מדינת ישראל לפעול ללא דיחוי לגירושם״.

דנון הודיע כי יקיים ישיבת מעקב בשבוע הבא לבחינת סטטוס הגירוש: ״אין שום סיבה שכל 3,000 הדרום סודאנים לא יגורשו בשבועיים הקרובים, כל מצב אחר יהווה מחדל״. אמר.

דנון, שביקר בדרום סודן באוגוסט האחרון ונמצא בקשרים הדוקים עם נשיא דרום סודן, הדגיש כי כבר לפני שמונה חודשים  רצתה דרום סודן לקלוט את אזרחיה אך העתירות לבג״ץ הן שמנעו זאת. ״מדובר בתחילת הפתרון לבעיית המסתננים בישראל - היום נתיני דרום סודן, בהמשך נגרש את כולם״, הבהיר. 

ארגוני הסיוע: לאפשר לנתינים להיערך לגירוש
 

ח"כ יואל חסון אמר בעקבות ההחלטה כי החלטת בית המשפט נתנה את החותם הסופי לגירוש ההמוני שממשלת ישראל חייבת להוציא לפועל. "הבוקר אישר בית המשפט כי אותם עשרות אלפי מהגרים מגיעים לישראל לא בגלל סכנה הנשקפת לחייהם אלא בגלל רצונם לשפר את רמת חייהם. אני מחזק את ידיו של שר הפנים וקורא לו ולגורמים האחראיים להתחיל בגירוש עוד היום ולא להמתין עוד דקה נוספת".
 

ארגוני הסיוע לפליטים ולמבקשי מקלט הביעו צער על ההחלטה לדחות את העתירה. מהארגונים א.ס.ף, האגודה לזכויות האזרח, רופאים לזכויות אדם, המרכז לקידום פליטים אפריקאים ומוקד הסיוע לעובדים זרים נמסר: "אנו חוששים לשלומם ולביטחונם של המגורשים ובמיוחד לשלום הילדים העומדים להישלח למקום מסוכן".

"הקהילה הדרום-סודנית היא אוהדת ישראל, ונאבקה בחודשים האחרונים באמצעים חוקיים להגן על עצמה והיום היא מבקשת כי רשות ההגירה תאפשר את היערכותה לעזיבתם של בני הקהילה בצורה מכובדת ולא כפושעים. אנו דורשים כי המדינה תעמוד בהתחייבותה אשר עוגנה בפסק הדין לאפשר לחברי הקהילה להגיש בקשות מקלט פרטניות וכי תבדוק בקשות אלו באופן הוגן וראוי".